هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   184   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

قتل عام ادامه دارد

گروه ساخت و ساز: با وجود اینکه درختان و فضای سبز ریههای تنفسی شهرها به شمار میروند، اما هر روز اخبار دردناکی از تخریب باغات تهران به منظور ساختمانسازی به گوش می رسد تا همچنان سرانههای خدماتی رو به کاهش باشد و نفسهای شهروندان به شماره بیفتد. آخرین اخبار مربوط به درختان یک باغ ۱۴۲۵متری در خیابان فرمانیه تهران است که ظاهرا در روز روشن قتل عام شدهاند.

شرح ماجرا

تا همین یک ماه پیش در فرمانیه، خیابان نارنجستان هفتم، نبش کوچه نیلوفر، پلاک ۲۰۴ یک پارک قرار داشت؛ پارکی با ۱۴۰ درخت مثمر و غیرمثمر که لابهلای انبوه برجها و ساختمانهای سر به آسمان کشیده در شمیران، که نفسکشیدن را برای مردم این منطقه آسانتر میکرد، اما یک روز لودرها آمدند و روز روشن درختان را از دم تیغ گذرانده، همه را بر خاک افکندند.

برج ها جانشین درخت ها

حالا دیگر قطع درخت و برداشتن نام و نشان پارکها و فضای سبز آنقدر آسان شده که ارههای برقی و لودرها منتظر تاریکی هوا نمیشوند. روز روشن مقابل چشمِ شهر میآیند و باغها و پارکها را با خاک یکسان میکنند تا برج و مجتمع و آسمانخراش با آهن و بتن جای آن بنشانند.

نظر ساکنان

یکی از ساکنان کوچه نیلوفر که شاهد قطع درختان بوده است، میگوید: «یک روز آمدند با لودر و چند ماشین دیگر، آنقدر مجهز بودند که درختان را نیمساعته قطع کردند. ما هم هر چه اعتراض کردیم فایدهای نداشت؛ زنگ زدیم به شهرداری و کلانتری، اما وقتی آمدند که ۱۲ ردیف اصلی درختان یعنی بخش عمده آنها را بریده بودند.»

پارک 20 ساله

پرونده پارک خیابان نیلوفر و درختانش( که دیگر نیستند)، حالا روی میز شورای شهر تهران است. محمد حقانی رئیس کمیته محیطزیست شورای شهر تهران درباره اینکه چرا این پارک تخریب شده است، میگوید: «این ملک فضای سبز محلی و در واقع یکی از پارکهای محلهای تهران بوده که بیش از ۲۰ سال است مردم از آن استفاده میکنند. پارک، شبکه کامل آبرسانی داشته، روشنایی داشته و سالهاست مورد استفاده مردم محل قرارداشت که ناگهان کسی که خود را مالک این زمین معرفی کرده، آمده و درختان، چراغهای برق و شبکه آبرسانی و هر چه در اینجا بوده را با خاک یکسان کرده و رفته است. حتی ماموران شهرداری ناحیه هم رفتهاند که از قطع درختان ممانعت کنند، بازداشتشان کردهاند.»

باز هم پای بساز و بفروش در میان است

رئیس کمیته محیطزیست شورای شهر تهران با بیان اینکه "ما نمیدانیم چطور این زمین بعد از ۲۰ سال پارک بودن ناگهان مالک پیدا کرده"، ادامه میدهد: "میگویند یکی از بساز و بفروشهای منطقه یک، این زمین را خریده و قرار بوده در آن ساختمانی بسازد."

حقانی با تاکید بر اینکه زمین پلاک ۲۰۴ در پهنه ۱۱۱ G است و به هیچ وجه امکان ساخت و ساز در آن وجود ندارد، اظهار میکند: "مالکی که این زمین را خریده باید به شهرداری مراجعه میکرده و حتی اگر پروانه میگرفت (که به دلیل قرار گرفتن این زمین در پهنه فضای سبز پروانه هم نمیگرفت) باید برای جابهجایی این درختان اقدام میکرد، باید بخشی از درختان با دستور شهرداری و رأی کمیسیون ماده ۷ خارج میشد، نه اینکه لودر بیندازند و همه چیز را نابود کنند."

شکایت میکنیم

عضو شورای شهر تهران از برخورد قانونی با مالک این پرونده و عوامل قطع درختان خبر داده و میگوید: "براساس قانون، هر کس عالمانه و عامدانه درختی را از بین ببرد، آن زمین باید به نفع مردم مصادره شود و در اختیار شهرداریها قرار بگیرد و ما هم مطابق قانون، هم از طریق شورای شهر و هم از طریق سازمان پارکها و فضای سبز علیه کسی که درختان را از بین برده شکایت  تنظیم کرده و هم اینکه این ملک را به نفع شهر تهران مصادره میکنیم."

یک بار برای همیشه

در همین زمینه، رئیس شورای شهر تهران در جریان شصت و پنجمین جلسه این شورا، درخصوص اعتراضات مکرر اعضای شورا مبنی بر تخریب باغات شهر تهران، گفت: شورای چهارم باید یک بار برای همیشه موضوع تخریب باغات را حل کند.

احمد مسجدجامعی با اشاره به اینکه من باغات کن را تقریباً وجب به وجب بازدید کردهام، گفت: در پشت این دیوارهای کاهگلی اتفاقی در حال رخ دادن است که اگر با تمام توان در مقابل آنها نایستیم دیگر این مشکلات قابل جمع کردن نیست!

وی افزود: متاسفانه با اعمال نفوذ و با اسم بنیادهای خیریه، فضای این باغات تخریب می شود و سپس تبدیل به رستوران و غیره می شوند.

مسجدجامعی همچنین به ساخت و ساز در کنار کاخ گلستان (در منطقه 12 شهرداری) نیز اشاره کرد و گفت: سازندگان مدعی هستند که این ساختمان برای انجام کار خیر بنا شده است، آخر این چه کار خیری است که باعث می شود یک بنای تاریخی که ثبت اثر ملی شده است از ثبت ملی خارج شود.

ساخت و ساز در وسط توتستان

محمد حقانی، رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران نیز گزارش مستندی مبنی بر تخریب فضای سبز و باغات در شهر تهران ارائه کرده و میگوید: در داخل بوستان جوانمردان در منطقه5 شهرداری تهران، یک ساختمان 7- 8 طبقه در حال ساخت است که مربوط به شهرداری تهران نیست و این خلاف صریح قانون است.

وی افزود: به دو تعاونی اجازه داده اند که در وسط درختان کهنسال توت، واقع در باغهای کن، ساخت و ساز انجام دهند که به نظرم برخی از این بی قانونیها به دلیل ایراد در طرح جامع و تفصیلی شهر تهران است که نیاز به بازنگری دارد.

تذکری دیگر

مرتضی طلایی، نایب رئیس شورای شهر تهران نیز با اشاره به اینکه ساختمانهای 5 طبقه در باغهای کن توسط افراد غیر بومی در حال ساخت است، گفت: متاسفانه باغهای کن توسط افرادی  سودجو در حال قطعه بندی، و ساخت و ساز است که شورا و شهرداری باید وارد عمل شده و با اعمال نظارت گسترده جلوی این تخریبها را بگیرد.