آینده صنعت ساخت را هم اکنون رقم بزنیم

شمار نشریه : 181

به استقبال بهار 1393 ‌رفتيم. با شعار "آرامش در خانه ایمن برای همه." 
در كشور ما بسياري از مردم، صاحب‌نظران، سازندگان و حتي فروشندگان صنعت ساختمان به دنبال پاسخ به اين سؤال هستند كه "‌كدام خانه ایمن و آرامش بیشتری دارد؟"
برای پاسخ به این پرسش می‌توان گفت؛ ساخت مسکن در واقع صرفاً سرپناه سازی نیست بلکه احداث ساختمان‌هایی است به شکل فنی و مهندسی با استفاده از تکنولوژی های روز دنیا در این صنعت، تا علاوه بر صاحب‌خانه کردن مردم کیفیت، ایمنی، صرفه‌جویی انرژی را برای آنها تضمین کند.
در توضیح این موضوع، گریزی می‌زنم به اظهارات صاحب‌نظرانی که می‌گویند: کیفیت ساخت‌وسازها در کشور با استانداردهای ساخت‌وساز دنیا مطابقت ندارد"، پس برای رسیدن به این معیار جهانی و شعار مورد نظر حذف روش‌های سنتی و بهره‌گیری از تکنولوژی های نوین ساختمانی با رعایت تمامی اصول و الزامات فنی مهندسی و ایمن‌سازی و نه روش‌های انتخابی میسر است.
همگان می‌دانیم که روش‌های رایج مثل ساخت و سازهای صنعتی صرف‌نظر از بعد فن آوری آن، عدم رعایت تمامی ضوابط و دستورالعمل‌های تعیین‌شده چون مبحث 19،  بهره‌گیری از کارگران و مدیران فنی فاقد مهارت و تخصص، نادیده گرفتن الزامات مراکز متولی و ... آیتم‌هایی هستند که به خودی خود، نه تنها از حداقل کیفیت ممکن در ساخت می‌کاهند، بلکه با به خطر انداختن آرامش ساکنان خانه مورد نظر، تبعاتی چون تعمیرات زودهنگام و دوباره‌کاری در اثر مشکلات ناشی از خطاهای انسانی، طول عمر کوتاه سازه، هدر رفت سرمایه و ... را به دنبال خواهند داشت.
این در حالی است که می‌توان با استفاده از تجربه متخصصان داخلی و خارجی کشورهای پیشرفته در ساخت و سازها، سالی که در ابتدای آن قرار داریم را از طریق استراتژی های مختلف، راهکارهایی برای ایمنی، بهینه‌سازی انرژی و آسایش ساکنان آن ارائه داد.راهکارهای علمی و عملی زیربنایی، ورود مهندسان متخصص این رشته و نهایتاً احداث ساختمان‌هایی استاندارد که امروزه در بسیاری از کشورهای دنیا امری عادی است.
امید است تلاش‌هایمان را در سال پیش رو با چاشنی تفکر و مدیریت متخصصان همراه کنیم تا دیگر شاهد از دست رفتن سرمایه‌های ملی، اتلاف انرژی و نهایتاً تحمیل فشار روحی و مالی به جامعه هدف نباشیم.