هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   184   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

برای اجاره خانه نیازی به بنگاه و دفتر اسناد رسمی نیست

مصطفی ترک همدانی حقوق دان با بیان این مطلب که قانون مصوب که سال 1309، بنگاه های املاک می توانند دلالی کنند و مالک و مستاجر را به هم معرفی کنند .گفت: در این قانون پیش بینی تنظیم قرارداد نشده است اما ممانعتی هم برای آنها وجود ندارد و در این سال ها در بنگاه های املاک این کار انجام می شود

وی تصریح کرد: .در قانون سال 1376 هم که برای مالک و مستاجر تصویب شده به این مورد اشاره نشده که برای تنظیم، قرارداد مستاجر کجا مراجعه کند.

ترک همدانی تاکید کرد:  بنابراین برای تنظیم قراداد اصلا نیازی به دفاتر اسناد و بنگاه های املاک نیست . مالک و مستاجر میتوانند با حضور دو شاهد در خانه، این قراداد را امضا کنند. وی در پاسخ به این سوال که اگر مشکلی برای هر یک از طرفین پیش آمد این قرارداد از نظر حقوقی می تواند به آنها کمک کند؟گفت: چون دو شاهد وجود دارد.اصلا نیازی به کد رهگیری و سند رسمی نیست، اما مردم از این موضوع اطلاع ندارند.

 وی در پاسخ به این سوال که گفته می شود اگر قرارداد در بنگاه های املاک تنظیم شود، مالک یا مستاجر در صورت  خسارت دیدن می توانند به بنگاه مراجعه کنند؛گفت: بله،پیش بینی شده که اگر مشکلی پیش آمد،دلال یا همان بنگاه های املاک خسارت را به طرف معامله بدهد اما برای اجرای این قانون باید دلال ضامن معتبر یا فیش واریزی به بانک داشته باشد که تقریبا تعداد کمی از بنگاه ها زیر بار این موضوع می روند و خسارت را ساقط می دانند.