هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   180   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

نظامات مهندسی در سال 92 و 93

گروه‌گزارش:طبیعی است وقتی به پایان سال نزدیک می‌شویم هر شخصی، اعم از حقیقی و حقوقی، به نوعی اقدام به بررسی بیلان کاری 12 ماه گذشته خود می‌کند تا ببیند کجای قصه واقع‌شده و اگر قصد برنامه‌ریزی برای آینده دارد با داشتن گوشه چشمی به آنچه تاکنون به دست آورده، برای ادامه راه نقشه می‌کشد و برنامه می‌چیند. سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با داشتن شورای مرکزی، 31 سازمان استانی و تعداد زیادی دفاتر نمایندگی شهرستانی هم از این امر مستثنی نیست و از همین رو، به این فکر افتادیم که در این آخر سالی به سراغ دو سازمان نظام مهندسی استانی کشور، یکی در نزدیک‌ترین و دیگری در دورترین نقطه کشور برویم و با پرسیدن سؤالات مشترک از آنها، برای شما این زمینه را فراهم کنیم تا بتوانید عملکرد و برنامه‌های این دو سازمان استانی را با هم مقایسه کنید. در ادامه می‌توانید پاسخ‌های سعید غفرانی و عبدالباسط بزرگ‌زاده، روسای سازمان‌های نظام مهندسی استان‌های تهران و سیستان و بلوچستان به سؤالات ما را بخوانید:
اجرای کامل قانون
پیام ساختمان: در سال 1392 چه دستاوردهایی داشتید و چه مشکلاتی؟
سعید غفرانی: اگرچه این حرف من تکراری است ولی مشکل اصلی و کلی و جدی ما، در سال‌های اخیر عدم اجرای کامل قانون است. اما در زمینه دستاوردها در سال 1392 ما توانستیم ماده 33 قانون نظام مهندسی را اجرایی کنیم؛ همچنین مبحث ارجاع کار را آغاز کردیم تا مهندسان از طریق ما انتخاب شوند که مطابق با مفاد آئین‌نامه اجرایی ماست. این امر باعث شده تا اولاً چون ارتباطمان با ناظران نزدیک‌تر شده بتوانیم دقیق تر نظارت را رصد کنیم و ثانیاً کار ناظران هم دقیق تر و بهتر شده است. دیگر اینکه موضوع گودبرداری را تحت کنترل بازرسان قراردادیم و الآن گودهای پرخطر را قبل از اینکه حادثه‌ای رخ دهد به شهرداری گزارش می‌دهیم و کار را متوقف می‌کنیم و یا اینکه راهکار می‌خواهیم. چهار ناظر شدن املاک بالای 1500 متر گام دیگری بود که در سال 92 برداشتیم تا ساختمان‌هایی که متراژشان بالاتر از این عدد است چهار ناظر معمار، عمران، برق و مکانیک بر کارهای ساختشان نظارت کنند. الآن برای ساختمان‌هایی با متراژهای بالای دو هزار متر، طبق توافق با شهرداری تهران، سازنده حرفه‌ای می‌گذاریم؛ یعنی اگر شهرداری طبق مفاد تفاهم‌نامه عمل کند هیچ ملک بالای دو هزار مترمربع نباید بدون سازنده و مهندس حرفه‌ای ساخته شود. این کار دو سه ماهی است که آغاز شده است. موضوع دیگر اینکه در سال 92 به مسائل خدماتی رفاهی مهندسان هم، در زمینه‌هایی چون توصیه برای اخذ وام، مسائل رفاهی و ورزشی و غیره هم خیلی توجه شد. این توفیقاتی است که در سال 1392 کسب کرده‌ایم و در کل در این زمینه‌ها توفیق خیلی خوبی داشتیم.
پیام ساختمان: برای‌سال93 چه برنامه‌هایی دارید؟
امیدواریم بتوانیم در سال 1393 ماده 41 قانون نظام مهندسی را به طور کامل اجرایی کنیم تا سازندگان حرفه‌ای برای متراژهای پایین هم حضور داشته باشند. همچنین امیدواریم حضور چهار ناظر برای ساخت و سازها در متراژهای پایین را هم عملیاتی کنیم تا به این نحو بتوانیم تمام مواد قانونی و آئین نامه‌ای را که منجر به صدور شناسنامه فنی و ملکی می‌شود در مورد اکثریت قابل‌قبول ساختمان‌های در حال ساخت عملیاتی کنیم. تنها در چنین شرایطی است که می‌توانیم برای این ساختمان‌ها شناسنامه فنی صادر کنیم تا هویت هر ساختمانی در این سند منعکس شود و تمام زوایای پنهان و آشکار ساختمان از طراحی تا اتمام نازک‌کاری قید شود تا بهره‌برداران با کالایی کاملاً شفاف مواجه شوند که بتوانند تصمیم بگیرند این کالا را بخرند و مورد استفاده قرار دهند یا خیر.
استفاده از تجربیات یکدیگر
پیام ساختمان: دستاوردهای سازمان استان شما در سال 1392 چه بوده است؟
عبدالباسط بزرگ‌زاده: در بحث درون سازمانی، موضوع «ارجاع کار توسط سیستم مکانیزه» که از سال 91 شروع شده بود را در سال 92 با اصلاحات بسیار و کار کارشناسی دقیق تر که توسط هیئت‌مدیره جدید انجام شد، ادامه دادیم و منجر به این شد که اشکالات سیستم برطرف شود و بتوانیم با تعیین ضرایب وزنی هر یک از اعضای نظام مهندسی استان که توسط سیستم اعمال می‌شود، بحث عدالت در توزیع کار نظارتی توسط سیستم انجام شود. این تعیین و تعریف میزان ضرایب وزنی سیستم مکانیزه، موضوعی بود که ما در سال 92 و توسط هیئت‌مدیره جدید به جد پیگیر بودیم و توانستیم موضوع «عدالت در توزیع کار نظارت» را در سیستم پیاده کنیم که تجربه و دستاورد بسیار خوبی است و ان‌شاءالله نتایج آن به نظام مهندسی‌های کشور داده شود تا در استان‌های دیگر به عنوان یک تجربه استفاده و انجام شود.
علاوه بر این، موضوع نظارت مضاعف بر کار ساخت‌وساز، توسط گروه‌های نظارتی شامل ترکیبی از مهندسان از رشته‌های مختلف ساختمانی، شهرسازی، معماری، عمران و همکاران تأسیساتی و همچنین تقسیم کار نظارت مضاعف بر ساخت و سازهای شهری، با تعیین برنامه مشخص و محدوده‌مشخص برای نظارت توسط این گروه‌ها، موضوعی بود که در سال 92 به جد پیگیر آن بودیم.
پیام ساختمان: در حوزه برون‌سازمانی و ارتباط با سایر دستگاه‌ها چه کردید؟
در بحث برون‌سازمانی تعامل خوبی با مدیریت شهری مرکز استان در سال 92 داشتیم. با توجه به اینکه تحول خوبی در مدیریت‌های شهری پیش‌آمده و عمدتاً دوستان و همکاران ما متولیان شهرداری‌ها شده‌اند این پیش‌بینی را داریم که آینده خوبی برای کشور به دنبال دارد؛ از این جهت که مدیریت شهری هر چه تخصصی‌تر باشد و افراد از حوزه‌های شهرسازی وارد مدیریت شهری بشوند کار بهتر به سرانجام می‌رسد. در همین راستا ما با دوستان شهرداری زاهدان به توافقات خوبی رسیدیم که مطمئناً در صدور پروانه و نحوه اعمال ضوابط شهرسازی برای شهر زاهدان می‌تواند مثمر ثمر باشد و در موضوعات تشکیل گروه‌های تخصصی برای حوزه‌های معماری، استفاده از خدمات مهندسی در طراحی میادین، معابر، طرح‌های شهری کوچک و هندسی‌ها و موارد دیگر هم در حال تعامل و توافق با شهرداری هستیم. در کل بحث برون‌سازمانی را عمدتاً با مدیریت شهری داشته‌ایم که خیلی خوب بوده است.
پیام ساختمان: برنامه‌های شما برای سال 1393 چیست؟ امیدواریم در سال 1393 وحدت رویه‌‌ای در نظامات مهندسی استان‌ها به وجود بیاید تا ان‌شاءالله بتوانیم فکرها و برنامه‌های خوب را از استان‌های دیگر بگیریم و برنامه‌های خوبی هم که ما داشته‌ایم و قابلیت اجرا در سایر نقاط کشور را دارند، با هماهنگی شورای مرکزی به سایر استان‌های کشور ارائه کنیم.