هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   184   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

هزینه گردشگری داخلی بالاست

با افزایش قیمت بنزین یکی از اصلی ترین حوزه هایی که با چالش جدی مواجه خواهد شد، حوزه گردشگری است. با افزایش قیمت سوخت در آینده نزدیک شاهد افزایش قیمت در حوزه حمل و نقل خواهیم بود. این به معنی گران تر شدن گردشگری داخلی است و استقبال بیشتر ایرانی ها از گردشگری در کشورهای همسایه. اما آنچنان که پیداست هیچ یک از مسئولان گردشگری چاره ای برای این موضوع  نیاندیشیده اند.

 در همین رابطه سخنگوی فراکسیون گردشگری مجلس در گفت و گو با خبرنگار ما  به استقبال گردشگران داخلی از تورهای خارجی اشاره می کند و از این که امسال بیش از یک میلیون مسافر از ایران به کشوری مثل ترکیه رفته اند، اظهار تاسف می کند.

 به گفته ایرج ندیمی هزینه رفتن به تورهای داخلی همچون کیش یا چابهار آنچنان بالاست که با یک سوم این هزینه می توان به تورهای خارجی رفت. به همین دلیل مسافران داخلی، تورهای خارجی را انتخاب می کنند.

 کاهش هزینه ها اولین راهکاری است که عضو فراکسیون گردشگری به آن اشاره می کند: «باید هزینه ها را کم کنیم. قیمت تورهای خارجی یک سوم تورهای داخلی است. ما باید سعی کنیم گردشگری داخلی را حداقل متناسب با همسایه هایمان کنیم. یعنی اگر سفر به ترکیه با هواپیمای ایرانی هزینه اش یک میلون تومان است، کیش هم یک میلیون باشد نه بیشتر.

 ندیمی از هزینه های حمل و نقل به عنوان یکی از اصلی ترین فاکتورهای تاثیرگذار بر گردشگری داخلی یاد می کند و می گوید: این موضوع باید مهندسی شود. باید هزینه های حمل و نقل منطقی شوند. موضوع دیگر هم هزینه های اقامت است.

 او در ادامه به معافیت های مالیاتی اشاره می کند و می گوید: ما سوال کردیم که این معافیت های مالیاتی قرار است کجا هزینه شود؟ آیا قرار است برای مسافر خرج شود؟ هزینه ها ارزان تر شود؟ توسعه انجام شود؟ برای همین تصویب کردیم معافیت های مالیاتی در صورتی اعمال شود که به توسعه بیانجامد. اما نه توسعه ای صورت پذیرفت و نه قیمت ها ارزان شد. مشکل از کجاست؟ کنترل باید از سوی دستگاه های فرادستی انجام شود. ما معافیت هم دادیم و نتیجه نگرفتیم.

 ندیمی چنین ادامه می دهد که « مشکلاتی مطرح می شود از جمله این که هتل ها مدت محدودی از سال مسافر دارند. اما این بهانه خوبی نیست. باید برنامه ریزی به گونه ای باشد که در تمام مدت سال مسافر در هتل باشد. باید هزینه شود، تبلیغات انجام شود. اما نبود نظارت بر مجموعه های فرادست بر هتل ها باعث گرانی شده است.

 سخنگوی فراکسیون گردشگری در ادامه به موضوع گران شدن بنزین اشاره می کند و می گوید برای کم نشدن استقبال مردم از گردشگری داخلی، دولت باید زیر ساخت ها را تقویت کند: دولت باید حمل نقل عمومی و ریلی را زیاد کند. اگر این کار را انجام شود بخش عمده ای از مشکلات حل می شود. یعنی بطور مثال اگر کسی می خواهد به رشت برود، اگر راه آهن این شهر افتتاح شود، مجبور نیست از وسلیه خودش استفاده کند.