هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   182   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

تجارت صنعت ساخت و ساز با شرایط عصر حاضر


مهندس امیر سپهر هاشم منیری
از دیرباز دادوستد و تجارت یکی از فعالیت‌های اصلی بشر در خصوص امرار معاش و برطرف کردن نیازهای مادی بوده است به طوری که در گذشته‌های دور بازرگانی یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های مردم جهت مبادله کالا و خدمات به یکدیگر بوده است. از طرفی، وجود و برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی از مهم‌ترین و مؤثرترین ابزارهای بازاریابی برای گسترش و موفقیت تجارت صاحبان کالا و خدمات در دنیای امروز محسوب می‌شوند.
همزمان با رشد فناوری اطلاعات در بستر انقلاب ارتباطی در همه سیستم‌ها، تغییر و تحول ریشه‌ای صورت گرفته است. این تحولات آن‌گونه عمیق و تاثیرگذارند که حتی بر ساختار فرهنگی جوامع به گونه‌ای تاثیر می‌گذارند که در نهایت در صدد به وجود آوردن یک فرهنگ مشترک برمی‌آیند.
با توجه به این شرایط، همگان ناگزیر به استفاده از این فناوری هستند و باید در این بستر خود را با تحولات و تاثیراتی که این مسئاله ایجاد می‌کند، همگام سازند؛ چراکه نیازهای مخاطبان با شرایطی که فناوری‌های ارتباطی و اطلاعاتی به وجود آورده‌اند بی‌شمار شده است. در یک کلام، این شرایط ساختار تفکر مخاطبان را دچار تحول کرده است.
فرصتی که این فناوری‌ها برای افراد و شرکت‌ها به وجود آورده‌اند سبب شده است که پیام‌های آنان به‌طور دقیق به آن دسته از مخاطبان که مد نظر است برسد و برای آن گروه از مخاطبان که نیاز است، ارسال گردد.
رابطه متخصصان، بازرگانان، کارفرمایان و مخاطبان با استفاده از این فناوری‌ها، سالم‌تر، کامل‌تر، سریع‌تر و بهتر شده و واسطه‌های ارتباطی کمرنگ‌تر می‌شوند. بنابر این، وظایف و مسئولیت‌های شرکت‌ها دچار تحول عمیق می‌شود که باید یک بازنگری همه جانبه در این مسایل داشته و خود را آماده مواجهه با پارادیم‌های در حال شکل‌گیری عصر اطلاعات و ارتباطات  نمایند. در این میان «صنعت ساخت و ساز» نیز مستثنی از پارادایم‌های فوق نبوده و تمامی فعالان و دست‌اندرکاران این صنعت می‌بایست تجارت خود را با شرایط عصر حاضر همگام سازند.
لازمه یک تجارت موفق در عرصه صنعت ساخت و ساز، پیروی از اصل عرضه و تقاضا و نمایش کالا و خدمات دست‌اندرکاران و فعالان این حوزه در زمان و مکان مناسب به یکدیگر است. در بازارها و نمایشگاه‌های سنتی این مهم در مکان و زمانی مشخص و محدود رخ می‌دهد که در برخی موارد وجود این محدودیت‌ها، منجر به عدم رضایت مشتریان می‌گردد. در این میان، نمایشگاه های مجازی صنعت ساختمان و تأسیسات می توانند  با هدف رفع محدودیت‌های ذکرشده و به جهت تثبیت، تسهیل و گسترش کسب و کار و ایجاد ارتباط مستقیم و موثر میان متخصصان، بازرگانان و دست‌اندرکاران صنعت ساخت و ساز نقش موثری ایفا نمایند.
آگهی شرکت روی لت انبوه
*عضو هیئت مدیره انجمن مهندسی زلزله ایران