هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   182   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

عدم رضایت پیمانکاران از بیمه

گروه ساخت‌وساز: شاید کمتر کسی در ضرورت بیمه و اهمیت آن در پوشش ریسک‌ها و خطرات احتمالی شک داشته باشد. اما متأسفانه اغلب بیمه‌هایی که در کشور ما به ویژه در حوزه ساخت‌وساز وجود دارد، به بیراهه رفته و بیش از 80 درصد کسانی که به انحای مختلف با بیمه‌ها در ارتباط بوده‌اند، از وضعیت ناراضی هستند. یکی از مهم‌ترین گروه‌هایی که ارتباط زیادی با صنعت بیمه دارد،پیمانکاران هستند. به دلیل ریسک بالایی که در وضعیت ساختمان وجود دارد، پیمانکاران ناگزیر از خرید انواع بیمه‌نامه‌ها نظیر بیمه مسئولیت، بیمه حوادث ، نصب هستند. اما چقدر پیمانکاران از بیمه‌ها رضایت دارند؟
شرایط را شما مشخص کنید
سید حسین میر نیام، عضو انجمن پیمانکاران استان تهران در گفتگو با خبرنگار ما با بیان اینکه بیمه‌های پیمانکاری با رعایت برخی اصول برای پیمانکاران مطلوب است، گفت: در صورتی بیمه‌نامه‌ها می‌توانند مفید باشند که شرایط ذکر شده در بیمه‌نامه‌ها در هنگام بروز مشکل برای بیمه‌گذار، اجرا شود. برخی از شرکت‌های بیمه‌ای با آوردن برخی کلمات در بیمه‌نامه از پرداخت خسارت سر باز می‌زنند . مثلاً در بیمه‌نامه عنوان می‌کنند که در صورت رعایت نکات ایمنی خسارت پرداخت می‌شود.
 پس از اینکه حادثه به وجود آمد همین کلمه‌ها را تفسیر می‌کنند و مثلاً عنوان می‌کنند که باید قطر فلان میلگرد شما بیشتر می‌بود یا مثلاً از فلان کلاه و دستکش استفاده می‌کردید، بنابراین به دلیل اینکه ایمنی را رعایت نکرده‌اید، خسارتی به شما تعلق نمی‌گیرد.
وی ادامه داد: به همین منظور ما از یک مشاور بیمه‌ای استفاده کرده‌ایم تا متناسب با نیاز اعضاء با شرکت‌های بیمه‌ای قرارداد ببندیم. پیمانکارانی که می‌خواهند از بیمه‌نامه‌ها استفاده کنند باید آنچه را که از بیمه‌نامه‌ها می‌خواهند در ابتدا مشخص کنند و سپس اعلام کنند که چنانچه شرکت بیمه‌ای مورد نظر حاضر به پذیرفتن شرایط است، قرارداد منعقد شود. البته ممکن است قیمت‌های بیمه هم بالا برود ولی در هر صورت به نفع پیمانکار است.
وی اضافه کرد: هیچ پیمانکاری نمی‌خواهد حادثه‌ای برای کارگاهش به وجود بیاید و بعد دنبال گرفتن خسارت برود اما باید قبول کنیم که یک سری نکات ایمنی ممکن است در طول کار توسط پیمانکار فراموش شود. فراموش کردن یک نکته ایمنی نباید باعث شانه خالی کردن بیمه از زیر بار مسئولیت شود.
بیمه‌های من درآوردی
جعفر قرائتی ستوده، عضو سندیکای شرکت‌های ساختمانی با انتقاد از وضعیت بیمه‌ای کشور گفت: آنقدر بیمه‌ها را از همدیگر جدا کرده‌اند که وقتی اتفاقی برای پیمانکار می‌افتد، به راحتی می‌توانند حادثه مورد نظر را از بیمه‌نامه شما جدا نموده و به راحتی از زیر بار مسئولیت شانه خالی کنند.
وی با ذکر مثالی افزود: در یکی از نمونه‌ها که بنده کارگاهم را بیمه مسئولیت کرده بودم، شبانه دزد به کارگاه زد و نگهبان و چند نفر را زخمی کرده بود. ما به شرکت بیمه‌نامه نوشتیم که با توجه به بیمه حوادث پرسنل، لطفاً اقدامات لازم را در جهت جبران خسارت به عمل آورید، اما در کمال تعجب عنوان کردند که این بیمه ربطی به ما ندارد و شما باید این افراد را بیمه آشوب می‌کردید.
ستوده خاطرنشان کرد: در واقع هیچ شرکتی این نوع مسئولیت‌ها را قبول نمی‌کند و به نوعی فرمالیته است و ما هم ناچار از بیمه هستیم. به ظاهر این قرارداد دو طرف دارد اما در باطن یک طرفه است. به هر حال امیدوارم بیمه مرکزی فکری به حال این بیمه‌نامه‌های یک طرفه بکند.