هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   178   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

مسکن مهر بدهید نه وام مسکن!

گروه گزارش: سید بهلول حسینی نماینده ادوار هفتم و نهم میانه و عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی مدرک کارشناسی خود را در رشته مهندسی عمران از دانشگاه پلی تکنیک تهران (دانشگاه صنعتی امیرکبیر) و مدرک کارشناسی ارشدش را در رشته مدیریت پروژه از دانشگاه تربیت مدرس اخذ کرد. مهندس حسینی در سال ۱۳۸۲ درحالی‌که سابقه مدیریت در شهرداری تهران را در کارنامه خود داشت از طرف مردم شهرستان میانه به‌عنوان نماینده مجلس شورای اسلامی انتخاب گردید. وی دور نهم مجلس درحالی‌که سابقه معاونت در بازرسی ریاست جمهوری، مشاور پارلمانی وزیر کار و عضو هیئت‌مدیره در گروه صنعتی ایران‌خودرو را در کارنامه خود داشت مجدداً از طرف مردم شهرستان میانه به‌عنوان نماینده مجلس شورای اسلامی برگزیده شد. با سید بهلول حسینی در خصوص عملکرد دولت یازدهم در حوزه مسکن و سایر موضوعات گفتگو کردیم.
پیام ساختمان: عملکرد دولت یازدهم را در حوزه مسکن چگونه ارزیابی می‌کنید؟
به نظر من در مجموع در این عرصه قدم‌های خوبی برداشته نشده است. البته این دولت اهل تدبیر است ولی ظاهراً بنا دارد همه روال های دولت قبل را به هر شکلی که شده تغییر دهد. دولت قبل هم به همین دلیل دچار مشکل شد و کلا هر دولتی که گذشته خوب و بد خودش را دور بریزد در این بعد قضیه خودبه‌خود به سمت شکست می رود. به نظر می‌رسد الآن دولت این رویه را در پیش‌گرفته که هر چه در دولت قبل بوده لابد بد است و نباید اجرا شود و حتی اسمش را هم نباید گفت.
پیام ساختمان: یعنی مثلاً به نظر شما باید طرح مسکن مهر ادامه پیدا می‌کرد؟
به نظر من توقف مسکن مهر کار اشتباهی بود چون این طرح در راستای اهداف ذاتی نظام است. عده‌ای در کشور ما از تهیه مسکن ناتوان هستند و باید برای این افراد مسکن تهیه شود. متأسفانه این دولت به‌جای اینکه روال اشتباه مسکن مهر را اصلاح کند – که البته روال دولت قبلی در مسکن مهر بد بود و نیاز به اصلاح داشت – آن را متوقف کرد. البته مسکن اجتماعی روال خوبی دارد و اگر به همین ترتیب و تعریفی که گفته‌شده راه‌اندازی شود، خوب است.
پیام ساختمان: نظر شما در خصوص اعطای وام خرید مسکن که اخیراً افزایش پیدا کرده چیست؟
دادن وام به نوعی نقض غرض است و هر گونه افزایش تسهیلات بانکی باعث گرانی مسکن و تورم در این حوزه خواهد شد. چون وقتی عرضه محدود است با دادن وام فقط تقاضا و قدرت خرید بالا می رود. البته در حد 10 تا 30 درصد خیلی تأثیرگذار نیست اما افزایش بیشتر ایجاد مشکل می‌کند. کلاً هر چه به تولید مسکن کمک شود و تسهیلات داده شود بهتر است چون قیمت پایین می‌آید و بازار متعادل می‌شود. موضوع دیگر این است که دادن وام در کجا و کدام شهر و استان باشد، چون مسکن جز اموال منقول محسوب نمی‌شود یعنی مثل خودرو نیست که در همه شهرها تقریباً یک قیمت است. مسکن در شهرها و استان های مختلف قیمت متفاوتی دارد و اگر به فرض در اردبیل هر چه مسکن هم ساخته شود هیچ تاثیری روی قیمت مسکن در تهران ندارد. بنابراین تولید مسکن در هر محل، در همان جا تأثیر دارد و به خاطر همین می‌توان تسهیلات را برای مناطق مختلف به‌تناسب تعریف کرد. این امر مهمی است که ظاهراً دولت خیلی به این موضوع هم اهمیت نمی‌دهد.
پیام ساختمان: وام برای زوج های جوان هم همین تأثیر را دارد؟
پرداخت وام به زوج های جوان هم موجب می‌شود خودبه‌خود قیمت‌ها افزایش پیدا کند و این وام خیلی هم به درد زوج های جوان نمی‌خورد. دولت می‌توانست طرح مسکن مهر را به نفع زوج های جوان تعدیل کند. یعنی به زوج‌هایی که فقط 10 میلیون تومان دارند یک مسکن مهر کوچک بدهد که البته حق خریدوفروش آن را نداشته باشند. یعنی فقط تا زمانی که در آن ساکن هستند متعلق به آنهاست. بقیه قیمت آن را هم ماهانه قسط بدهند. این بهترین کاری بود که می‌شد کرد، در غیر این صورت با این شیوه وام دادن مطمئن باشید هم قیمت مسکن بالا می‌رود و هم زوج های جوان به این سادگی نمی‌توانند صاحب مسکن شوند.