هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   182   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

رقابت آسمانخراش‌های چوبی

آسمانخراش‌های چوبی برای کسب جایزه دو میلیون دلاری سازمان کشاورزی آمریکا با هدف کاهش گازهای گلخانه‌ای به رقابت می‌پردازند.
این ساختمان‌ها باید از پنل‌های چوبی فوق محکمی استفاده کنند که می‌توان از آن‌ها برای ساخت مسکن اضطراری و پناهگاه‌ها نیز بهره برد.
روش‌های جدید می‌توانند چوب را به مواد ساختمانی با مقاومت کششی بیشتر از فولاد و مقاومت بیشتر از بتن در برابر فشرده‌سازی تبدل کند. بتن در زمان تولید، نزدیک اندازه وزن خود، دی‌اکسیدکربن تولید می‌کند، در حالی که چوب در زمان رشد خود کربن را از جو می‌گیرد.
سازمان کشاورزی آمریکا مدعی است یک ساختمان چهار طبقه ساخته‌شده از الوار انبوه می‌تواند گازهای گلخانه‌ای را به اندازه حذف سالانه ۵۰۰ خودرو از جاده کاهش دهد.
نخستین پروژه در این زمینه چند سال پیش و زمانی معرفی شد که مایکل گرین، معمار کانادایی، ساخت سازه‌های ۲۰ طبقه‌ای و ۶۰ متری را پیشنهاد داد که از پنل‌های الوار مقطع ساخته شده باشند.در این میان، تکمیل اخیر یک دفتر هشت‌ طبقه چوبی در اتریش و یک بلوک مسکونی ۹ طبقه در لندن به منزله تحقق سریع ساخت آسمانخراش‌های چوبی است.
بسیاری از کشورها ارتفاع بیشینه ساختمان‌های چوبی را محدود کرده‌اند و این میزان در روسیه چهار طبقه، در کانادا شش طبقه و در آمریکا و چین نیز پنج طبقه گزارش شده است.