هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   184   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

آقازاده ها مخالفان کاداستر

گروه بازار ساختمان: تغییر اساسی چهره سبز شمال کشور را در نوروز93 نه فقط مسافران شهرهای توریستی استان شمالی احساس کردند، بلکه مسئول ارشد دولت در حوزه شهرسازی نیز با کمال تأسف، وقوع آن را تأیید میکند.بسیاری از کارشناسان  گسترش پدیده «تخریب جنگلهای شمال به قیمت ساخت ویلا» را ناشی از غفلت دستگاههای مسئول و البته تعطیل شدن وظایف حاکمیتی در حوزه شهرسازی عنوان میکنند  و با تشریح عاملی که باعث شده در یکی، دو سال اخیر، میل به خرید ویلا و تجاوز به منابع طبیعی مناطق شمالی کشور تصاعدی افزایش پیدا کند - آن هم در شرایطی که رکود در معاملات مسکن حاکم است- میگوید: فروش زمینهای کشاورزی نه کشاورزان و نه خریداران ویلا بلکه فقط دلالان زمین را منتفع میکند. با گزارشی در این زمینه با ما همراه شوید:

مسئولان باید

 پاسخگوی فاجعه باشند

نماینده مردم شهرستانهای نور و محمودآباد در مجلس ،با انتقاد از تغییر کاربری زمینهای کشاورزی شمال کشور و ساختوساز ویلا و شهرک در آن گفت: ادامه روند کنونی تغییر زمینهای کشاورزی تهدید اساسی برای حیات محیطزیست، رشد آمار بیکاری و وابستگی به واردات محصولات کشاورزی است.

عبدالوحید فیاضی در گفتگو با پیام ساختمان  ضمن ابراز نگرانی از ادامه روند تغییر کاربری اراضی شمال کشور گفت: متأسفانه نفوذ سرمایهداران در شمال کشور هر روزه زمینهای کشاورزی را به ویلا و شهرکهای مدرن تبدیل میکند که مسئولان باید پاسخگوی این فاجعه باشند.

این نماینده مجلس با انتقاد از سکوت مسئولان در برابر تغییر کاربری هزاران هکتار زمین کشاورزی در شمال کشور به ویژه استان مازندران، افزود: تخریب اراضی زراعی، تفکیک و ساختوساز در این زمینها علاوه بر زیانی که به اقتصاد کشور وارد میسازد، سبب نابودی منابع طبیعی، ساخت و سازهای بیرویه و آثار اجتماعی زیانبار بیشمار نیز میشود.

وی با تاکید بر اینکه سکوت مسئولان در برابر ساختوساز بر روی زمینهای زراعی آینده مطلوبی را برای کشور رقم نمی‌‌زند، تصریح کرد: مسئولان باید پاسخگو باشند که با چه منطقی اجازه تغییر کاربری زمینهای زراعی را به افراد سودجو میدهند.

فیاضی با انتقاد شدید از نحوه برخورد در مورد این اراضی گفت: متأسفانه تنها در مورد زمینهای متراژ پایین دستور تخریب میدهند که این زمینها به علت عدم وجود آب مناسب و واردات بیش از حد برنج توسط کشاورزان فروخته میشود اما در 200 هکتار زمینی که چند روز پیش  توسط سازمان همیاری شهرداری تغییر کاربری داده شد، دخالت نمیکنند و حتی به این سازمان پروانه ساخت نیز میدهند.  وی ادامه داد: دولت تنها در برخورد با کشاورزانی که به دلایل مختلف متراژهای کوچک خود را میفروشند قاطعیت به خرج میدهد. فیاضی با بیان اینکه ویلا سازان برای تغییر کاربری اراضی زراعی با متراژهای بالا  با هیچ مانعی مواجه نمیشوند، گفت: فعالیت بدون مانع ویلا سازان در حالی است که کشاورزان برای تبدیل یک قسمت از زمینشان به خانهای که فرزندشان در آن زندگی کند، با مشکلات عدیدهای مواجه هستند.

نماینده مردم محمودآباد و نور در مجلس نهم، با اشاره به اینکه تغییر کاربری اراضی سالیانه بخش عمدهای از اراضی را از چرخه تولید خارج میکند، تاکید کرد: دولت و مجلس باید هر چه سریعتر جلوی فاجعه تغییر کاربری زمینهای کشاورزی را در راستای حمایت از اقتصاد کشور بگیرند.

گردشگری عامل زمینخواری در شمال

معاون حفاظت سازمان جنگلها،مراتع و آبخیزداری کشور یکی از عوامل اصلی زمینخواری در استانهای شمالی کشور را جاذبه گردشگری و توریستی عنوان کرد و گفت: گردشگری و جاذبههای توریستی باعث افزایش ارزش زمین در این مناطق شده است.

 تقی عموزاده افزود: در سایر کلانشهرها که جاذبههای صنعتی دارند و نیز در منطقه کنگان در عسلویه شاهد تصرف عرصههای منابع طبیعی توسط اشخاص حقیقی و حقوقی هستیم که برخی از تصرفات توسط افراد ذینفوذ و اتفاق میافتد.

عموزاده با بیان اینکه سالانه 30هزار هکتار از عرصههای منابع طبیعی کشور از متصرفان بازپسگیری میشود، ادامه داد: از طریق یگان حفاظت منابع طبیعی در صورت مشاهده تصرف عرصههای ملی، فوراً با متخلفان برخورد  و زمینها بازپسگیری میشود، اما به دلیل اینکه بخشی از تصرفات به سالها پیش بازمیگردد، هنوز هم پروندههایی در جریان داریم. وی تأکید کرد: علاوه بر آن در برخی مواقع قاضی حکم به قلعوقمع مناطق خلع ید شده میدهد که این امر به دلیل احداث خانه، کارخانه، باغ یا دامپروری زمینهساز مشکلات اجتماعی خواهد شد. معاون حفاظت سازمان جنگلها،مراتع و آبخیزداری کشور تصریح کرد: با وجود تلاش سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور برای خلع ید عرصههای ملی از متصرفان همزمان به همان میزانی که خلع ید شده، به تصرفات مردم اضافه میشود که باعث باز ماندن پروندههای قدیمی در دادگاهها میشود.

از نفوذ گسترده زمینخواران در سازمانها

مسعود رستمی، کارشناس مسکن با بیان اینکه حدود بیست سال است تنها زمزمههایی از طرح کاداستر شنیده میشود، به پیام ساختمان گفت: نگرانی ما این است که آقازادهها و مفسدان اجازه پیشرفت طرح کاداستر را ندهند. وی افزود: متأسفانه در سالهای گذشته، مفاسد اقتصادی و زمینخواری به دلیل اهمال و تسامح و تساهل و عدم مبارزه جدی و قاطع با آن همچون توموری سرطانی، اقتصاد کشور را آلوده کرده است و در بسیاری از این پروندهها، کارمندان و مدیران سازمانها و ادارات دولتی در کنار چپاولگران و غارت گران بیتالمال مرتکب جرایمی چون رشوهخواری، جعل و سندسازی شدهاند.

رستمی تصریح کرد:شواهد موجود حاکی از نفوذ گسترده زمینخواران در سازمانها و نهادهای دولتی و است، چرا که دستیابی به اطلاعات مکانی و حقوقی زمینها و املاک مرغوب و تنظیم اسناد برای زمینخواریهای صورت گرفته بدون همکاری مدیران و کارمندان این سازمانها و نهادها برای جعل و سندسازی، مشکل به نظر میرسد. وی افزود: کاداستر شاهکلید مبارزه با زمینخواری در کشور است و اگر مسئولان اراده و عزم ملی را دستور کار قرار دهند، میتوان با راهاندازی کاداستر از زمینخواری پیشگیری کرد و زمین، این منبع کمیاب اقتصادی و اجتماعی را برای تأمین مسکن و سایر بخشهای اقتصادی همچون صنعت و کشاورزی اختصاص داد.

راه مقابله با پدیده زمینخواری

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در گفتگو با پیام ساختمان از تدوین طرح قانون جامع کاداستر در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور خبر داد و گفت: با تصویب نهایی این طرح در مجلس شورای اسلامی شاهد کاهش تجاوز در مجموعه مالکیتهای دولت اعم از جنگلها، مراتع، کوهها، حریم رودخانهها، حریم دریاها و دریاچهها و همچنین از بین رفتن پدیده‌‌‌های مجرمانهای چون زمینخواری خواهیم بود.

احمد تویسرکانی با تأکید بر لزوم سنددار کردن اراضی و املاک دولتی، گفت: یکی از مهمترین کارها برای مقابله با پدیده زمینخواری و جلوگیری از تعدی و تجاوز به بیتالمال، شناسایی و صدور اسناد مالکیت اراضی دولتی است. وی ادامه داد: دستگاههای متولی باید ضمن مشخص کردن حد و حدود املاک و اراضی تحت مسئولیت خود، اقدامات لازم را در جهت دریافت سند مالکیت این اراضی به عمل آورند که در این راستا سازمان ثبت نیز آماده کمک و تسریع در این باره است.