هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   182   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

خانه‌‌‌‌‌تان را بدون هزینه زیبا کنید

گروه معماری و دکوراسیون: ایده‌هایی که در ادامه برایتان نوشته‌ایم تقریباً هیچ هزینه‌ای برای شما ندارند. با ساده‌ترین وسایل می‌توانید تزئینات جالبی در خانه انجام دهید. مثلاً با یک مشت پر می‌توانید یک نقطه کانونی در کتابخانه ایجاد کنید. یا با یک رنگ خاص، حسی از طبیعت و بهار را به بیننده القا کنید.
بهره گرفتن از رنگ سبز طبیعت
در گوشه و کنار خانه خود می‌توانید از وسایل یا رنگ‌هایی استفاده کنید که از طبیعت الهام گرفته‌اند. به طور مثال، از فروشگاه‌های وسایل دست دوم یا سمساری نیمکتی کوتاه و کوچک خریداری کنید. آن را به رنگ سبز نقاشی کنید و در کنار میز ناهارخوری در فضای غذاخوری قرار دهید. حتی برای تزریق بیشتر حس طبیعت، روی آن را با انواع گلدان‌های طبیعی و زیبا پر کنید. این کار به پاکسازی هوای خانه نیز کمک می‌کند و بوی بهار را در خانه خود منتشر می‌کنید.
استفاده از پارچه‌های گل‌دار
برای اینکه حس طبیعت را به خانه منتقل کنید، می‌توانید از پارچه‌های گل‌دار استفاده کنید. به طور مثال، برای صندلی‌های دو سر میز ناهارخوری کاور بدوزید و پارچه آن را با طرح گل و بوته و پرنده و ... انتخاب کنید.
تابلوهایی از شاخ و برگ‌های طبیعی
ساخت این تابلوها بسیار آسان است. کافی است برگ‌ها یا شاخه‌های زیبا را انتخاب، تمیز و خشک کنید. آنها را با سلیقه و دقت با چسب حرارتی روی مقوایی به رنگ دلخواه بچسبانید. پس از خشک شدن، مقوا را در وسط قابی که زمینه سفید دارد بچسبانید. قاب عکس شما باید شیشه داشته باشد تا از خراب شدن و از بین رفتن شاخه‌های خشک جلوگیری شود. از این قاب‌ها 4 عدد یا بیشتر تهیه و در جای مناسبی نصب کنید.
استفاده از همه وسایل موجود
برای تزئین خانه به سبک طبیعت لازم نیست حتماً وسیله دکوری جدید یا گران‌قیمتی خریداری کنید. می‌توانید مثلاً با یک سبد حصیری کوچک که شبیه آشیانه پرندگان است، یا آشیانه‌های تزئینی آماده، میز جلوی مبل را تزئین کنید. یا با انواع کاسه، گلدان یا بطری‌های تزئینی شیک که در خانه دارید، یک مجموعه زیبا بسازید و روی میز قرار دهید. حتی برای جلب توجه می‌توانید یک گلدان را زیر ظرف شیشه‌ای جای کیک قرار دهید. یا گلدان گل طبیعی که نیاز کمی به نور دارد را به اتاق بیاورید. از هر وسیله‌ای که در خانه موجود است، می‌توانید برای تزئین استفاده کنید فقط باید کاربرد متفاوتی از آنها بسازید.
 استفاده از چوب و کنده درخت
می‌توانید چند شاخه مدل‌دار درختان را برش دهید و دور آن را با انواع نخ و روبان‌های رنگی بپوشانید تا علاوه بر طبیعی بودن، دنیایی از رنگ‌ها را به نمایش بگذارد و موجب شادابی فضا شود. برای این منظور روبان‌هایی به رنگ‌های شاد و متنوع خریداری کنید و آنها را با چسب حرارتی به شاخه بچسبانید. از آن نیز می‌توانید انواع دستبند و گردنبندهای رنگی آویزان کنید.
 استفاده از بطری‌های موجود
شیشه‌های زیبای مربا یا بطری‌های بلندی که فرم و شکل خاصی دارند یا حتی شیشه‌های تزئینی که در فروشگاه‌های فروخته می‌شوند گزینه‌های خوبی برای تزئین به شمار می روند. می‌توانید داخل آنها را با انواع سنگ و شیشه‌های رنگی پر کنید.
  کابینت قدیمی و تزئینی
اگر کابینت چوبی و قدیمی در انبار دارید آن را بیرون بیاورید و تمیز کنید و به عنوان دکوری روی دیوار نصب کنید. برای اینکه کمد فرم قدیمی خود را حفظ کند، داخل آن را با وسایلی پر کنید که با چوب و طبیعت و کهنگی سنخیت دارد. به طور مثال، انواع سنگ و صدف و شاخه و آشیانه و حتی کاج‌های تزئینی گزینه‌های خوبی هستند.