هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   182   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

فروش تخلف با ارزان ترین قیمت

گروه گزارش: حدوداً 800 سال پیش، سعدی شیرین سخن برای بیان قدرت پول گفت: «هر که را زر در ترازوست، زور در بازوست» و از دوره صفویه ضرب‌المثلی با همین مضمون بین مردم متداول شد که می‌گفت: «پول بده، برو سر سبیل شاه نقاره بزن» امروزه هم می‌گویند: پول را روی مرده که بگذاری، بلند می‌شود! اما ظاهراً نیاز است تا در صنعت ساختمان کشورمان ضرب‌المثل‌های جدیدی ابداع شود تا بتواند موضوعات امروزی این حوزه را به درستی و خوبی بیان کند، چیزهایی مثل: «پول بده، برو وسط پارک ملت برج مسکونی 100 طبقه بساز!»
متأسفانه عملکرد کمیسیون های شهرداری به ویژه کمیسیون های مواد 5 و 100 شهرداری، پشتیبانی‌کننده این طرز تلقی از شهرداری تهران بوده است. البته این موضوع فقط گفته خبرنگاران و رسانه‌ها و مهندسان و سازندگان و انبوه‌سازان و پیمانکاران و مردم عادی و عامی نیست، چرا که حتی نظر وزیر راه و شهرسازی هم این است که تبديل كميسيون‌های شهرداری به محلي براي درآمد، به مصلحت شهروندان نيست!
زير بار تبديل شدن كميسيون ماده پنج به محلي براي درآمد شهرداری‌ها نخواهيم رفت
وزير راه و شهرسازي روز 13 اسفند در جمع معاونان عمراني استانداري‌هاي سراسر كشور در محل وزارت كشور با تاكيد بر لزوم كمك مالي دولت به شهرداری‌ها گفت: آنچه در قبال اين حمايت‌ها براي ما اهميت دارد حفظ حقوق شهروندي از سوي نهادهايي مانند شهرداري است تا جايي كه به هيچ عنوان زير بار موضوعي به نام تبديل شدن كميسيون ماده پنج به محلي براي درآمد شهرداری‌ها نخواهيم رفت، چرا كه به مصلحت دولت و شهروندان نيست.
عباس آخوندی با بيان اينكه استقلال مالي شهرداری‌ها تقریباً غيرممكن است و در كمتر كشوري وجود دارد و با اشاره به لزوم زيرسوال بردن فرضيه استقلال مالي شهرداری‌ها تصريح كرد: قبول دارم كه تخصيص بخشي از مالیات‌های ملي و حمايت مالي از شهرداری‌ها موضوع تازه‌ای نيست، اما در چنين شرايطي بايد پرسيد تا كجا می‌توان شيوه اداره دولتي را ادامه داد درحالی‌که کاستی‌های آن را طي سال‌های گذشته مشاهده کرده‌ایم.
وي گفت: در حال حاضر اكثر افراد با افزايش قدرت شوراي شهر و شهرداری‌ها مخالف هستند. هرچند قبول دارم كه در حال حاضر بخش اعظمي از شهرداری‌ها به دلايل مختلف آمادگي قبول اين مسئوليت را ندارند اما به مرور زمان بايد روي مباحث این‌چنینی بحث و بررسي صورت گيرد.
آخوندي ضمن موافقت با افزايش اختيارات شوراي مسكن استان‌ها افزود: در خصوص شوراي عالي شهرسازي و معماري نيز معتقدم فرايندهاي بررسي و تأیید بايد در استان‌ها انجام شود و شوراي عالي شهرسازي و معماري مهر تأیید آنها را بزند .
وي با تاكيد بر اينكه همه نهادهاي اجتماعي بايد در امور مربوط به مسائل شهري قرار گيرد، گفت: اگر چنين نهادهايي درگير مباحث شهري نشود شاهد اتفاقاتي نظير آنچه در 35 سال گذشته رخ داده است، خواهيم بود. تا جايي كه به عنوان مثال جمعيت كلانشهري مانند مشهد به 3 ميليون نفر رسيده و مساحت آن از 2 هزار هكتار به 29 هزار هكتار افزايش يافته است. درحالی‌که 8 درصد حاشیه‌نشینی نيز به اين شهر اختصاص می‌یابد.
آخوندي با اعلام اينكه طرح جامع مسكن در حال به‌روزرسانی است، افزود: اين طرح داراي نكات بسيار خوبي بود كه تحت تأثیر مسكن مهر كنار گذاشته شد اما فكر می‌کنم نتايج بررسی‌ها و بازنگری‌های آن از سال آينده به مرور منتشر شود.
مرجع قانونی کردن تخلفات مالک و شهرداری
اما انتقاد از شهرداری فقط به کمیسیون ماده 5 منحصر نمی‌شود و در این خصوص رقابت تنگاتنگی بین دو کمیسیون ماده 5 و ماده 100 شهرداری وجود دارد! پیش از این حتی نایب‌رئیس شورای پیشین شهر تهران هم با انتقاد از عدم اجرایی شدن احکام کمیسیون ماده 100 شهرداری تهران، این کمیسیون را رافع و مرجع قانونی کردن تخلفات مالک یا شهرداری خوانده بود.
حسن بیادی ،عضو سابق شورای شهر تهران با اشاره به ساخت‌وسازهای غیرمجاز در سطح شهر تهران و حوادث ناشی از گودبرداری اظهار کرد: این اتفاقات در گذشته هم رخ داده و در آینده هم ادامه خواهد داشت‌ چرا که مدیریت شهری و سایر مسئولان به صورت عملیاتی برای حل این موضوع ورود نکرده‌اند. این در حالی است که در ماده 100 قانون شهرداری‌ها، بندهای انضباطی و تنبیهی در حوزه ساخت‌وساز وجود دارد که متأسفانه اجرا نمی‌شود.
این استاد دانشگاه و عضو سابق شورای شهر تهران با بیان اینکه اغلب تخلفات ساخت‌وساز با پرداخت جریمه از سوی مالک حل می‌شود، اضافه کرد: در شورای سوم گزارشی از 100 رأی خاص کمیسیون ماده 100 که مربوط به تخلفات بیش از 200 میلیون تومان بود، ارائه کردم که 98 مورد آن اجرا نشده بود. اما شورای شهر در برابر این موضوع چه کرد؟ ما فقط مردم را تنبیه می‌کنیم و حاضر نیستیم خودمان را هم تنبیه کنیم. این تخلفات یک طرفه نیست و همه کوتاهی می‌کنیم.