هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   178   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

ویرایش جدید آیین نامه 2800

گروه ساخت‌وساز: مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی یکی از معاونت‌های وزارت راه و شهرسازی است که نقش علمی و تحقیقاتی را در صنعت ساختمان بر عهده دارد.حدود چهل سال پیش این مرکز فعالیتش را آغاز کرد تا با بهره‌گیری از نظر متخصصان باعث ارتقای کیفیت ساخت‌وساز شود و امروز قرار است جشن چهل سالگی این مرکز برگزار شود. به همین منظور پیام ساختمان به سراغ سعید هاشمی طباطبایی رفته‌ایم،دبیر اجرایی این همایش رفته‌ و گفتگویی با وی ترتیب داده که در زیر آمده است:
به‌عنوان نخستین سؤال هدف شما از برگزاری چهلمین سالگرد تأسیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی چیست؟
هدف ما از برگزاری این همایش که  از 3 تا 7 اسفند برگزار می‌شود،گرامیداشت چهل سال فعالیت مرکز در زمینه توسعه صنعت ساختمان در ایران است و در نظر داریم اندیشمندان و محققانی که کمک کردند تا این مرکز پا بگیرد و به موقعیت کنونی برسد،مورد تقدیر قرار گیرند؛ ضمن اینکه تلاش می‌کنیم تا دستاورد‌های مرکز را در طول این 40 سال ارائه کنیم. برای این منظور کتابچه‌ای تهیه کرده‌ایم که دستاورد‌های عمده مرکز را ظرف چهل سال گذشته در مراسم ارائه خواهیم داد و در نهایت مدعوین با مطالعه آن می‌توانند عملکرد مرکز را ارزیابی کند.علاوه بر این نمایشگاه جانبی هم با حضور شرکت‌هایی که دارای تأییدیه مرکز هستند، برگزار می‌شود.
از وزارت راه و شهرسازی چه کسانی در این مراسم حضور پیدا می‌کنند؟
در نظر داریم که آقای آخوندی، وزیر راه و شهرسازی به‌عنوان سخنران کلیدی در مراسم حضور داشته باشد؛ ضمن اینکه اولین رئیس مرکز آقای دکتر پاکدامن هم به ایراد سخنرانی می‌پردازند، اما بیشتر رویکرد ما برگزاری جشن است و کمتر به دنبال سخنرانی هستیم.
در طول این چهل سال چقدر مرکز به اهداف مورد نظرش رسیده است؟
یکی از مهم‌ترین اهداف مرکز تهیه استاندارد‌ها بود. به جرات می‌توانم بگویم بسیاری از استاندارد‌هایی که در کشور وجود نداشت در طول این مدت تدوین شد. یکی از مهم‌ترین کار‌ها تدوین آیین‌نامه 2800 بود که توسط مرکز انجام شد و تقریباً مبنای تمام ساخت و ساز‌ها به شمار می‌رود اما نباید این نکته را فراموش کرد که ما فقط تولیدکننده آیین‌نامه‌ها هستیم و قانون‌گذار نیستیم و نمی‌توانیم بر اجرای آن نظارت کنیم و اگر اجرا نمی‌شود، مشکل دستگاه‌های نظارتی است.
گفته می‌شود آیین‌نامه 2800 صرفاً ترجمه‌ای از آیین‌نامه‌های خارجی است؟
با توجه به اینکه بنده عضو کمیته اصلاح آیین‌نامه 2800 هم هستم، لازم است به این نکته اشاره‌کنم که مطالعات زیادی انجام شد و مستندات زیادی ارائه شد که به جرات می‌گویم 30 درصد آیین‌نامه 2800 حاصل مطالعات خودمان بود که بومی‌سازی را در آیین‌نامه به وجود آورد، بنابراین ترجمه محض نیست.
خودتان فکر می‌کنید عمده‌ترین ضعف مرکز در طول این سال‌ها چه بوده است؟
اعتقاددارم عمده‌ترین ضعف مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در طول این چهل سال تغییرات پی‌درپی مدیریتی بود.
در این همایش چقدر از متخصصان و به طور مثال دانشجویان دوره دکتری دعوت کرده‌اید؟
ما تصمیم گرفتیم از چند نفر از سازندگان صاحب صلاحیت و چند نفر از تولید‌کنندگان دارای تأییدیه فنی تقدیر کنیم. باوجود اینکه خیلی خوشحال می‌شویم که دانشجویان در همایش حضور پیدا کنند اما ما محدودیت فضا داریم.
پانل‌های تخصصی هم در همایش برگزار می‌کنید؟
در روز سوم اسفند سمینار تخصصی بهینه‌سازی مصرف انرژی در ساختمان‌ها بر اساس ویرایش جدید مبحث 19 مقررات ملی ساختمان را خواهیم داشت. در روز چهارم اسفند معرفی ویرایش جدید آیین‌نامه طراحی ساختمان‌ها در برابر زلزله برگزار می‌شود. در روز پنجم اسفند سمینار تخصصی مبانی و الزامات آکوستیک و محافظت در برابر آتش در ساختمان برپا می‌شود؛ روز ششم سمینار تخصصی نخواهیم داشت و 7 اسفند طراحی همه‌شمول محیط و معماری برگزار می‌شود.