هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   181   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

حال اورژانسی پایتخت کشور

استاندار تهران، ضمن اظهار نگراني از وضعيتي كه به‌خاطر حجم متراكم ساخت‌وسازها و بارگذاري بيش ‌از حد جمعيت، در پايتخت به‌وجود آمده است، گفت: «اشكالاتي به نحوه اجراي طرح تفصيلي جديد تهران وارد است و وضعيت كنوني پايتخت اورژانسي و نيازمند مراقبت‌هاي ويژه می باشد.
هاشمی با تذکر نسبت به وضع کنونی شهر تهران عنوان کرد: «حریم شهر، اجرای طرح تفصیلی جدید و مسکن مهر، آلودگی هوا و میزان مصرف آب» در پایتخت وضعیت مناسبی ندارند.
 وی افزود :وضعیت تهران امروز مانند مریضی است که به ICU رفته و ما ابتدا باید آن را از وضعیت اورژانسی خارج کنیم و بعد به فکر مداوای آن باشیم. باید بتوانیم مسیر درست را انتخاب کنیم چرا که آیندگان نسبت به عملکرد ما قضاوت خواهند کرد.
در شرایطی که شورای‌عالی شهرسازی و معماری کشور در حال بازنگری طرح تفصیلی جدید تهران است؛ حسین هاشمی استاندار تهران با حضور در صحن علنی پارلمان محلی پایتخت با هشدار نسبت به وضعیت ساخت وساز سطح شهر، زمینه را برای اعمال تجدید نظر و تغییر اساسی در ضوابط خارج از اصول طرح تفصیلی جدید فراهم کرد.
هاشمی در خصوص اجرای طرح تفصیلی شهر تهران تذکر داد و گفت: باید قبول کنیم با اینکه طرح تفصیلی اجرا شده اما وضعیت ساخت وساز در تهران مناسب نیست و من به عنوان یک شهروند نحوه اجرای طرح را خوب نمی‌بینم.
او ادامه داد: در همه جای دنیا در هر محدوده، ساختمان‌ها دارای نظم خاصی در ارتفاع هستند و تنها در تهران است که ما شاهد ارتفاع سینوسی ساختمان‌ها و قرار گرفتن ساختمان‌های با ارتفاع کم و زیاد در کنار هم هستیم.
مثلا‌در مهرآباد جنوبی در کوچه‌ای که 6 متر عرض دارد 5 طبقه ساختمان‌سازی شده است. حتی در شمال تهران که نسبتا مرفه‌نشین هستند، در خیابان 20 متری 15 طبقه ساختمان ساخته شده است. از طرف دیگر ساخت‌وسازهای تهران به گونه‌ای انجام شده است که جلوی حرکت باد را در این شهر گرفته است.
هاشمی با اشاره به بروز زلزله‌های روزانه در تهران و اطراف آن تصریح کرد: این دغدغه ذهن من را مشغول کرده و آرزو می‌کنم هیچ اتفاق بدی نیفتد چون در صورت بروز هر اتفاقی با وجود ساخت وسازهای کنونی برای مدیریت بحران به بن‌بست می‌خوریم.
استاندار تهران رعایت نشدن الگوی معماری اسلامی- ایرانی را یکی دیگر از اشکالات ساخت‌وساز‌های شهر تهران دانست و اظهار کرد: در طرح مسکن مهر که خود دولت آن را اجرا کرده است هیچ آثاری از معماری ایرانی اسلامی وجود ندارد. حتی دولت در این موضوع به نوعی کم کاری کرده است. اما باید به خاطر داشته باشیم که آیندگان درباره عملکرد ما قضاوت می‌کنند.
هاشمی تاکید کرد: وضعیت هوای تهران سبب شد تا ما براساس دستورالعمل و آیین‌نامه اجرایی کار گروه ویژه آلودگی هوا برای اولین بار ساعت دو بعدازظهر ادارات را تعطیل کنیم این در حالی بود که رئیس جمهور محترم با تعطیلی پایتخت مخالف بودند. با این وجود با ایجاد فضای هماهنگ و مناسب آلودگی هوا از شرایط هشدار به اضطرار رسید.