هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   158   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

خانه‌های عصر فناوری

گروه تاسیسات: نگرانی هنگام ترک خانه و مطرح کردن پرسش‌های تکراری را اغلب ما تجربه کرده‌ایم ولی در آینده اي نزدیک این موضوع به خاطره‌ها می‌پیوندد چرا که خانه‌های عصر فناوری از سیستم اتوماسیون خانگی برخوردارند و کاربر آن می‌تواند از اداره، تجهیزات منزل را کنترل کند، سیستم صوتی را فرمان‌بردار خود سازد، اختیار سیستم روشنایی را با کلام خود همگام سازد و هزاران دستگاه دیگر را تحت اختیار خود درآورد. این سیستم‌های فناورانه در سال گذشته به اوج خود رسیدند. در حال حاضر خانه‌های هوشمند توانایی آشکاری در راحتی زندگی و افزایش رفاه مردم دارند. این شبکه خانگی آسودگی خاطر را برای ساکنان خود ایجاد می‌کند. خواه شما در محل کار باشید یا در تعطیلات، خانه هوشمند شما را از آنچه در آن می‌گذرد، مطلع می‌سازد. برای مثال؛ در هنگام آتش‌سوزی نه تنها ساکنان را با زنگ خطر مطلع می‌کند، بلکه کارهای لازم را همچون باز کردن همه درها، تماس با آتش‌نشانی و روشن کردن لامپ‌های راهروها برای ایمنی بیشتر و حتی اقدامات دیگری را نیز انجام می‌دهد. خانه هوشمند همچنین باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی نیز می‌شود.سیستم روشنایی هوشمند

سیستم هوشمند شدت روشنایی، نوع روشن شدن لامپ‌ها را کنترل کرده و می‌تواند روی زیبایی‌های محیط اثرگذار باشد. کنترل کردن کلیه روشنایی تنها از روی یک کلید دیواری کار ساده‌ای است. کنترل لامپ‌های نقطه‌ای، لامپ‌های رشته‌ای، لوسترها، چراغ‌های رومیزی و دیواری توسط دستگاه‌های هوشمند صورت می‌گیرد.

زنگ آپارتمان روی تلفن

طراحان فناوری یک زنگ درب خانه هوشمند ابداع کرده‌اند که به صورت بی‌سیم به دوربین متصل می‌شود و شما می‌توانید با هرکس که پشت در خانه است از طریق تلفن هوشمند یا تبلت خود صحبت کنید. (DoorBot) در حقیقت شکل زیبا و کاربردی همین سیستمی است که امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سیستم یک دوربین مستقل WIFI است که با 4 باتری سایز AA کار می‌کند و دارای هیچ سیستم کشی پیچیده الکتریکی نیست و باتری‌ها نیز سالی یک بار نیاز به تعویض دارند. این دوربین تنها در مقابل درب منزل قرار می‌گیرد و پس از آنکه با شبکه خانگی بی‌سیم ارتباط برقرار کرد و تنظیمات صورت گرفت، کاربر می‌تواند برنامه کاربردی آن را برای سیستم عامل iOS و یا اندروید دانلود و نصب کند. از این رو می‌تواند هم پاسخگوی زنگ درب خانه باشد و هم با فردی که بیرون در ایستاده، مکالمه داشته باشد.

کنترل امور منزل از اداره

یک شرکت فناوری اقدام به ارائه یک سخت افزار و یک برنامه اجرایی برای «آی‌فن» کرده تا بتوان از آن به عنوان ربات کنترل از راه دور استفاده کرد و کاربر زمانی که در خانه حضور ندارد، چشم نظاره‌گر خود را از طریق آی‌فن در خانه حفظ کند.

تله ربات‌ها نیز در حقیقت دوربین‌های وب (webcams) چرخداری هستند که در سال گذشته غوغا کردند آنها به عنوان «آواتار» امکان گفتگوی شما با دیگران و بررسی یک نقطه دیگر را فراهم می‌کنند. اکنون نسخه‌های کم هزینه‌ای از این تله ربات‌ها فراهم شده که به تلفن هوشمند متصل شده و شما می‌توانید علاوه بر محل کار در خانه نیز حضور داشته باشید. شرکت فناوری تحت عنوان (Hello Labs) اقدام به تولید محصولات فناورانه‌ای با عنوان «هلیوس» کرده که به عنوان تله ربات‌هایی که با آی‌فن 4، آی‌فن 4 S و آی‌فن 5 کار می‌کند تولید کرده و آنها را با قیمت 120 دلار به فروش می‌رساند.

نظارت بر خانه هنگام تعطیلات

یک سیستم امنیتی نظارت بر خانه ارائه کرده که می‌توانید با قرار دادن آن داخل خانه با خیال آسوده مسافرت کنید. وقتی عازم مسافرت هستید، به تعطیلات می‌روید و یا حتی وقتی که می‌خواهید منزل را به قصد خرید ترک کنید با استفاده از این گجت می‌توانید خانه را بدون نگرانی رها کنید. این دوربین می‌تواند کلیپ‌های کوتاهی از زمانی ضبط کند که افراد نزدیک درب خانه می‌شوند. کاربر می‌تواند تمام این وقایع را روی تلفن هوشمند، تبلت، رایانه و یا حتی تلویزیون هوشمند خود بررسی کند و هرگز احساس ترس و وحشت به خود راه ندهد.

کنترل سیستم صوتی خانگی

در این سیستم نیز پخش موسیقی با سبک‌های مختلف می‌تواند به صورت همزمان رخ دهد و صدای یکی موجب اختلال در گوش دادن به موسیقی دیگر نشود، از سوی دیگر می‌توان به جای زنگ‌های آزار دهنده برای صبح از موسیقی‌های انتخابی استفاده کرد تا در فضای اتاق خواب به آرامی پخش شود، این صدا با حرکت پرده‌ها و افزایش نور اتاق و همچنین تنظیم دما، تداعی کننده حضور شما در یک سالن موسیقی است؛ منظره فرح بخشی که حتی تصور آن می‌تواند آرامش بخش روح و جان باشد.