غرفه ایران در اکسپو 2015 میلان

شمار نشریه : 181

طرح پیشنهادی برای اکسپو 2015 میلان ماهیت ایران را در قالب یک رشته فرم ارگانیک به نمایش می‌گذارد. موضوع این اکسپو "تغذیه سیاره زمین و انرژی برای زندگی" است که کنکاش طراح برای دنبال کردن رسوم تغذیه در فرهنگ، ادبیات و هنر ایرانی را به طور یکجا ارائه می دهد. ایده مفهومی پشت این طرح، باغ ایرانی و چرخه حیاط یک درخت را منعکس می سازد: ارگانیسم تکامل درخت که از زمین تغذیه می‌کند، رشد می‌یابد، شکوفه می دهد و بعد از تغذیه مردم و گسترش در پهنه زمین نیز مثمر ثمر واقع می شود. طرح درخت غرفه در زیر سایه اش  فضای خوشآیندی ایجاد می کند که تهویه طبیعی نیز با خود به همراه دارد و همچنین سرپناهی برای باران در روزهای بارانی شهر میلان ایجاد می نماید. غرفه ایران همچنین باید نمایش دلفریبی از تمدن کهن، هنر، شخصیت های تاریخی و اتفاقات فرهنگی این کشور ارائه دهد که البته در ارتباط نزدیک با کشاورزی، تغذیه و تکنولوژی باشد.
 با خاطر نشان کردن سازه گنبد از اشکال چند ضلعی تا فرم های دایره شکل و تکنیک های گوناگون انتقال بار در این سازه های ماندگار در معماری ایران باستان، طرح پیشنهادی غرفه از طرح پارامتریک گنبد مسجد شیخ لطف الله در اصفهان اقتباس شده که به طور یکپارچه در خلال اثر متقابل نور و سایه در انسجام کامل با معماری و سازه اش می باشد.
 در نتیجه  قوس های پیوسته و نواحی باز در پهلوی مسیر باران، تهویه طبیعی در غرفه جریان پیدا خواهد کرد، در همین حین آب باران نیز جمع آوری شده و درون یک مخزن دخیره می گردد، سپس تصفیه شده و به فضای تحتانی غرفه جهت استفاده، شست و شو و... به کار خواهد رفت.
پنل های خورشیدی نیز در زاویه بهینه روی بام قرار داده شده اند تا مقدار لازم نور خورشید را برای تولید درصد زیادی از انرژی مورد استفاده در غرفه تامین نمایند.هدف طراح تقسیم فضاها به طور مطلق نبوده بلکه قطع و ارتباط میان فضاهای مختلف را آزادانه تنها با اختلاف ارتفاع تعریف نموده است.