هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   180   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

از که بپرسم؟

گروه بازار ساختمان: بدون هیچ کم و کاستی این سخن را که وزیر راه و شهرسازی در همایشی که یک روزنامه برگزار کرده از سایت خبرگزاری رسمی سازمان بورس ( سنا) نقل‌ قول کرده و می‌خوانیم؛
«وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه بیش از 5 سال است که داستان زمین و ساختمان در ایران مطرح است اما هنوز به نتیجه ای نرسیده است، گفت: صندوق‌های مستغلات هنوز در بازار سرمایه به نتیجه نرسیده است؛ دلیل اینکه این صندوق ها هنوز امکان فعالیت ندارند به مسئله بازار فروش مربوط می شود و اینکه نظام بانکی از خریداران حمایت کند بنابراین در وزارت راه و شهرسازی این موضوع مورد پیگیری قرار می گیرد و با همکاری بانک مرکزی و وزارت دارایی موضوع مورد بحث و پیگیری قرار خواهد گرفت.»
 آنچه ایشان مطرح می‌فرمایند محتوایی دارد که حتی در انتقاد از دولت دهم سال قبل نیز عنوان می‌کردند. در تداوم بدی برخی از بدی های دولت سابق و البته دولت های قبل از دولت سابق شکی نیست اما استاد گرامی و وزیر محترم دکتر آخوندی در کابینه دکتر روحانی، از فرصت استثنایی برای اصلاح امور اقتصاد مسکن و صنعت ساختمان برخوردار می‌باشد، با این حال در شش ماه گذشته اقدام تازه‌ای برای گشودن مسیری نو در این صنعت و بازار از ایشان دیده نشده است.
البته آنچه گفته شد به این معنا نیست که نباید صندوق ها راه اندازی شود بلکه سوال ما به عنوان مطالبه مردمی این است که چرا این رویکرد جدید مورد توجه مسئولان اجرایی قرار نگرفته و اجرایی نمی شود. اینکه صندوق های زمین و ساختمان خوب است شکی نیست و این سوال که چرا تاکنون شاهد رونق بازار تامین مالی مسکن و ساختمان با ابزارهای مالی جدید نیستیم را نگارنده در مقام خبرنگار بارها از رئیس سازمان بورس و اعضای شورای عالی بورس پرسیده ام اما عجیب این است که وزیر نیز سوال مطرح می کند و نگاه انتقادی را بیان می فرمایند. اما چرا ؟
اگر چه در ابتدای دولت جدید بازار مسکن با جو روانی به سمتی هدایت شد که تا حدی از قیمت این کالا کاسته شد اما مقامات وزارت راه و شهرسازی تنها به بیان و سخن اکتفا کرده‌اند و نمی‌توان نقش گشایش های بین‌المللی و نیز تأثیر نهایی شدن بزرگ‌ترین پروژه مسکن کشور در افزایش میزان عرضه خانه به بازار  را نادیده انگاشت.
هر چند روش تأمین مالی مسکن مهر را همه اشتباه می‌دانند اما هنوز راهکاری که در حال حاضر کشور برای تأمین مالی بخش عمران مطرح باشد اجرایی نشده و حتی نقشه راه آن نیز که از ملزوماتش جدول زمانی می‌باشد هم تدوین نگردیده است. آنچه در کارنامه عملکرد دکتر آخوندی در دولت یازدهم دیده می‌شود. برای مثال «رهن ثانویه» و «صندوق زمین و ساختمان» و مانند آنها به‌صورت پر رنگ اولین بار توسط دکتر آخوندی و منصوبان یا اساتید منتسب به ایشان در سطح رسانه‌ای مطرح شد و همچنان هم در همان حد باقی مانده و گام های جدی برای اجرای آن برداشته نشده است.
این سوالی است که باید مقامات دولتی بپرسند یا جواب دهند که چه شخصی باید فکری برای استفاده از روش های نوین تامین مالی صنعت و بازار مسکن ارائه کند و چرا سازوکارهای لازم برای انتقال سرمایه‌های سرگردان به سمت ساخت مسکن و بخش تولید کشور آن هم با استفاده از ابزارهای مالی در بازار سرمایه فراهم نمی شود و بازهم برای بخش های عمرانی به‌جای بخش های خصوصی و تعاونی بر بودجه دولتی اصرار می‌شود. سرمایه‌های سرگردانی که صرف سفته‌بازی در بازارهای موازی مانند مسکن می‌شود. اگر این وظیفه مقامات اجرایی در بخش عمران کشور نیست پس وظیفه کیست؟ آیا وزارت راه و شهرسازی نمی‌تواند از ابزارهای بازار سرمایه برای تأمین مالی پروژه‌های ملی استفاده کند یا صندوق‌ها و شرکت های سرمایه‌گذاری را به سمت تأمین مالی پروژه‌های عمرانی سوق دهد؟