معاونان نوظهور و رئیس جدید

شمار نشریه : 178

با استعفای نجفی از ریاست سازمان میراث و گردشگری بار دیگر بوی تغییر و تحولات در این سازمان به مشام می رسد. گویی قرار نیست این سازمان تخصصی، معاونان و مدیران  با سابقه چندین ساله به خود ببیند چراکه احکام 5 یا 6 ماهه معاونان نو‌ظهور نجفی با آمدن رئیس جدید زیر سوال است.
با وجود آنکه کمتر از 6 ماه است "محمد علی نجفی" با جا ماندن از کابینه رئیس جمهور توانست حکم خود را به عنوان معاون "حسن روحانی" و رئیس سازمان میراث و گردشگری بگیرد، اما با اعلام استعفای او باز این سازمان تخصصی شاهد تغییر مدیریت شد.
 از آنجایی که همیشه رسم بر آن است با رفتن یک رئیس و آمدن رئیسی دیگر تمام معاونان و سپس مدیران کل تغییر می کنند این‌بار نیز باقی ماندن معاونان نجفی در سمت خود با آمدن سلطانی فر زیر سوال رفت.
 چنانکه "مهدی حجت" معاون میراث فرهنگی که بیش از 5 ماه از فعالیت او در این سمت نمی گذرد، سازمان میراث فرهنگی را پس از استعفای ناگهانی محمدعلی نجفی ترک کرد. او معتقد است: «تصمیماتی که در حوزه مدیریت سازمان میراث فرهنگی گرفته می شود سریع و ناگهانی است و با این شرایط دیگر صلاح نمی دانم که در این سازمان بمانم.»
طی چهارسال گذشته سازمان میراث فرهنگی شاهد تغییر 5 مدیر بوده‌است. کارشناسان فرهنگی معتقدند که نبود ثبات مدیریتی بزرگترین لطمه را به سازمان میراث فرهنگی زده‌است. تمام این امور درحالی اتفاق می افتد که عمر برخی از معاونان نجفی همچون معاون گردشگری به دو ماه هم نمی‌رسد. "مرتضی رحمانی موحد" که او را بیشتر به عنوان یک سفیر و دیپلمات می شناسیم تا مدیری آشنا به حوزه گردشگری، پس از حضور دو ماهه خود در معاونت گردشگری و برگزاری صدها جلسه تخصصی با فعالان گردشگری بالاخره موفق شد تا حدودی با این حوزه آشنا شود.
 او حتی در اقدامی ناگهانی مبادرت به تغییر ساختار معاونت گردشگری کرد و تمام مدیرکل های معاونت خود را تغییر داد. در واقع می توان گفت عمر مدیران کل معاونت گردشگری به سه هفته نمی رسد، اکنون نیز با تغییر رئیس سازمان بیم آن می رود که مهر احکام این مدیران خشک نشده آنها از این سمت برکنار شوند.
 البته این بلاتکلیفی نه تنها در معاونت گردشگری بلکه در معاونت سرمایه گذاری و معاونت صنایع دستی و همچنین درخصوص تمام مدیران کل استان ها که شاید چند روز است احکام خود را از نجفی دریافت کرده اند نیز صادق است.
 معاون پژوهشی سازمان هم از بدو آمدن با مشکلاتی از جمله نداشتن عضویت هیئت علمی مواجه شد. او که قرار بود زودتر تغییر کند، در این تغییرات مدیریتی چندان جایگاه مستحکمی ندارد.
 ترس و نگرانی بخش خصوصی نیز به جای خود؛ چراکه با این تغییرات ناگهانی، بیش از مدیران بخش دولتی، فعالان بخش خصوصی هستند که با چالش روبه رو می‌شوند زیرا تعامل ها، تفاهم ها و قراردادها به نوعی بین زمین و آسمان قرار می گیرند و عملیاتی شدن آنها با سئوال روبه رو می شود.
 حال که مدیری دیگر به عنوان رئیس سازمان میراث وگردشگری معرفی شده است باز بیم آن می رود "مسعود سلطانی فر" که از او به عنوان اطلاح‌طلبی شناخته شده در شورای اسلامی شهر تهران نام برده می شود و دارای مدرک کارشناسی ارشد علوم سیاسی است و در کارنامه کاری او فعالیت هایی همچون عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، عضویت در هیئت مدیره سازمان منطقه آزاد کیش، قائم مقام و همچنین معاونت اداری و مالی سازمان تربیت بدنی کشور، استانداری در سه استان گیلان، زنجان، مرکزی و... به چشم می خورد، آیامی تواند در سازمانی تخصصی همچون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دوام بیاورد؟