هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   179   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

وزیر پیش‌نویس جدید قانون را به مجلس ارائه کند

گروه گزارش: مهندس مسعود نورانی، عضو انجمن انبوه‌سازان استان تهران است. علاوه بر این وی از سال 1386 عضو «شورای هماهنگی تشكل‌های مهندسی، صنفی و حرفه ای كشور» است که این روزها همه توانش را برای بررسی، اصلاح و تهیه پیش‌نویس برای قانون نظام‌مهندسی و کنترل ساختمان گذاشته است تا هم زمینه حضور و مشارکت همه تشکل های فعال در حوزه صنایع عمرانی کشور در سازمان مذکور فراهم شود و هم قدمی اساسی در جهت خواسته دکتر عباس آخوندی برای یکپارچه‌سازی نظام فنی و اجرایی کشور برداشته شود. آخرین اخبار از اصلاح قانون نظام‌مهندسی را از مهندس نورانی جویا شدیم.
پیام ساختمان: از بازنگری قانون نظام‌مهندسی و کنترل ساختمان چه خبر؟
بازنگری قانون نظام‌مهندسی حاصل تلاش 18 انجمن عضو شورای هماهنگی تشکل های فنی، حرفه‌ای و مهندسی کشور است.در این شورا روی قانون فعلی کار و ارزیابی‌شده و نکاتی که باید به قانون اضافه شود، مشخص شده است؛ از جمله حضور انجمن‌ها در سازمان نظام‌مهندسی و فعالیت آنها در ارتباط با صنف انبوه‌سازی. این موضوع یکی از مواردی است که در قانون آتی پیش‌بینی‌شده تا انجمن‌ها هم حضور و مشارکت داشته باشند. این قانون الآن بازنگری شده  و باید به‌صورت لایحه‌ای قانونی در مجلس به تصویب برسد تا قانون شود و حوزه نفوذ همکاری انجمن‌های صنفی در مشارکت با نظام‌مهندسی افزایش پیدا کند. ماه گذشته که جلسه‌ای در مجلس شورای اسلامی در ارتباط با همین بازنگری قانون نظام‌مهندسی تشکیل شد، هم انجمن انبوه‌سازان و هم شورای هماهنگی در آن شرکت کردند و نظراتشان را کتباً به کمیسیون عمران مجلس ارائه کردند.
پیام ساختمان: دکتر آخوندی چه قدر در جریان کارهای شورای هماهنگی است؟
آقای وزیر در جریان این کار و نظرات شورای هماهنگی هستند و هفته گذشته هم که در مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن جلسه‌ای بود، مسائل مربوط به بازنگری قانون نظام‌مهندسی را با ایشان مطرح کردیم و ایشان آن را مورد تائید قرار دادند.
پیام ساختمان: از ریاست جدید سازمان نظام‌مهندسی چه خواسته‌ای دارید؟
خواست ما از آقای وزیر و آقای مهندس ترکان این است که نتایج مطالعاتی که درباره بازنگری قانون نظام‌مهندسی توسط شورای هماهنگی انجام‌شده را مورد توجه قرار داده و آنها را تبدیل به قانون کرده و اجرایی کنند چون کار کارشناسی دقیقی روی آن انجام‌شده و کلیه انجمن‌ها که صاحب صلاحیت هستند راجع به آن و ضعف های قانون نظر داده‌اند. به نظر من اولین خواسته انبوه‌سازان این است که در این بخش به ما کمک کنند.
پیام ساختمان: شورای هماهنگی غیر از بررسی و اصلاح قانون نظام‌مهندسی دیگر چه می‌کند؟
شورای هماهنگی در ارتباط با نظام فنی و اجرایی کشور فعالیت می‌کند و رابطه مستقیمی هم با سازمان برنامه‌وبودجه سابق دارد و نهادی را هم به نام نهاد تعامل تشکیل داده که مرکب است از شورای هماهنگی و نظام فنی و اجرایی معاونت نظارت راهبردی ریاست جمهوری. این شورا مسائل و مشکلات مربوط به طرح های عمرانی و در رأس آن نظام فنی و اجرایی را منطبق با شرایط روز، مورد بازنگری قرار می‌دهد و از طریق بخشنامه و دستورالعمل، امور مربوط به مجریان و مشاوران و ناظران پروژه‌های عمرانی در سطح کشور را هماهنگ می‌کند تا مثلاً اگر دستورالعملی صادر می‌شود مورد تائید و مشارکت انجمن‌ها قرار بگیرد تا قابل‌اجرا باشد.