هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   182   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

مهندسین معمار چه می کنند؟

شما تجسمی از آنچه که می خواهید-پروژه خـود- دارید و می‌خواهید آن تجسم را به واقعیت تبدیل کنید. در این مرحله مهندس معمار می‌تواند به شما کمک کند. یک مهندس معمار تصویر بزرگ تر و واقعی تر پروژه شما (ساخته‌شده آن) را می‌بیند. تحصیلات ویژه‌ای که معمار می‌گذراند به شما کمک می‌کند آنچه می‌خواهید بسازید را بازتعریف و بهینه کنید. در این فرآیند مهندس معمار به شما گزینه‌هایی ارائه می‌دهد که ممکن است به ذهن شما خطور نکرده باشد و کمک می‌کند تا بیشترین ارزش افزوده و بهترین کیفیت محیطی را در قبال سرمایه‌گذاری خود به دست آورید.
خدمات مهندسین معمـار
بر خلاف تصور بسیاری، مهندس معمار فقط 4 دیوار، یک سقف یا نمای ساختمان را طراحی نمی‌کند، بلکه هویت و کاراکتر کل محیط را می‌سازد. هماهنگی داخل و بیرون بنا، به طوری که هم عملکرد درستی داشته باشند و هم محل جالب‌توجهی برای کار و زندگی و فعالیت شما شود. معمار، با خلاقیت مشکلات را حل می‌کند و می‌تواند روش‌هایی پیشنهاد کند تا از بودجه‌ای محدود بیشترین استفاده را داشته باشید. معمار می‌تواند با ارتقای کیفیت محیط، زندگی را برای شما آسان تر و لذت‌بخش ترکند.
ساخت‌وساز یک فرآیند طولانی و پیچیده است. علاوه بر طراحی و سازماندهی محیط، معمار به دنبال بهینه‌سازی جریان کار شماست. معمار کمک می‌کند پیمانکاران شایسته را انتخاب کنید، محل ساخت را پیاپی بازدید می‌کند تا کارهایی که طبق برنامه پیش نمی روند را ساماندهی کرده و پروژه شما را تا مرحله پایانی به بهترین شکل ممکن پیش ببرد. حتــی پس از اتمام پروژه نیز معماران به ارزیابی نتیجه کار خود می‌پردازند تا مشکلات کمتری در تجربه‌های آتی خود داشته باشند.
آیا نقشه‌کش‌ها توانایی معمــاری دارند ؟
مهندس معمار، یک فرد آموزش‌دیده و دارای مجوز برای برنامه‌ریزی، طراحی و نظارت بر ساخت‌وساز ساختمان است. مهندس معمار علاوه بر توانایی طراحی ساختمان به مجموعه‌ای از دانسته‌های محیطی و رفتاری، مسائل فنی و اجرایی، مسایل اقتصادی، علم سازه و تأسیسات و  مواد و مصالح اشراف دارد.  در اکثر پروژه‌ها معمار رهبری تیم مهندسی ( مشاور معماری ، سازه و تأسیسات ) و تصمیم‌گیری‌های خرد و کلان پروژه را بر عهده دارد. نقشه کش ساختمانی، تکنسین فنی و آموزش‌دیده‌ای است با بخشی از توانایی‌های فنی معمار که نقشه‌های فنی و اجرایی پروژه را زیر نظر مدیر معماری و معمار طراح پروژه تهیه و ترسیم می‌کند.
مؤلفه‌های انتخاب یک معمـار مناسب
چگونه می‌توانیم یک مهندس معمار مناسب برای پروژه خود انتخاب کنیم؟ هر معماری در برخورد با پروژه ، طراحی و روش کار و سبک منحصربه‌فرد خود را دارد. بنابراین پیدا کردن معماری که با نیازها و سلایق و مقتضیات پروژه شما مطابقت دارد بسیار مهم است.
 از دوستان و اقوامی که با معماران کار کرده‌اند معرفی بخواهید. بررسی کنید آیا معمار دارای تعهدات اخلاقی و دسترسی به منابع فنی و نیروی کار متخصص می‌باشد یا خیر. آیا معمار دارای تجربه پروژه‌های موفق در زمینه پروژه شما می‌باشد یا خیر. رزومه شرکت مشاور را بررسی کنید. مشخصات کارشناسان شرکت، میزان تحصیلات و سوابق علمی و پژوهشی و حرفه‌ای آنها در نتیجه کار شما تأثیرگذار خواهد بود. خصوصیات خاص مشاور مانند شرکت در همایش‌ها و مسابقات  معماری و فعالیت‌های فوق‌برنامه مشاور را بررسی کنید؛ چرا که نشان‌دهنده میزان سلامت و خلاقیت مشاور معمار است. پروژه‌های مشاور را بررسی کنید و آنها را بر اساس موضوع و مقیاس پروژه، محدودیت‌ها و خلاقیت‌های مشاور ارزیابی کنید. با توجه به مؤلفه‌های فوق، می‌توانید به واسطه انتخاب صحیح مهندس معمار پروژه خود را در مسیری درست و هدفمند پیش ببرید.
فواید بهره مندی از یک مهندس معمـار زبــده
از یک طرح ارزشمند، هماهنگ و فکر شده در حیطه جزئیات و کلیات بهره‌مند می‌شوید.
با پیشرفت منظم پروژه، در زمان و هزینه‌های ساخت صرفه‌جویی می‌کنید.
هماهنگی بین گروه طراح، سازه، تأسیسات و گروه‌های اجرایی ساختمان شما برقرار می‌گردد.
به واسطه پیش‌بینی مسایل و مشکلات در پروژه تخریب، دوباره‌کاری و اتلاف منابع و مصالح به حداقل می‌رسد.
هزینــه طراحی مهندسان معمار
بر اساس نوع و مقیاس پروژه و سطح کیفی مشاورین معمار، هزینه طراحی معماری یک ساختمان مسکونی رایج در شهر تهران 5/0 تا 5/1 درصد هزینه ساخت را شامل می‌شود. این هزینه کمتر از هزینه سنگ‌کاری نمای یک ساختمان 5 طبقه رایج در شهر تهران خواهد بود. بنا بر آنچه گفته شد، بهره مندی از مشاوره و نظریات یک مهندس معمار، فارغ از ماندگاری طرح و افزایش سطح کیفی پروژه، ارزش افزوده‌ای به مراتب بیش از هزینه طراحی ساختمان را برای کارفرما به همراه خواهد داشت.

*ارائه‌دهنده مقاله: مهندسین مشاور دَش
 آگهی شرکت در صفحه 37