هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   183   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

بیست و دومین نمایشگاه بین المللی کاشی و سرامیک

صنعت کاشی و سرامیک از آن دسته صنایع است که دارای تقاضایی ثابت یا رو به رشد است و کم اتفاق میافتد که دچار رکود و یا کاهش مصرف شود، به ویژه در شرایط امروزی که واردات کاشی و سرامیک به داخل کشور متوقفشده و تقریباً بازار به دست تولیدکنندگان داخلی میچرخد.

 به مناسبت برگزاری بیست و دومین نمایشگاه بینالمللی کاشی، سرامیک و چینی بهداشتی در تیرماه  به سراغ مهندس بهنام عزیز زاده؛ مدیرعامل شرکت پویا نگار سرام پارسیان که مجري این دوره نمایشگاه کاشی و سرامیک و چینی بهداشتی تهران است، رفتیم. وی چشماندازی از نمایشگاه اختصاصی این صنعت را بیان میکند که حاوی نکاتی مفید نه تنها برای فعالان این صنعت بلکه برای همه فعالان عرصه اقتصادی است. عزیز زاده جزو مدیران موفقی است  که دغدغههای تولیدکنندگان را به وضوح میبیند و برای هموارسازی فعالیت این قشر تلاشهای بسزایی انجام داده است. شایانذکر است این نمایشگاه  از 1 تا 4تیرماه  93 در محل دائمی نمایشگاههای تهران برگزار میشود.

لزوم برگزاری نمایشگاه تخصصی کاشی و سرامیک از نظر شما چیست؟

نمایشگاهها یکی از حلقههای اطلاعرسانی در خصوص محصول و دستاوردهای جدید در تولید به شمار میروند که بازرگانان، صنعتگران و مصرفکنندگان را به سوی خود میکشاند .همچنین نمایشگاه محلی برای ارائه توانمندی و خلاقیت شرکتها در تولید محصول متناسب با خواستههای مصرفکنندگان است. در واقع کشف و بررسی سلایق مصرفکنندگان در مورد کالا در کنار قیمت منطبق با کیفیت مورد انتظار آنها از جمله مواردی است که در صورت برنامهریزی مناسب نتایج ارزندهای برای شرکتها به ارمغان میآورد .

استقبال کشورهای مشارکتکننده از نمایشگاه چگونه است؟

همانند قبل تعداد قابل توجهی از کشورهای خارجی برای حضور در نمایشگاه اعلام آمادگی کردهاند. در سال 92 کشورهایی مانند ایتالیا، چین، امارات، آلمان، هلند، بلغارستان، کره جنوبی، اسپانیا و جمهوری چک حضور داشتند که این شرکتها ارائهدهنده ماشینآلات و قطعات ماشینی مرتبط با صنعت  کاشی و سرامیک بودند .

محصولات ارائهشده در این نمایشگاه استاندارد خاصی دارند ؟

کاشی و سرامیک دارای استاندارد اجباری است و نیاز به بررسی این موارد نیست .در ثانی ما مطمئنیم اگر شرکتی کالای با کیفیت و با طرحهای متنوع و بهروز نداشته باشد در این نمایشگاه حضور پیدا نمیکند از طرفی با توجه به تعداد تولیدکنندگان واقعی و عرضه بیش از تقاضای این محصول بازار کاملا رقابتی میباشد.

وضعیت  و جایگاه کنونی صنعت کاشی و سرامیک  ایران را چگونه ارزیابی میکنید؟

صنعت کاشی و سرامیک ایران در سالهای اخیر با سرمایهگذاری عظیم صورت گرفته در جهت اشتغال، تولید ، صادرات و قطع وابستگی به منابع خارجی در تأمین نیازهای داخلی گامهای موثری در میان سایر صنوف کشور برداشته است که نتیجه آن تولید بیش از 500 میلیون مترمربع کاشی و سرامیک در سال  است. در حال حاضر ایران در دنیا در صنعت کاشی و سرامیک بعد از چین، برزیل و هند در رتبه 4 ایستاده و جایگاه خوبی دارد. ضمن اینکه صادرات بیش از 120میلیون مترمربع انواع کاشی در سال 92 و همچنین اشتغال بیش از 380 هزار نفر به طور مستقیم و غیرمستقیم در این صنعت از رزومه موفق این صنعت است. 

رویکرد  انجمن کاشی و سرامیک در برگزاری نمایشگاه چه بوده است ؟

رویکرد انجمن تولیدکنندگان کاشی و سرامیک کشور در برگزاری نمایشگاهها کاشی و سرامیک بر مبنای توسعه صادرات ، توانمندسازی شرکتها از طریق آشنایی با دستاوردهای جدید، در دسترس قرار دادن زنجیرههای تولید اعم از ماشینآلات و تجهیزات ، مواد اولیه و در نهایت مکانی برای رقابت در جهت تولید محصول باکیفیت استوار گردیده تا به نیازهای مشتریان پاسخ مثبت دهد .

از زمان برگزاری نمایشگاه کاشی و سرامیک توسط انجمن صنفی تولیدکنندگان کشور ، به موازات رشد و توسعه کمی و کیفی که در صنعت کاشی و سرامیک ایران به وقوع پیوسته است ، این نمایشگاه نیز از رشد قابلتوجهی برخوردار بوده و گام به گام در کنار رشد و جهش تولید و صادرات کشور حرکت نموده است .

کاشی و سرامیک تاکنون به کدام کشورها صادرشده و برای ارتقای صادرات چه باید کرد؟

هم اکنون بیش از 8۰ درصد کاشی و سرامیک ایران به کشور عراق صادر میشود که ضرورت دارد به این بازار ثبات بخشیم.  البته تولیدکنندگان باید هوشیار باشند تا پایههای این بازار هدف خوب را محکم تر کنند و صادرات را به  چند  کشور محدود نکنند  و برای ارتقای سطح صادرات باید چند شرکت هم خط و هم فکر با محصولات دارای کیفیت بالا هلدینگی تشکیل داده تا هم صادرات بیشتری انجام گیرد و هم اتفاق نظرهای متحدی در مورد قیمتهای آن داشته باشند. تصمیم انجمن حاکی از این است که بتوانیم تولیدکنندگان را تشویق به  کار جمعی کنیم.

آیا امسال هم بخشی از نمایشگاه به مواد اولیه تولید کاشی و سرامیک و کالاهای مکمل مانند چینی بهداشتی و کابینت اختصاص دارد؟

از حضور همه کالاهای مرتبط با صنعت کاشی و سرامیک و نیز کالاهایی که مکمل هم هستند در این نمایشگاه استقبال میکنیم و این حضور موجب هم افزایی بیشتر و نیز رونق فزاینده نمایشگاه میشود؛ محصولاتی که از چيني بهداشتي ، وان و جكوزي ، شیرآلات، کابینت، آیینه  تا مواد اولیه و ماشینآلات را در بر میگیرد.

 جایگاه کیفی محصولات کاشی و سرامیک ایران در جهان چگونه است ؟

توانمندی نیروی انسانی و بهرهمندی و به کارگیری ماشین آلات و تکنولوژی روز دنیا، محصولات ایرانی را  به جایی رسانده است که از  نظر کیفیت از شرایط بسیار خوبی برخوردار بوده و توان رقابت با محصولات خارجی و حتی اروپایی را دارا میباشد.