راهی برای رهایی از دردهای بدن

شمار نشریه : 179

آب درمانی يا هيدروتراپی، علم تمرين و تقويت ماهیچه‌ها درون آب است. خاصيت غوطه وری آب باعث کاهش فشار روی مفاصل شده و باعث می‌شود تا بتوان در آب فعالیت‌هایی انجام داد که در خشکی يا ممنوع است و يا مشکلات زياد برای بيماران به همراه دارد. علاوه بر این خاصیت هیدرواستاتیک آب و بالا رفتن مقاومت حرکتی در آن، باعث تقويت عضلات بدن می‌شود. متأسفانه آب درمانی در ايران فقط به راه رفتن عادی در آب و انجام چند حرکت محدود و يا بعضاً اشتباه و بدون هيچ وسيله و ابزار خاصی خلاصه می‌شود.
در مجموعه اسپا و تندرستی «حس خوب زندگی» سعی شده تا با کمک و مشاوره گرفتن از شرکت‌های خارجی صاحب دانش و مهندسان داخلی، استخرهای حرفه‌ای آب درمانی طراحی و اجرا گردد. ماحصل کار، ساخت دو استخر اختصاصی هيدروتراپی است.
استخرهای مجزای آب درمانی استاتيک و ديناميک، از نقاط برجسته و از تمايزات اصلی «حس خوب زندگی» است. اين استخرها امکان انجام حرکات و تمرينات متنوعی را برای استفاده‌های درمانی و ورزشی شما فراهم می‌آورند. طراحی و اجرای تمرين های صحيح مبتنی بر علم آب درمانی توسط متخصصين دوره ديده و بر اساس شناخت نيازهای پزشکی فرد استفاده‌کننده، متضمن اثربخشی و واقعی بودن نتايج حاصل از هيدروتراپی است. تجهيزات پيشرفته و کاملاً اختصاصی مانند تردميل‌های هيدروليک داخل آب، جت های فشارمعکوس، سيستم هيدروماساژ متمرکز، جت آبشار و ساير ابزار و وسایل استاندارد به همراه آب پاکيزه و غنی‌شده با اکسيژن فعال، استخرهای هيدروتراپی مجموعه "حس خوب زندگی" را در زمره يکی از بهترين و مجهزترين امکانات آب درمانی دنيا قرار داده است.
در استخرهای آب درمانی، پس از انجام آنالیزهای مختلف بر روی فرم ستون فقرات، شناسایی اجزای سازنده بدن، چکاپ های لازم توسط پزشک ورزشی مجموعه و شناخت نیازها و محدودیت های شخص مراجعه‌کننده، الگوی تمرینات مشخص می‌شود. این الگو در اختیار مربی آب درمان قرار گرفته تا برنامه تمرینات هیدروتراپی وی را تهیه نماید. این برنامه‌ها بر پایه اصول بازتوانی و ورزش در آب و پروتکل های تأییدشده حرکت‌های اصلاحی، منطبق با نیازهای اختصاصی هر فرد آماده می‌شود و در تمام طول مدت انجام تمرینات زیر نظر مستقیم مربی آموزش داده‌شده و اجرا می‌شوند.
فواید آب درمانی
هیدروتراپی یا آب درمانی را نمی‌توان یک درمان قطعی برای تمامی مشکلات ماهیچه‌ای یا استخوانی برشمرد ولی این روش یکی از بهترین راه‌ها برای تقویت سیستم های عضلانی، ماهیچه‌ای و حتی عصبی بوده و کمک شایانی به از بین بردن دردهای مختلف و افزایش قابلیت انعطاف‌پذیری بدن می‌نماید. در یک نگاه کلی می‌توان به شاخص‌ترین فواید هیدروتراپی به این صورت اشاره نمود:
- کاهش درد و اسپاسم (گرفتگی عضلانی) بدن
- حفظ و افزایش دامنه حرکتی اندام‌ها
- انجام حرکات اصلاحی
-  بازآموزی فعالیت عضلات فلج
- تقویت عضلات 
- توسعه حرکات جهت راه رفتن
- افزایش گردش خون و بهبود تغذیه بافت‌ها
- جلوگیری از تحلیل رفتن عضلات
- رفع محدودیت حرکتی و یا پیشگیری از آن
- جلوگیری از پوکی استخوان
- پیشگیری از ایجاد انحراف در ستون فقرات
- افزایش حجم تنفسی و کارکرد بهتر ریه‌ها
- پیشگیری از توليد سنگ در کلیه‌ها و مجاری ادرار
- کارکرد بهتر کلیه‌ها
- افزایش حرکت روده‌ها و جلوگیری از یبوست
- ریلکسیشن (افزایش آرامش)
- ایجاد روحیه نشاط و شادابی
استخر آب درمانی استاتیک
برخی از تمرینات آب درمانی دارای دامنه حرکتی کوتاهی هستند، به همین دلیل این حرکات باید در شرایط کنترل‌شده و در دمای کاملاً استاندارد انجام گیرند و نیاز به ابزار و لوازم خاص دارند. استخر آب درمانی استاتیک با دمای 34 درجه سانتی گراد بهترین شرایط را برای انجام این حرکات در اختیار مربی و استفاده‌کننده قرار می‌دهد. وجود دو عمق متفاوت در این استخر باعث می‌شود تا بتوان با کاهش فشار بر روی مفاصل و ماهیچه‌ها (تا حدود 100%) دامنه وسیع تری از حرکات مختلف را انجام داد. به علاوه بهره‌مندی از فن آوری های جدید مانند سیستم هیدروماساژ متمرکز، جت آبشار و تجهیزات استاندارد آب درمانی کمک می‌کنند تا به‌راحتی انواع تمرینات اصلاحی آب درمانی را به‌منظور تقویت عضلات و نیز کاهش یا حذف مشکلات و محدودیت های جسمی اجرا نمود.
استخر آب درمانی دینامیک
یکی از شناخته‌شده ترین حرکت‌ها در آب‌درمانی، راه رفتن در آب است و حتی برخی آب درمانی را فقط به راه رفتن در آب محدود می‌کنند. با توجه به عدم نیاز به‌وسیله و یا دانش خاص، هر کسی می‌تواند بخشی از زمان حضور خود در استخر را به راه رفتن و انجام تعدادی از حرکت های ساده اختصاص دهد و خوشبختانه انجام این حرکات در آب، آسیبی به فرد اجراکننده آن وارد نخواهد آورد. ولی هیدروتراپی علم اصلاح و بهبود بدن و تقویت آن است و می‌توان هر تمرینی را به گونه‌ای انجام داد که حداکثر نفع و حداقل مشکل (تا حد صفر) را ایجاد نماید.
استخر آب درمانی ديناميک مجموعه حس خوب زندگی برای انجام صحیح راه رفتن و حتی دویدن در آب به‌صورت کاملاً اختصاصی در نظر گرفته شده است. تردميل های بسيار خاصی که در زير آب، بدون برق و با استفاده از سيستم هيدروليک فعال می‌شوند، از وجوه تمايز بارز مجموعه می‌باشد. سرعت های قابل تنظيم توسط کامپیوتری که در اختیار مربی قرار دارد و تنوع حرکت های قابل‌اجرا با داشتن ضريب ايمنی بالا، از خصوصيات اين تردميل هاست. جالب است بدانید این تردمیل‌ها، فقط در چند مجموعه معتبر ورزشی دنیا و غالباً در باشگاه‌های ورزشی حرفه‌ای وجود دارند.
به‌علاوه وجود جت های فشار معکوس اين امکان را فراهم می‌نماید تا افرادی که روی تردميل‌ها کار می‌کنند بنا به تشخيص پزشک و متخصص هيدروتراپيست، با فشار قابل‌ملاحظه‌ای روبه رو شده و وجود این فشار در زمان راه رفتن يا دويدن روی تردميل و يا ايستادن مقابل آن، عضلات مختلف و بخصوص کمر را به شدت تقويت نمايند. مجموع اين حرکات برای بازتوانی افرادی که مشکلاتی در عضلات و مفاصل بدن خود دارند و نيز ورزشکاران بسيار سودمند است.
برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به سایت www.zendegihsc.com مراجعه کنید یا با شماره 88507080 تماس بگیرید.
آگهی روی لت معماری و انبوه