هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   183   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

سونـامی ویـلا سازی

بیش از یک دهه است که سونامی ساختوساز ویلاها در استانهای حاشیه دریای مازندران آغاز شده است. جریانی که به یکباره سبب تحولات زیادی در لایههای مختلف فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی شد و به مرور سبک زندگی مردم مناطق گردشگر پذیر را تغییر داد. آب و هوای مناسب و وجود زمینهای کشاورزی پهناور سبب شد تا شالیزارها نخستین هدف خوشنشینان و انبوهسازان برای ساخت ویلاها شوند.

این زمینها با مهر شورای اسلامی محل فروخته میشود

یک کارشناس گفت: این زمینها با مهر شورای اسلامی محل فروخته میشود، اما با تغییر اعضای شورا دوباره همان زمین به افراد دیگر و با مهر شورا فروخته میشود و درحالیکه هنوز کاربری زمین کشاورزی است، زیرساخت ویلا میرود؛ ویلاهایی که شاید سالی دو بار هم استفاده نشود.

کارگاه تولید غذای مردم را تعطیل نکنید

عباس نویدی اصل، کارشناس مسکن  با انتقاد از عملکرد مسئولین رسیدگی به پروندههای زمینخواری گفت: برای  این مسئولان شناسایی این شرکتها کاری ندارد اما اینکه چرا برخوردی قاطع  با این شرکتها که در معاملات خود با املاکیها همدست هستند صورت نمیگیرد جای سؤال است. وی افزود: طبق نظر کارشناسان برای تشکیل هر سانتی متر خاک کشاورزی ۸۰۰ سال زمان لازم است، پس نباید زمین مرغوب شالیزارهای شمال که در حکم کارگاه تولید غذای مردم است، به راحتی با سودجویی دلالان تبدیل به ویلا یا وسیلهای برای کلاهبرداری شود.

وی ادامه داد: بیشتر  زمینهای شمالی ما که زمانی  طلای سبز محسوب میشد حال به کامپوزیت و آهن و آجر تبدیل شده و برخورد قاطع با این تخلف بسیار سنگین امری بدیهی و ضروری است .

زمینخواری در خون ماست

شادمهر بحرینی ، کارشناس مسکن با انتقاد از اینکه بعضی از بخشداران مازندران به بهانه اجرای پروژه اقدام به زمین فروشی میکنند، گفت: باید با بخشداران زمین فروش برخورد جدی شود.وی افزود: مهمترین مشکل ما در حال حاضر در بخش کشاورزی تغییر کاربری اراضی کشاورزی است.

بحرینی ادامه داد: مسئولین از مهاجرت روستاییان به داخل شهرها معترض هستند حال سؤال من این است برای نگهداشتن روستائیان در روستاهایشان چه کردیم و چه خواهیم کرد. بهترین مزارع برنج کاری در محمودآباد به جای نشای برنج صحنه ساختوساز شده است.  بحرینی با اشاره به اینکه متأسفانه زمینخواران و املاکیها سیریناپذیر هستند ، افزود: برخی از بخشداران با عنوان انجام پروژه اقدام به زمین فروشی میکنند و بخشی از اراضی به ویژه حاشیه اتوبانها را از دست میدهند درحالیکه باید این زمینها حفظ شود تا زمینه امید مردم فراهم شود.

این کارشناس مسکن گفت: متأسفانه زمینخواری در خون ماست و زمین کشاورزی ، ساحلی ،جنگلی و بایر و امثال اینها توفیری ندارد. هر جا در ورودی یک روستا تابلوئی به این مضمون دیدید که " به روستای تاریخی و سرسبز فلان آباد خوش آمدید"، بدانید که دوستان مشغول تاراج روستا هستند و متأسفانه افراد ساده دل با دیدن چندمیلیون تومان هوایی میشوند ویکباره میبینیم که محتاج برنج هندی و... میشویم. وقتي درآمد براي خيلي از ادارات و سازمانها هدف میشود و وقتي دهیاري با گرفتن مقداري پول جواز قطعهقطعه كردن شاليزارها و فروش و ساخت ويلا را بدهد باید دید مشکل کجاست؟