هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   183   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

مقاوم سازی زیرساخت‌های حمل‌و‌نقل

از ايرادهاي اجراي فاز اول هدفمندی يارانهها در عدم اختصاص يارانه به توليد که بگذریم، در شرایطی که دولت یازدهم عزم خود را جزم کرده است تا علیرغم موانع موجود فاز دوم هدفمندی را اجرا کند، اعلام عدم پرداخت یارانه نقدی به بخش تولید واکنشهای مختلفی میان فعالان صنعت ساختوساز و نمایندگان مجلس به دنبال داشته است. درحالیکه قرار بود طبق قانون بودجه سال 93 مبلغ 10هزار میلیارد تومان از مجموع درآمدهای حاصل از اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانهها در اختیار بخش تولید قرار گیرد، معاون وزير صنعت، معدن و تجارت از پرداخت نشدن يارانه نقدي به بخش توليد خبر میدهد.

نگراني مجلس از سهم توليد

پس از اظهارات وزير صنعت، مهرداد لاهوتي، نماينده مردم لنگرود گفت: انتظار مجلس برطرف كردن نقايص مرحله اول بود و اكنون نگراني مجلس پرداخت نشدن سهم توليد از منابع هدفمندي است. در همین حال، رئیس مجلس شورای اسلامی نیز نسبت به خارج کردن تولید از رکود هشدار میدهد. به گفته علی لاریجانی «تا زماني که رونق اقتصادي ايجاد نشود و نقدينگي به سمت توليد نرود، مشکلات اقتصادي کشور حل نميشود».

پیامدهای عدم پرداخت یارانه نقدی

نایبرئیس اتحاديه تعاوني مسكن فرهنگيان استان تهران در همین زمینه به پیام ساختمان گفت: مردم با توجه به قدرت خریدشان میخواهند مسکن ارزان تهیه کنند و یکی از دلایل اجرای طرح مسکن مهر نیز عرضه مسکن با قیمت ارزان به متقاضیان آن بود، نه اینکه به افزایش دارایی ثروتمندان و دلالان کمک کند. این در حالی است که  عدم پرداخت یارانههای نقدی به بدتر شدن شرایط رکود در عرصه ساختوساز کمک میکند.

فقط دولت میتواند کمک کند

وی با بیان اینکه بیشتر اقلام ساختمانی تولید داخل است و عدم پرداخت یارانه نقدی به مشکلات این بخش دامن میزند، ادامه داد: چون از تولید دفاع نمیشود تولیدکننده نیز تلاش میکند اقداماتی برای ممانعت از ضرر و زیان خود انجام دهد. مثلاً سیمان طی چند ماه اخیر نوسان قیمتی زیادی داشته است  اما اقدامی در این زمینه صورت نگرفت.

قاضی میرسعید افزود: درحالیکه فاز دوم هدفمندی هنوز کامل اجرانشده و به گفته نوبخت، معاون برنامهریزی و نظارت راهبردی رئیسجمهوری افزایش قیمتها در بحث انرژی شیب ملایم داشته وضع اینچنین است. این سازنده فعال درباره پرداخت تسهیلات به جای یارانه نقدی به بخش تولید، گفت: پرداخت تسهیلات با ارزش افزوده بالا کمک چندانی به تولید نخواهد کرد، اگرچه به حل مشکل کمک کند اما باید توان بازپرداخت و میزان سود آن نیز امکانپذیر باشد. مثلاً تسهیلات 4 درصدی امکانپذیر است اما تسهیلات 15 درصدی با سود 25 درصدی تبدیل به تورم میشود.عضو هیئت تصفيه اتحاديه تعاونيهاي مسكنمهر شهر تهران با فاجعهبار دانستن سود بانکی و تورم ناشی از آن، افزود: توصیه ما به دولت این است که به سازندههای واقعی این عرصه کمک کند چرا که حمایت از این بخش نه تنها موجب افزایش نرخ اشتغال در جامعه میشود بلکه بهترین راهکار برای خروج از رکود تورمی در اقتصاد کشور است.

واکنش معکوس بازار

یک تحلیلگر بازار مسکن نیز دراینباره گفت: صنعت ساختمان به دلیل رکود شدید سال گذشته دچار تورم نقطه به نقطه شد، از طرفی بسیاری از سازندگان که از تسهیلات بانکی استفاده کردند به اشکال مختلف دچار یکسری معضلات و مشکلات هستند، از طرف دیگر بانکها نیز با رسیدن موعد بازپرداخت مبالغ به دنبال دریافت اقساط مربوطه با سودهای کلان از سازندگان هستند.

رضا میرزاهدی ادامه داد: بنابراین با ایجاد شرایط فعلی اقتصادی و اجرای فاز دوم و در صورت اصرار دولت و معاونان وی بر تزریق درآمد حاصل از هدفمندی به بخش سلامت و درمان، چه در این صنعت و چه در صنایع دیگر پیشرفت قابلتوجهی را شاهد نخواهیم بود. وی افزود: رشد نرخ حاملهای انرژی بین 25 تا 45 درصد حاکی از افزایش قیمت مصالحی چون میلگرد ، ماسه، بتن، سیمان و ... حتی دستمزدها است. اما در بازار مسکن و فروش ساختمانها هیچگونه تغییر و تحولاتی مشاهده نمیشود. این یعنی اینکه وضعیت بازار در حال حاضر همانند تابعی که صورت آن بزرگتر و مخرج آن کوچکتر میشود به صورت معکوس عمل میکند.

تسهیلات نیازمند پشتوانه قوی ارزی

وی همچنین در خصوص پرداخت تسهیلات به جای یارانه نقدی به تولید، گفت: به چند دلیل در یک مقطع کوتاه امکانپذیر نیست.یکی اینکه ما در حال گذر به مرحله جدیدی از توافقات ژنو هستیم با یک حرکت لاکپشتی و برخلاف توافقات اولیه که شش ماهه بود، و باید دید آیا توافقات قطعی خواهد شد یا زمان بیشتری لازم است.میرزاهدی افزود: صنعت ساختمان برخلاف تصور برخی، یک بخش مصرف کننده است تا تولیدکننده چرا که ابتدا باید برای آن مواد اولیه مصرف شود تا به مرحله ایجاد و تولید برسد. بنابراین ممکن است نسخهای که دولت برای این صنعت در قالب تسهیلات پیچیده است، به این سرعت جواب ندهد. میزان انصرافی یارانه  نیز عدد بزرگی نیست که بتوان به بخش صنعت تسهیلات یارانه داد.

وی با بیان اینکه این اقدامات مستلزم مدت زمان طولانی تر و استراتژی قویتری است، پیشبینی کرد: در صورت آزادسازی ارز کشور شاهد رونق اقتصادی شده و صنایع دچار تحرک میشوند، به ویژه صنعت ساختمان به عنوان مهمترین صنعت در کشور اگر تکان بخورد و رشد کند سایر صنایع نیز حرکت خواهند کرد.

بر اساس این گزارش، در اجرای فاز دوم یکی از بخشهایی که به سرعت اثر میپذیرد، صنعت ساختمان است که با توجه به انرژیبر بودن اغلب مواد و مصالح ساختمانی تولیدی آن، به طور طبیعی با فشار هزینه، افزایش قیمتی را بر بخش ساختوساز تحمیل میکند، در نتیجه اگر دولت سهم تولید را از یارانه نپردازد، ساختوساز با توجه به عوامل تأثیرگذار این تحول اقتصادی به اما و اگرهای متعددی وابسته خواهد بود.