هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   181   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

کار یک ماه را یک روزه انجام می دهیم


گروه بازار ساختمان: کارشناسان، مشکل بزرگ صنعت سنگ تزئینی ایران را کیفیت فرآوری در این بخش عنوان می‌کنند زیرا کشور ما که سومین تولیدکننده بزرگ سنگ خام است سهمی اندک در صادرات سنگ های فرآوری شده دارد. همه چالش های سنگ به کیفیت آن مرتبط نیست و گاهی توان تولید شرکت‌ها و حجم صادرات آنها نیز مشکلاتی به همراه دارد. به‌عنوان مثال شرکتی در باکو برنده مناقصه‌ای شده بود و متراژ بالایی از سنگ کریستال برای سنگفرش کردن خیابان های آن شهر نیاز داشت اما مجموع تولید اکثر شرکت های داخل کشورمان برای سه ماه جوابگوی این نیاز نبود چه رسد به یکی دو شرکت.  در خصوص راهکارهای بهبود فرآوری سنگ، با محمد رحیمی مدیرعامل شرکت بهسامان سنگ ایرانیان، گفتگو کردیم که بنا را بر این گذاشته تا وضعیت را تغییر دهد. شرکت متبوع وی در اصفهان بزرگترین کارخانه فرآوری مرمریت دهبید خاورمیانه است. گفتگوی ما با این تولیدکننده را بخوانید.
پیام ساختمان: چه میزان سنگ روزانه در کارخانه بهسامان فرآوری می شود؟
به طور معمول کارخانه‌های تولید سنگ در ماه 3 تا 5 هزار متر سنگ تولید می‌کنند درحالی‌که میزان تولید روزانه ما به تنهایی 2 هزار متر است.
پیام ساختمان: این میزان تولید کم نظیر سنگ در ایران با توجه به تقاضای بازار داخلی چگونه توجیه‌پذیر است؟
یکی از دلایلی که برای این حجم از تولید، تقاضا ایجاد می‌کند رونق صادرات سنگ های فرآروی شده به کشورهای منطقه مانند عراق است. ضمن اینکه برخی پروژه‌های بزرگ حجم بالایی  از سنگ فرآوری شده نیاز دارند. ازاین‌رو ما بر این نکته تاکید داریم که باید بهترین کیفیت را در فرآوری سنگ مد نظر قرار دهیم و به همین دلیل هم بهترین اسلب برهای ایتالیایی را مورد استفاده قرار داده و کوره ما 80 طبقه است که می‌تواند 80 اسلب سنگ را رزین کند.
پیام ساختمان: آیا محصول جدیدی به بازار عرضه کرده‌اید؟
جدیدترین محصول ما این است که دو طرف سنگ را اپوکسی می کنیم که موجب افزایش 49  درصدی کیفیت سنگ می شود. این اقدام اگر چه بر هزینه‌ها می‌افزاید اما اتلاف سنگ را کاهش می دهد زیرا اسلب در زمانی که رزین شود بسیار محکم تر می‌باشد.
پیام ساختمان:  به‌عنوان تولیدکننده، بزرگ‌ترین مشکلات بخش تولید از دیدگاه شما چیست؟
 در چند بخش می‌توان به مشکلات بخش تولید پرداخت. افزایش هزینه‌های حمل‌ونقل از معدن به کارخانه و از کارخانه به بازار به شدت بر دوش تولیدکننده سنگینی می‌کند. هرماه 3 میلیارد تومان هزینه یعنی روزی 300 میلیون درآمد خالص داشته باشید تا بتوانید فقط هزینه‌های خود را تأمین کند. به همه این موارد باید بازپرداخت وام های ارزی را بیفزایید که در زمان ارزان بودن دلار آنها را دریافت کرده و اکنون باید با ارز بالای 3 هزار تومان بازپرداخت کند.
پیام ساختمان: چه درخواستی از دولت دارید؟
 میان کارخانه‌ای که اقدام به تولید باکیفیت صادرات محور می‌کند با کارگاه  سنگبری که تنها اقدام به برش سنگ می‌کند باید تفاوتی  قائل شد زیرا توجه مسئولان به این امر می‌تواند به کاهش هزینه تولید و قیمت کالاهایی بینجامد که قابلیت صادرات و ارزآوری به کشور دارد.