هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   181   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

بودجه بنياد مسكن 5 برابر شد

گروه گزارش: رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از 5 برابر شدن بودجه بنياد مسكن انقلاب اسلامي در سال جاری و احتمال افزایش سقف تسهیلات واحدهاي مسكن روستايي خبر داد.
به گزارش خبرنگار پیام ساختمان، علیرضا تابش در نشست خبری به مناسبت سالگرد افتتاح حساب 100 حضرت امام(ره) و تأسیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: بودجه بنياد مسكن انقلاب اسلامي امسال 5 برابر شده و معاون اول رئیس‌جمهور سقف 18 ميليون توماني براي تسهیلات واحدهاي مسكن روستايي را تصویب كرده که در صورت موافقت بانک مرکزی، افزایش می‌یابد.
وی افزود: بنياد مسكن انقلاب اسلامي مديريت جهادي و گسترده‌اي در دورترين نقاط كشور و روستاها اجرا مي‌كند که اين فعاليت‌ها نيز در سال 93 ادامه پيدا مي‌كند و با توجه به نقش تعيين‌كننده و حمايتي دولت، سال 93 را يك سال استثنايي ارزيابي مي‌كنم.
تابش ادامه داد: در رابطه با مسکن روستایی جلسه‌ای با وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی داشتم که در آن بحث افزایش سقف تسهیلات مسکن روستایی از 12.5 میلیون تومان به 18 میلیون تومان مطرح شد.وی با اشاره به اینکه معاون اول رئیس‌جمهوری به بانک مرکزی ابلاغ کرده تا این موضوع را پیگیری کند، گفت: بر اساس قانون باید سالانه 15 درصد به تسهیلات مسکن روستایی اضافه شود که ما پیشنهاد افزایش 5.5 میلیون تومانی را به دولت داده‌ایم.
رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اشاره به موضوع هدفمندی یارانه‌ها و تأثیری که در کاهش یا افزایش تسهیلات خواهد داشت گفت: ما فقط بر اساس قانون این پیشنهاد را داده‌ایم و باید ببینیم سیستم بانکی می‌تواند 3600 میلیارد تومان تسهیلات را تأمین کند یا خیر.
تحویل ۲۶۰ هزار واحد مسکن مهر
رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی همچنین از تحویل 260 هزار واحد مسکن مهر در شهرهایی با جمعیت کمتر از ۲۵ هزار نفر جمعیت خبر داد.
به گزارش خبرنگار پیام ساختمان، علیرضا تابش در نشست خبری گفت: از ابتدای اجرای طرح مسکن مهر، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ساخت 348 هزار واحد مسکن مهر در شهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت را شروع کرده که از این تعداد تاکنون 260 هزار واحد تکمیل و به متقاضیان تحویل شده است.
تابش افزود: بقیه واحدهای مسکن مهر در شهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت پیشرفت فیزیکی 70 درصدی دارند.وی تصریح کرد: اگر منابع بانکی مورد نیاز همانند گذشته در اختیار بنیاد مسکن قرار گیرد مابقی واحدهای مسکن مهر تا پایان سال 1393 به اتمام خواهند رسید.
رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تسهیلات در نظر گرفته‌شده برای این 348 هزار مسکن مهر را 7850 میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: تاکنون 6640 میلیارد تومان از این تسهیلات تخصیص‌یافته و از بانک دریافت شده است.
علیرضا تابش افزود: اگر 15 درصد باقی‌مانده که 1210 میلیارد تومان است امسال به ما پرداخت شود تمام واحدها به اتمام می‌رسد.
وی در پاسخ به سؤال خبرنگار پیام ساختمان در خصوص مشکل خدمات زیربنایی مسکن مهر گفت: مسکن مهر در شهرهای زیر 25 هزار نفر در این خصوص مشکل چندانی ندارد و تنها 6 تا 7 درصد از کل 348 هزار واحد مسکن مهر ساخت بنیاد مسکن، مشکل خدمات زیربنایی دارند که باید با رایزنی و از طرق دیگر بر طرف شوند.
علیرضا تابش تصریح کرد: بودجه اجرای این تأسیسات شهری نیز در اختیار بنیاد مسکن نیست و وزارت راه و شهرسازی و شوراها و شهرداری‌ها باید دراین‌باره اقدام کنند.
برای ساخت مسکن اجتماعی آماده‌ایم
رئیس بنیاد مسکن با بیان اینکه آمادگی خود برای مسکن اجتماعی را تقدیم وزیر راه و شهرسازی کرده‌ایم، گفت: بعد از اینکه ابعاد مسکن اجتماعی استخراج شد آن وقت می‌توانیم بگوییم که در کدام نقطه این حلقه می‌توانیم قرار بگیریم و کمک ‌کنیم. علیرضا تابش تاکید کرد: باید دید که وزارت راه و شهرسازی چه اقدامی در مسکن اجتماعی انجام می‌دهد و آن وقت می‌توان در آن قالب قرار گرفت.
خیرین مسکن‌ساز
رئيس بنياد مسكن انقلاب اسلامي به مسكن خيرين مسكن‌ساز نیز اشاره كرد و گفت: 28 هزار واحد مسكوني در كشور توسط خيرين مسکن‌ساز ساخته‌شده كه 8 هزار واحد آنها به اتمام رسيده و امسال نيز 12 هزار واحد تحويل داده مي‌شود.
وقوع 9 حادثه طبیعی در سال 92
رئيس بنياد مسكن انقلاب اسلامي با اشاره به اينكه در سال 92 سوانح منجر به بازسازي واحدهاي مسكوني روستايي در کشور 9 مورد بوده است؛ گفت: آتش‌سوزی در امامزاده ابراهيم و سيل در استان كرمان، فارس و برف و يخبندان در استان‌هاي مازندران و گيلان و زلزله در بوشهر، هرمزگان، مركزي و سيستان و بلوچستان از جمله حوادثي بوده‌اند كه در سال 92 رخ داد.
علیرضا تابش افزود: مجموع واحدهايي كه در اين 9 سانحه آسيب ديده‌اند 42 هزار واحد مسكوني بوده‌ كه تمامي آنها تحت پوشش تأمين اعتبار قرار گرفته‌اند.وی با بيان اينكه براي بازسازي واحدهاي آسیب‌دیده در اين 9 سانحه 829 ميليارد تومان اعتبار مصوب شد، گفت: از این مبلغ تنها 610 ميليارد تومان اعتبار اختصاص داده شد.
بهسازی بیش از یک میلیون واحد مسکونی روستایی
رئيس بنياد مسكن انقلاب اسلامي در ادامه نشست خبری به برنامه‌هاي مسكن روستايي بنياد مسكن که از سال 84 آغازشده اشاره كرد و گفت: از سال 84 تا سال 92 يك ميليون و 398 هزار واحد مسكوني در روستاها بهسازي شده‌اند و ميزان اعتباراتي كه از طريق بانك‌ها براي اين واحدها جذب شد 12 هزار و 314 ميليارد تومان بوده است.
تابش يادآور شد: 303 هزار واحد مسكوني روستايي نيز در این مدت بازسازي شده‌اند.
وی در ادامه اظهار داشت: از 5 ميليون و 300 هزار واحد مسكوني روستایی كل كشور، سهميه بنياد مسكن براي نوسازي آنها سالانه 200 هزار واحد بوده كه در طي دوره 10 ساله، طبق قانون مصوب سالانه 200 هزار واحد مسكن روستايي بهسازي و نوسازي شده‌اند.
رئيس بنياد مسكن انقلاب اسلامي با اشاره به اينكه در سال 93 نوسازي واحدهاي مسكوني در روستاهاي آسيب‌پذير جدي‌تر خواهد شد، گفت: برنامه ما براي امسال بهسازي‌ روستاهاي آسيب‌پذير است و طرح‌هاي تحقيقاتي براي نوسازي اين واحدها آغاز شده است.
طرح هادی روستایی
علیرضا تابش درباره طرح‌های مدیریت روستاها گفت: طرح هادی روستایی در روستاها به جای طرح جامع و تفصیلی شهرها تدوین و پس از تصویب، قانونی می‌شود. یعنی نقشه و حدود معابر، کاربری اراضی و سایر مسایل روستا در این طرح‌ها دیده می شود.
تابش در این خصوص نیز به ارائه بیلان عملکرد بنیاد مسکن پرداخت و گفت: در حال حاضر 38 هزار و 131 روستای بالای 20 خانوار در کشور داریم که 5 میلیون و 547 هزار خانوار در این روستاها زندگی می‌کنند و بنیاد مسکن تاکنون برای 30 هزار و 940 روستا، که حدود 80 درصد این روستاهاست، طرح هادی تهیه کرده است، ولی تنها برای 13 هزار و 436 روستا، یعنی حدود 35 درصد روستاها، طرح هادی اجرا شده است.
 در خصوص عدم اجرای طرح‌های هادی روستایی که کاربری اراضی بدون توجه به طرح هادی روستایی تغییر می‌کند، معاون عمران روستایی بنیاد مسکن توضیح داد: بنیاد مسکن، تنها وظیفه تهیه و تصویب طرح هادی را بر عهده دارد و نظارت بر حسن اجرای این طرح‌ها، در داخل حریم روستا بر عهده دهیاری و بیرون از حریم، بر عهده فرمانداری‌ها و بخشداری‌هاست.
محمدرضا شاملو درباره وضعیت فعلی اجرای این طرح‌ها گفت: متأسفانه در سال‌های اخیر، تخلفات زیادی درباره عدم اجرای طرح هادی روستاها به وجود آمده و تاکنون بنیاد مسکن 35 هزار مورد تخلف قانونی از طرح‌های روستایی را شناسایی و به استانداری‌ها و فرمانداری‌ها اطلاع داده است که البته این تخلفات نیز عمدتاً در روستاهایی است که طرح هادی تهیه نشده است.