هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   182   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

درآمد یارانه کجا مصرف شود

* شهلا روشنی
هیئت‌وزیران در دومین جلسه خود در تاریخ دهم فروردین، آیین‌نامه اجرایی تبصره (۲۱) قانون بودجه سال ۱۳۹۳ کل کشور را بررسی و تصویب کرد. در مصوبه دولت همچنین به موضوع حذف یارانه پرداخته شد ولی کفِ درآمدی برای حذف یارانه‌ها اعلام نشده است.بر اساس مفاد این مصوبه منابع و مصارف حاصل از افزایش قیمت حامل‌های انرژی تعیین شده است. بر این اساس منابع پیش‌بینی‌شده در این مصوبه از محل واریزی شرکت‌های پالایش نفت و در ازای تحویل هر بشکه نفت خام و میعانات گازی، شرکت ملی گاز ایران به ازای هر مترمکعب گاز فروخته‌شده در داخل کشور و وزارت نیرو به ازای هر کیلووات ساعت برق مصرفی کلیه مشترکین برق صادراتی و یارانه نان، برق و سایر کالاها تأمین می‌شود.پرداخت یارانه نقدی و غیر نقدی، کمک به بخش سلامت، کاهش هزینه‌های پرداختی بیماران در پرداخت هزینه‌های تشخیصی و درمانی بستری، کمک به بهبود بخش تولید، حمل‌ونقل عمومی و بهینه‌سازی مصرف انرژی در واحدهای تولیدی به عنوان مصارف مورد نظر از محل منابع مزبور تعیین شد.اینکه پس از اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها و واریز درآمد حاصله به خزانه دولت،این درآمد در چه بخش‌هایی هزینه شود را با کارشناسان در میان گذاشته‌ایم:
درآمد حاصل از هدفمندی سر از تجارت‌خانه‌ها درنیاورد
آیت‌الله سید احمد علم الهدی با بیان اینکه مدیریت جهادی وظیفه همه مدیران است، گفت: نباید درآمدهای حاصل از هدفمندی یارانه‌ها سر از برخی تجارت‌خانه‌ها درآورد.امام جمعه مشهد گفت: مسئولان باید توجه داشته باشند در هزینه کرد درآمدهای حاصل از هدفمندی یارانه‌ها دقت زیادی به خرج دهند تا این درآمدها واقعاً در مسیر تولید و درستش مصرف شود.وی با طرح این سؤال که آیا کسی که شعبه تجاری در دیگر کشورها دارد یا کسی که میلیون‌ها تومان ماهیانه حقوق دارد نمی‌تواند انرژی را به قیمت اصلی خریداری کند، افزود: یارانه پول کسی است که توان مصرف انرژی با قیمت اصلی خود را ندارد و مابقی آن هزینه رفاه و سلامت عمومی است.
سهم تولید در فاز اول به درستی پرداخت نشد
ابراهیم نکو، نماینده رباط‌کریم و عضو کمیسیون اقتصادی  مجلس در پاسخ به این سؤال که درآمد حاصل از افزایش قیمت حامل‌های انرژی کجا صرف خواهد شد، به پیام ساختمان گفت: متأسفانه در فاز اول یارانه‌ها هر چه مجلس و دولت بافته بود رشته شد چرا که در فاز اول نیز با وجود جلسات متعدد و تصویب قانون، درآمدها به سمت تولید نرفت زیرا تمام درآمدها به عنوان یارانه نقدی به مردم پرداخت شد.
این نماینده مجلس با بیان اینکه متأسفانه سهم تولید در فاز اول به درستی پرداخت نشد ، دلیل آن را در پرداخت یارانه‌ها به مردم دانست و گفت: متأسفانه درآمد حاصل از هدفمندی کفاف یارانه نقدی را نمی‌دهد به گونه‌ای که در فاز اول نیز ما ماهانه 1000 میلیارد تومان از منابع دیگر مانند ذخیره ارزی برداشت کردیم و البته به دست آوردن این مقدار برای دولت بسیار دشوار بود .
نماینده مردم رباط‌کریم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این موضوع که اگرچه مطابق  قوانین ، باید هزینه تولید در فاز اول پرداخت می‌شد اما عملاً چنین نشد ،گفت :  مطمئناً اگر تعداد انصرافی‌ها از دریافت یارانه نقدی کم باشد ، دچار مشکل بسیار بزرگی خواهیم شد .وی با بیان این مطلب که برخی از مسئولین انصرافی‌ها را 30 درصد عنوان کرده‌اند، گفت: باید تعداد متقاضیان دریافت یارانه نقدی مشخص شود بعد به تقسیم هزینه و درآمدها بپردازیم .
نکو در ادامه با ابراز خرسندی گفت: خبرهای خوشی به گوش می‌رسد و توافقات و افزایش روابط خارجی یکی از زمینه‌های بهبود اوضاع است .
 عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان این مطلب که متأسفانه بخش تولید در سال‌های گذشته آسیب فراوان دیده است، گفت: توجه به بخش تولید رتبه کشور را در بین کشورهای دیگر افزایش داده و رشد تولید رشد اقتصادی را در پی خواهد داشت.
ده میلیارد تومان برای کشاورزی و صنعت
حسین گروسی، نماینده شهریار و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پاسخ به این سؤال که درآمد حاصل از افزایش قیمت حامل‌های انرژی کجا مصرف خواهد شد، به پیام ساختمان گفت: درآمد حاصله در حوزه صنعت و تولید که متشکل از بخش کشاورزی و تولید است، مصرف خواهد شد. وی افزود: حدود 10 میلیارد تومان از درآمد افزایش قیمت‌های انرژی صرف این دو بخش خواهد شد. این نماینده مجلس با بیان این مطلب که تزریق این میزان درآمد باعث تحریک بازار و بخش تولید می‌شود، گفت: افزایش تولید و توجه به صنعت ساختمان و عمران  و حمل و نقل می‌تواند باعث رشد و بالندگی کشور شود.
وی به تاثیر توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی به سایر حیطه‌ها و حوزه‌ها اظهار کرد: توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی باعث تسهیل در ترددهای شهری و آسایش و آرامش شهروندان شده و در صورت تحقق آن آلودگی هوا نیز کاهش خواهد یافت، ضمن اینکه در اشتغال‌زایی تاثیرگذار بوده و موجب کاهش قیمت‌ها می‌شود.
گروسی در پاسخ به این سؤال که آیا الزاماتی برای صرف این هزینه‌ها در بخش تولید در نظر گرفته شده است، گفت: وقتی مسئله به عنوان یک قانون شکل می‌گیرد لازم‌الاجراست .
دولت هوشیارانه عمل کند 
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ، در پاسخ به این سؤال که درآمد حاصل از افزایش قیمت حامل‌های انرژی کجا صرف خواهد شد، به پیام ساختمان گفت: متأسفانه درآمدهای حاصل از هدفمندی در دولت دهم بر اساس احساسات و به صورت فراقانونی صرف شد که امیدوارم دولت یازدهم اشتباهات دولت قبل را تکرار نکند و در خصوص اختصاص درآمدهای حاصل از هدفمندی فاز دوم یارانه‌ها هوشیارانه عمل کند  .
محسن صرامی فروشان با بیان  این مطلب که با اختصاص درآمدها در حوزه درمان یا ساختمان مخالف نیستم، گفت: در فاز اول بسیاری از درآمد حاصله، در بخش ساختمان هزینه شد و بسیاری از حوزه‌ها بی‌نصیب ماند،  و اصرار بر ورود این درآمدها به چند بخش شاخص باعث می‌شود یک نوع ناموزونی و عدم تعادل در کشور اجرا شود.
نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت در فاز نخست هدفمندی یارانه‌ها به صنعت و خدمات دیونی دارد و ریالی از این بابت پرداخت نکرده است، گفت : ایران در حوزه اقتصاد نیازمند برنامه‌ریزی است و توجه به یک حوزه باعث می‌شود در این بخش رشد کنیم و در دیگر بخش‌ها  از رشد کافی برخوردار نباشیم که در این حالت اقتصاد کشور همانند پیکره‌ای می‌شود که یک عضو بلندتر و قوی و یک عضو بسیار کوتاه و ضعف  داشته باشد و این عدم تناسب به تمام حیطه‌ها آسیب می‌رساند .
وی با تاکید بر این مطلب که اگر این درآمدها در بخش تولید ،صادرات و بهداشت هزینه شود، حرفی نداریم اما به این شکل عقب‌ماندگی‌هایی  در بخش‌های دیگر خواهیم داشت.
درآمد حاصل از انصراف مردم از یارانه درست مصرف شود
نعمت الله منوچهری نماینده پاوه و اورامانات با بیان این مطلب که درآمد حاصل از انصراف مردم از یارانه درست مصرف شودگفت: دولت باید برای افرادی که از دریافت یارانه انصراف می دهند و هزینه های سنگین حامل های انرژی و افزایش قیمت آب، برق، گاز و ... را تحمل می کنند تسهیلاتی در نظر بگیرد.وی در ادامه تولید، کشاورزی و صنعت کشور را از جمله مهمترین بخش هایی عنوان کرد که باید بخشی از درآمد حاصل از هدفمندی یارانه ها به آن اختصاص پیدا کند.به گفته این نماینده مجلس اشتغالزایی نیز باید از محل درآمد حاصل از هدفمندی یارانه ها مورد توجه قرار گیرد.منوچهری ارتقاء بهداشت و درمان کشور، آموزش رایگان، حمایت از صادرات و تجارت، بهبود سیستم های حمل و نقل عمومی و ... را نیز از دیگر بخش هایی دانست که مردم توقع دارند بعد از انصراف از دریافت یارانه شاهد تحول در آن باشند.
باید با ظرافت‌های خاصی صورت گیرد‌
شاکر محمدی مدرس اقتصاد دانشگاه‌ ایلام گفت: یکی از راهکارهای برون‌رفت از بحران رکود تورمی در اقتصاد کشور انضباط مالی و بودجه‌ای است که باید بسیار مورد توجه قرار گرفته شود و دومین بحث اقتصادی اجرایی دولت در سال جاری نیز اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌هاست که باید با ظرافت‌های خاصی صورت گیرد‌.
‌این کارشناس ارشد اقتصاد تصریح کرد: از طرف دیگر وقتی که بودجه امسال را نگاه می‌کنیم می‌بینیم که 56 هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی در نظر گرفته‌شده، پس هنگامی که مبلغ اختصاص‌یافته به پرداخت یارانه‌های نقدی و بودجه عمرانی کشور را مقایسه می‌کنیم، شاهد قیاسی یک به پنج هستیم و به نظر می‌رسد که این کاری عقلانی نیست و برای تحقق شعار سال و همچنین مطرح‌شدن بحث اقتصاد مقاومتی در اقتصاد ایران باید این مقوله مرور و حتی اصلاح شود‌.
این مدرس دانشگاه در تشریح دیگر راهکارهای برون‌رفت از اقتصاد رکود تورمی ایران افزود: راهکار برون‌رفت از اقتصاد رکود تورمی کشور حمایت کامل از بخش تولید و طرف عرضه اقتصاد است و مفهوم این موضوع این است که در هر صورت به دلیل اینکه در اقتصاد ایران به نظر می‌رسد تولید و حمایت از تولید تا حدودی نادیده گرفته‌شده، این بخش باید تقویت شود تا در نهایت بتوان به اشتغال و درآمد مردم کمک کرد‌.