هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   183   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

قیمت مصالح ساختمانی تغییر می‌کند

نشست خبری محمد شکرچیزاده، رئیس مرکز تحقیقات راه و مسکن شهرسازی با موضوع برگزاری نخستین سمینار رویه های بتن غلطکی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار پیام ساختمان در ابتدای این نشست شکرچی زاده با اشاره به گرانی قیر در کشور گفت: با توجه به افزایش شدید قیمت قیر در چند سال اخیر لازم است در راهسازی از بتن به جای آسفالت استفاده شود.وی افزود: استفاده از بتن به جای آسفالت نه تنها اقتصادی تر است بلکه باعث افزایش کیفیت راه ها می شود. متوسط عمر جادههای آسفالته در بهترین حالت 15 تا20 سال است در حالی که جاده های بتنی در حدود 30 تا 40 سال عمر مفید دارند.

وی در ادامه به دیگر دلایل استفاده از بتن به جای آسفالت اشاره کرد و گفت: سالانه 75 میلیون تن سیمان در کشور تولید می شود که از این میزان 65 میلیون تن به مصرف داخلی می رسد و 10 میلیون تن بیش  از نیاز کشور تولید می شود. با توجه به اینکه صادرات سیمان نسبت به هزینه های تولیدی آن صرفه ندارد و صادرات آن ارز قابل توجهی را وارد کشور نمی کند، می توان از این مقدار سیمان در تولید رویه های بتنی استفاده کرد.وی خاطر نشان کرد: چشم انداز  ما این است که در چهار سال آینده بتوانیم میزان تولید رویه های بتنی غلطکی را به اندازه 10 درصد راه های در دست احداث برسانیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی در خصوص افزایش قیمت مصالح ساختمانی و رویه های بتنی غلتکی با اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها اظهار داشت: افزایش حامل های انرژی می تواند همه مصالح ساختمانی را تحت تاثیر قرار دهد که این رویه ها هم حتما متاثر خواهند شد. برآورد ما این است که به طور حتم قیمت مصالح ساختمانی تغییر می کند.

شکرچی زاده در پاسخ به سؤال خبرنگار پیام ساختمان مبنی بر اینکه آیا مکانیزم های تشویقی برای تولیدکنندگان رویههای بتنی در نظر دارید، گفت: چنانچه لازم باشد، وزارت راه و شهرسازی این آمادگی را دارد تا شرکتهای راه و شهرسازی و تولیدکننده مواد افزودنی را تشویق و ترغیب کند. آشنایی ادارات کل راه و شهرسازی استانها با این رویهها هم بسیار حائز اهمیت است و میتواند در فراگیر شدن آنها موثر باشد و به همین خاطر یکی از تلاشهای ما در این کنفرانس آشنایی بدنه وزارت راه و شهرسازی با این رویههاست.

وی در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگار ما مبنی بر اینکه ظاهراً استفاده از رویههای بتن غلتکی در جادهها باعث ایجاد سر و صدا میشود، گفت: این انتقاد کاملاً به جاست به همین دلیل ما به دنبال استفاده از یک لایه نازک آسفالتی روی بتن هستیم که در کنفرانس هم مطرح میشود. شکرچی زاده در پاسخ به سؤال دیگری در رابطه با بهروزرسانی آییننامه بتن در کشور گفت: مبحث بتن در مقررات ملی ساختمان همواره در حال بهروزرسانی است اما آییننامه بتن مدتهاست که مورد بازنگری قرار نگرفته است و این عدم بازنگری هم به دلیل وقفهای بود که در کار سازمان مدیریت و برنامهریزی به وجود آمد.