هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   178   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

همایش‌های ساختمانی یا کاسبی پنهان

خصصی صنعت ساختمان کشور طی ماه‌های اخیر حاکی از آن است که برگزاری برخی از این نوع رویداد‌ها بازار بزرگی برای کاسبی برخی مؤسسات بی تجربه و فاقد صلاحیت شده تا فارغ از هدف‌گذاری‌هایی چون دانش‌افزایی به جامعه هدف، به منابع مالی سرشاری در کوتاه‌مدت دست یابند. این در حالی است که برگزاری این رویداد‌ها باید محلی برای گردهمایی متخصصان و کار‌شناسان در حوزه‌های تخصصی باشد تا با آخرین دستاوردهای علمی و تخصصی روز آشنا شده و راهکارهای عملی برای چالش‌های موجود بیابند.
بر اساس گزارش‌های میدانی خبرنگار پیام ساختمان، برگزاری همایش‌های ساختمانی طی ماه‌های اخیر با حضور مسئولان وزارت راه و شهرسازی، دستگاه‌های مختلف یا نمایندگان تشکل‌های تخصصی این صنعت، حتی به فاصله دوهفته با یک موضوع مشابه در تهران بار دیگر ضرورت برگزاری و هزینه‌های کسب‌شده از این نوع همایش‌ها که با یک نمایشگاه جانبی پرسود همراه می‌شود را زیر سؤال ‌برد! این موضوع چنان گسترده شده که در سال های اخیر برخی شرکت‌های خصوصی برگزارکننده با هدف کسب درآمدهای میلیونی تمام تلاش خود را برای دریافت مجوز ارائه گواهینامه برای مشارکت اجباری جامعه هدف انجام می‌دهند. بدون اینکه خروجی مشخصی از این نوع رویداد‌ها برای متخصصان امر و شرکت‌کنندگان آن ارائه شود.
حاصل برپایی این نوع همایش‌ها نیز ارائه گواهینامه، پکیج هدایا و انواع لوح‌های تقدیر به بر‌ترین‌ها، درج نام سازمان در ویژه‌نامه‌ها... و انتشار کتاب مقالات علمی است که روانه بایگانی‌ها می‌شود. حتی گاهی سطح محتوایی مقالات و اطلاعات علمی سخنرانان به قدری ضعیف است که شکایت شرکت‌کنندگان را به دنبال دارد.
به نظر می‌رسد بیشترین جذابیت این رویداد‌ها برای اهالی رسانه (خبرنگاران و عکاسان) است که نظاره گر حاشیه‌هایی همچون به خواب رفتن برخی از شرکت‌کنندگان، تلاش جهت تأیید حضوروغیاب خود برای اخذ امتیاز و سبقت برای پذیرایی و صرف نهار هستند.
ارزیابی همایش‌ها
طبق بخشنامه سال ۱۳۸۹ معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور و ابلاغ آن به‌تمامی دستگاه‌های اجرایی کشور مجوز لازم برای اقدام به برگزاری هرگونه همایش در سطح بین‌المللی، ملی و استانی باید از سوی کارگروه ساماندهی همایش‌ها در این معاونت تأیید شود.
کارگروه ساماندهی همایش‌ها متشکل از نمایندگانی از معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس‌جمهور، وزارت علوم تحقیقات و فناوری، وزارت کشور، وزارت اطلاعات، معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور، وزارت امور خارجه، فرهنگ و ارشاد اسلامی، دستگاه اجرایی یا بخش غیردولتی متقاضی برگزاری همایش است.
تقدیر شرکت‌ها از خود
عضو هیئت‌مدیره کانون سراسری انبوه‌سازان کشور با بیان اینکه رسانه‌ها باید خیلی زود‌تر به این موضوع می‌پرداختند، به پیام ساختمان می‌گوید: با پررنگ شدن برگزاری همایش‌ها طی سال‌های اخیر مثل سایر کار‌ها در آن افراط و سوءاستفاده شده است.
به گفته حسن محتشم، طبیعتاً بحث اقتصاد آزاد ایجاب می‌کند افراد در جهت تأمین منافع مالی خود به هر کاری روی آورند در نتیجه عده‌ای نیز در این عرصه با اهداف سوداگرانه وارد عمل شدند. این عضو هیئت مدیره کانون سراسری انبوه‌سازان کشور با اشاره به همایشی که از وی به‌عنوان مقام عالی وزارت دعوت به عمل آمده بود، اضافه می‌کند: برخی شرکت‌های برگزاری همایش، تولیدکنندگان را به بهانه حضور انبوه‌سازان به اسپانسری رویداد مورد نظر وادار نموده و مبالغ میلیونی دریافت می‌کنند.
محتشم در ادامه با بیان اینکه شرکت‌ها از خودشان تقدیر می‌کنند و صنعتگری وجود ندارد، می‌گوید: وزارت راه و شهرسازی باید با شناخت و اعتماد به برگزاری همایش‌ها ورود کند. ضمن اینکه مرکز توسعه تجارت ایران باید در صدور مجوز برای واجدین شرایط در برپایی نمایشگاه‌های جانبی این نوع همایش‌ها دقت بیشتری انجام دهد.
باید آسیب‌شناسی شود
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی نیز ضمن تأیید این موضوع می‌گوید: اگرچه برگزاری همایش‌ها توسط بخش خصوصی اقدام مثبتی محسوب می‌شود اما در خصوص محتوا و دانش‌افزایی این‌گونه رویداد‌ها باید بررسی بیشتری شود.
علیرضا خسروی، با اشاره به اقدام تأثیرگذار رسانه‌ای شدن آفت‌های سودجویانه برخی برگزارکنندگان این نوع همایش ابراز می‌دارد: این موضوع باید آسیب‌شناسی شود و مسئولان نیز جهت برطرف کردن مشکلات این چنینی با جدیت وارد عمل شوند.
نبود تشکیلات سازمان یافته برای نظارت و کنترل
رئیس سازمان نظام‌مهندسی تهران، نیز اظهار می‌کند: این اشکال وجود دارد که مرجع یا تشکیلات سازمان یافته‌ای بر آنها نظارت و کنترل ندارند و اگر هم وجود دارد نظارت شفافی مشاهده نمی‌شود.
به گفته سعید غفرانی، سازمان نظام مهندسی ابزار قانونی مواجهه با این‌گونه موضوعات را در اختیار ندارد در نتیجه نمی‌تواند تدبیری برای این موضوع بیندیشد. در واقع نهاد دیگری لازم است که از زوایا و ابزار قانونی برای کنترل و بازرسی آن پیش‌بینی کند.
رئیس سازمان نظام‌مهندسی تهران معتقد است؛ باید وزارت راه و شهرسازی در این زمینه ورود پیدا کند.
ارزیابی محتوای علمی همایش‌ها
 یک مشارکت‌کننده و متخصص در حوزه مسکن نیز با اشاره به اینکه یکی از عمده‌ترین نقص‌های این نوع رویداد‌ها عدم خروجی مشخص پس از برگزاری است، افزود: همایشی که جنبه ارتقای پایه و محتوای علمی دارد باید با حساسیت زیاد و مشارکت دستگاه‌های علمی- پژوهشی کشور برگزار شود.
وی در ادامه با انتقاد جدی از مبالغ دریافتی این‌گونه همایش‌ها، تصریح کرد: علیرغم جنبه‌های مثبت این‌گونه رویداد‌ها، سؤال من این است که نتایج و دستاورد این‌گونه همایش‌ها کجا استفاده و چگونه ارائه می‌شود؟ به‌ویژه ارتقای پایه پروانه اشتغال به‌کار مهندسی از ۳ به ۲ در جریان شرکت در همایش و حضور در کارگاهی که کنترلی برای حضور مستمر شرکت‌کنندگان تا پایان همایش نیست، چگونه صورت می‌گیرد؟