هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   182   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

مشکلات پنج‌گانه انبوه سازان

گروه گزارش: رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان کشور به طرح 5 حوزه پرداخت که در آنها انبوه‌سازان کشور با مشکلات زیادی روبه رو هستند.
به گزارش خبرنگار پیام ساختمان، جمشید برزگر گفت: ما انبوه‌سازان در پنج حوزه مشکل داریم که عبارتند از حوزه تأمین نقدینگی و منابع مالی، حوزه قانون‌گذاری برای مالیات و بیمه، حوزه سازمان نظام مهندسی، حوزه جایگاه واقعی و قانونی انبوه‌سازان در اجرایی نمودن ماده 29 قانون نظام مهندسی و مشکل پنجم ما اتاق ایران است که به عنوان نماینده بخش خصوصی بسیار ضعیف است و همیشه فقط حرف دولت را می زند.
مهندس برزگر با بیان اینکه ترانسفر بزرگی در خصوص صادرات خدمات فنی و مهندسی در فرودگاه‌های استانبول، قطر، امارات و دوحه بین چین و آفریقا برقرار است، گفت: حرف ما این است که ما این همه به این کشورهای آفریقایی کمک و مساعدت کرده‌ایم پس باید بتوانیم در سازندگی این کشورها هم نقش ایفا کنیم.
وی افزود: ما غیر از صادرات نفت در تنها بخشی که می‌توانیم صادرات موفقی داشته باشیم- به غیر از پسته، خشکبار و فرش- صادرات مصالح ساختمانی و خدمات فنی و مهندسی به کشورهای کمتر توسعه‌یافته مثل کشورهای آفریقایی است.
برزگر افزود: الآن ترک‌ها کمتر از چینی‌ها نیستند به عنوان مثال در کشور غنا به راحتی رستوران ترکی پیدا می‌شود و زمانی ما در آسیای میانه و در آذربایجان وارد شده بودیم که آنها نبودند ولی وقتی پای آنها به بازار آنجا رسید؛ با توجه به پشتیبانی بنگاه‌های مالی و بانک هایشان، شرکت‌های صادرکننده خدمات فنی و مهندسی‌شان، بازار را قبضه کردند.
مهندس برزگر ادامه داد: الآن واقعاً ما برای گرفتن ضمانت‌نامه مشکل اساسی داریم و این یکی از معضلات بزرگ است که در کشور ما بانک‌ها از بنگاه‌های اقتصادی بخش خصوصی حمایت نمی‌کنند.
رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان کشور با بیان اینکه یکی از عوامل عدم توسعه و رشد شرکت‌های بخش خصوصی، همین عدم حمایت بانک‌هاست که کوچک‌ترین تعاملی ندارند، گفت: در بقیه کشورهای دنیا این‌طور نیست و مثلاً در ژاپن که نرخ سود بانکی یک درصد بوده، برای حمایت از رشد بخش مسکن آن را  25 صدم درصد کاهش داده و به 75 صدم درصد رسانده‌اند.
جمشید برزگر در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به مشکلات بیمه اجباری کارگران گفت: اداره بیمه برای بیمه کارگران این همه پول از ما گرفته ولی در بیمه کارگران صد در صد به انحراف رفته است، درحالی‌که ناظر و بازرس هم دارند.
برزگر با اشاره به اینکه کارگران بیمه نشده‌اند ولی پول را گرفته‌اند و افراد غیر مرتبط با کارگران، از محل کارگران بیمه شده‌اند، افزود: علیرغم  اینکه کارت مهارت صادر کرده‌اند ولی آماری نمی‌دهند تا ببینیم این افراد دارای کارت ، واقعاً مهارت دارند و کجا کار می‌کنند.
رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان کشور در خصوص مشکلات انبوه‌سازان با نظام مهندسی گفت: الآن ناظران خیلی راحت می‌گویند ما متری فلان مقدار می‌گیریم و خودمان هم سر پروژه نمی‌آییم و مزاحم شما نمی‌شویم!
جمشید برزگر با اشاره به اینکه من در کمیسیون عمران مجلس هم گفته‌ام که مافیای نظام مهندسی تبدیل به کوپن‌فروشی شده است، در خصوص اجباری که برای استفاده از مهندسان متعدد در سازمان نظام مهندسی وجود دارد، نیز گفت: فقط برای طراحی و گرفتن نقشه ما باید یک مهندس عمران، یک مهندس سازه، یک مهندس معماری، یک مهندس مکانیک و یک مهندس تأسیسات داشته باشیم! بعد برای محاسبه باید یک مهندس محاسب برای سازه، یک مهندس محاسب برای مکانیک و یک مهندس محاسب برای تأسیسات مکانیکی برقی باید داشته باشیم! بعد از آن کار ادامه پیدا می‌کند و تا ردیف 11 می‌آید و می‌رسیم به مجری و ناظر و مهندس هماهنگ‌کننده. سپس در موضوع کنترل مضاعف برای مهندسان ما، سازمان نظام مهندسی ساختمان باید نقشه تأسیسات سازه، مکانیک، سازه و معماری را بررسی کند! بعد نقشه‌برداری و شهرسازی اضافه می‌شود و برای همه اینها باید دو سه بار به شکل مضاعف پول پرداخت کنیم ولی یک نفر از اینها را نمی‌توانیم ببینیم!
اختلافات نظام مهندسی و انبوه‌سازان برطرف می‌شود
به گزارش خبرنگار پیام ساختمان، بعد از ظهر روز سوم اردیبهشت سال جاری، اعضای هیئت رئیسه کانون سراسری انبوه سازان با مهندس ترکان، ریاست سازمان نظام مهندسی و اعضای شورای مرکزی دیدار و در جهت حل مشکلات موجود در مسیر ساخت و ساز کشور گفتگو کردند. بر اساس این گفتگوها، طرفین بر ایجاد کارگروهی جهت بررسی اختلاف نظرها و یافتن راه‌کار برای برون‌رفت از وضعیت فعلی به توافق رسیدند. گزارش این نشست و مشروح گفتگو ها را می‌توانید در سایت پیام ساختمان به نشانی http://www.payampress.com ملاحظه و مطالعه نمایید.