هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   157   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

قلعه رئیس غلام به زانو در آمد

زلزله بوشهر نه تنها جان 37 نفر از مردم خونگرم این خطه از ایران را گرفت بلکه دو اثر تاریخی قلعه داراب خان و رئیس غلام را هم به زانو در آورد. این دو قلعه از مهم‌ترین بناهای تاریخی روستاهای اطراف بوشهر به شمار می‌رفتند.قلعه رئیس غلام خان روستای رزم آباد قربانی دیگری از آثار تاریخی در زلزله اخیر بوشهر است. دیوارهای این قلعه تاریخی فرو ریخته و برای همیشه به تاریخ پیوست. قلعه داراب خان شنبه نخستین قلعه تاریخی اطراف بوشهر بود که به زانو درآمد. دوستداران میراث فرهنگی معتقدند که اگر سازمان میراث فرهنگی پیش‌تر اقدامات حفاظتی و مرمتی این بناهای تاریخی را انجام داده بود این آثار به این اندازه آسیب نمی‌دیدند. گفته می‌شود که قلعه های قدیمی خاندان رزمی است که در لاور قرار دارد و مربوط به مرحوم رئیس غلام رزمی است، در ایام قدیم دروازه این قلعه روی همه مردم باز بوده و این قلعه در جایي ساخته شده که اطراف آن خانه های مردم این روستا قرار دارد .

 این قلعه از بناهای اواخر دوره قاجاریه بوده که توسط رئیس غلام رزمی ساخته شده است . قلعه در یک دشت وسیعی و به صورت مستطیل ساخته شده و شامل دو قسمت اندرونی و بیرونی است .قسمت اندرونی محل اسکان خانواده او و قسمت دوم مربوط به اسکان تفنگچیان و نزدیکان ایشان بوده است . بر ضلع شمال شرقی آن یک گوشواره زیبایی قرار دارد که برای دیده بانی و حفاظت و مسایل امنیتی مورد استفاده قرار می‌گرفته و به طرف شرق نیز یک راه آمد و شد کوچکی وجود دارد.

 اهالی روستا که تعداد اندکی بوده‌اند در جنوب و شرق قلعه ساکن بودند . در سمت جنوب آن همچنین نخلستانی وجود دارد که به وسیله آب چشمه آبیاری می‌شده و اکنون به وسیله آب چاه آبیاری می‌گردد .