هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   184   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

نمایشگاه ساختمان را اتاق تعاون برگزار می‌کند

*غلامرضا خراسانی

دبیرکل اتاق تعاون مرکزی ایران گفت: با کمیته تخصصی سازمان توسعه تجارت به توافق رسیدهایم که طی پنج سال آتی نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان را اتاق تعاون برگزار کند.

محمدصادق مفتح در پاسخ به سوال خبرنگار پیام ساختمان در خصوص دریافت مجوز از سازمان توسعه تجارت برای برگزاری نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان گفت: اتاق تعاون مرکزی با کمیته تخصصی سازمان توسعه تجارت که دبیر و تصمیمگیر اصلی آن خود شرکت سهامی نمایشگاه بین المللی است بر سر این که نمایشگاه را در پنج سال آینده اتاق تعاون برگزار کند به تفاهم رسیده است.

دکتر مفتح افزود: ما و مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه بین المللی بر سر این موضوع توافق کردهایم و الان کار در فرایندی است که تصویب و قطعی شود.

دکتر مفتح در خصوص دوره های برگزار شده نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان گفت: دوستان ما در شرکت سهامی نمایشگاه بین المللی از نحوه برگزاری آن در سنوات گذشته و مخصوصا در سال گذشته گلهمندیها و نگرانیهای بحقی دارند.

وی افزود: من با آقای اسپهبدی، مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه جلسه ای داشتم و در آن به این تفاهم رسیدیم که نمایشگاه امسال با کار و نظارت مشترک و بیشتر انجام شود.

وی در خصوص رویکرد اتاق تعاون به نمایشگاه صنعت ساختمان گفت: نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان نمایشگاه بزرگ و مفیدی است اما من برگزاری آن را خط اصلی اتاق تعاون نمیدانم.

مفتح افزود: این کار خوبی را که از قبل شروع شده ما ادامه خواهیم داد ولی اگر بخواهیم نمایشگاهی برگزار کنیم نمایشگاه بخش تعاون را برگزار خواهیم کرد.

دبیرکل اتاق تعاون مرکزی ایران تصریح کرد: من اعتقاد دارم اگر اتاق تعاون بخواهد نمایشگاهی برگزار کند باید نمایشگاهی حول و حوش توانمندیهای بخش تعاون باشد.

وی در خصوص درآمدزایی نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان گفت: این روش که به نمایشگاههای عام به عنوان یک منبع درآمد نگاه کنیم، به اعتقاد من خارج از دایره مسئولیتهای اتاق تعاون است.

مفتح افزود: قطعا درآمدزادیی برای اتاق تعاون اصل نیست.

وی تصریح کرد: نمایشگاه صنعت ساختمان را، چون نمایشگاه خوبی است، بر اساس تفاهمی که کردیم ادامه خواهیم داد ولی به غیر از آن اگر نمایشگاهی برگزار کنیم، نمایشگاهی برای بخش تعاون خواهد بود.

مفتح در خصوص جابجایی محل برگزاری نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان از داخل به بیرون شهر اظهار داشت: این موضوع به بخش تعاون مربوط نیست و ما ضرورتی برای ورود به این موضوع نمیبینیم.

برنامه های آتی اتاق

دبیر کل اتاق تعاون ایران در خصوص طرح مسکن اجتماعی گفت: ما برای مسکن اجتماعی طرحها و پیشنهادهای جدی داریم که در حال تهیه است و در آیندهای نزدیک آماده و به وزارت راه و شهرسازی ارائه خواهند شد.

دکتر مفتح افزود: ما آمادگی داریم که در قالب بخش تعاون کشور، این طرح را از وزارت راه و شهرسازی تحویل بگیریم و اجرا کنیم.

وی همچنین از برگزاری نمایشگاه جهانی بخش تعاون توسط سازمان جهانی تعاون (ICA) در سال 2015 در ایران خبر داد و گفت: چون این کار به نوعی پروژهای ملی است و به خاطر همین یک تیم برنامهریزی در سطح ملی برای این امر تشکیل شده است.

مفتح افزود: برای محل برگزاری نمایشگاه جهانی بخش تعاون فعلا دو شهر کیش و اصفهان را در نظر داریم.

تعاونی های مسکن مهر

دبیرکل اتاق تعاون مرکزی ایران در پاسخ به سوال خبرنگار پیام ساختمان، با رد ضعف عملکرد تعاونیهای مسکن مهر گفت: اجازه بدهید در این که تعاونی های مسکن خروجی رضایت بخشی نداشته اند تشکیک کنم چرا که بعد از انقلاب صدها هزار واحد مسکونی در قالب تعاونی های مسکن ادارات، شرکت ها و ... ساخته شده و در اختیار اعضا قرار گرفته است.

محمدصادق مفتح افزود: انصافا تعاونی های مسکن در مظلومیت قرار گرفته اند چون موفقیت و رضایت هیچ ظهور و بروزی ندارد و قاعدتا مشکلات است که به سرو صدا و اعتراض می انجامد و دیده می شود.

وی تعاونیهای مسکن را در رفع مشکل مسکن دارای نقش بسیار خوبی برشمرد و آنها را از توانمندی های مثال زدنی بخش تعاون ذکر کرد.

دکتر مفتح افزود: مشکلات مسکن مهر ناشی از تعاونیها نیست بلکه ریشه در میزان حمایت و پشتیبانی نظام بانکی کشور و یا بخشهایی مثل وزارت راه و شهرسازی و برای تامین زمین، برق، آب و ... دارد.

وی ادامه داد: البته در خود ساخت و ساز مسکن مهر مثل هر کار دیگری مشکلاتی وجود دارد، ولی نقش سایر بخشها و واحدهایی که باید سرمایه و تسهیلات زمین، آب، برق و ... را باید تامین کنند بیشتر از نقش شرکتهای تعاونی بوده است.

وی تصریح کرد: برایند و خروجی مشکلات مسکن مهر به اسم تعاونی های مسکن مهر تمام شده است.

این اظهارات مدیرکل اتاق تعاون ایران در خصوص تعاونی های مسکن مهر در حالی است که مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران در آخرین نشست خبری خود اعلام کرد که در کشور 200 هزار واحد مسکن مهر با تعاونیها مشکل دارند که کار را رها کرده و واحدها را تعیین تکلیف نکرده اند یا با پیمانکاران تسویه حساب نمی کنند و یا پروژهها را تحویل نمی دهند.