دولت تكليف صنعت آسانسور را مشخص كند

شمار نشریه : 178

گروه تأسیسات: از تأسيس سنديكاي آسانسور و پله‌برقي در ايران 14 سال می‌گذرد و در اين مدت توانسته شعباتي در سراسر كشور داير كند.
فريد كورس، رئيس سندیکای آسانسور دانش‌آموخته الكترونيك و مديريت مي‌گويد: از بين 3 هزار شركتي كه در اين زمينه فعاليت مي‌كند هزار شركت عضو سنديكا هستند. به گفته وی حساسيت بر روي ايمني دستگاه آسانسور باعث شده كه گرفتن مجوز وزارت صنعت، معدن و تجارت منوط به  ارائه تأييدیه  فني از سوي سنديكا باشد كه امروز از استانداردهاي بين‌المللي نيز بهره مي‌برد.
فريد كورس در حاشيه نمايشگاه بين‌المللي آسانسور، پله‌برقي و صنايع وابسته به خبرنگار پيام ساختمان گفت: مسائل ايمني اين محصول از خودرو مهم‌تر است. به همين دليل استاندارد EN81  اروپا پذيرفته شد و با همياري سازمان ملي استاندارد و سنديكاي آسانسور و پله‌برقی ترجمه، تفسير و تدوين شد. وي البته تأكيد کرد كه در سال‌هاي ابتدايي درصد كمتري از آن اجرا مي‌شد گرچه در قسمت امنيتي اجراي آن 100 درصد بود ولي محدوديت‌هايي به خاطر هزينه‌هايي كه به بهره‌برداران تحميل مي‌شد، وجود داشت.» وي خاطرنشان کرد از امسال ارائه مجوز كاملاً مطابق استاندارد اروپا خواهد بود.
رئیس سندیکای آسانسور در خصوص انتقادهاي وارده به كيفيت آسانسورها در پروژه‌هایی شهري و مسكن مهر گفت:ساخت آسانسورهای مسكن مهر توسط اعضای سنديكا و شركت‌هاي داراي صلاحيت صورت نگرفته است. وی افزود: آقاي بيات رئيس اداره استاندارد استان تهران در گفتگويي که با شبکه‌های تلويزيونی و روزنامه‌ها داشتند به مشكل آسانسورهاي مسكن مهر اشاره کرد. ما نیز جوابيه‌اي داديم و متن مكاتبات سنديكا را براي اداره استاندارد فرستاديم مبنی بر اینكه از دو سال قبل سنديكا به وزارت صنعت، معدن و تجارت هشدار داده و اين وزارتخانه نيز آن را به وزارت راه و شهرسازي منعكس كرده بود و دستور وزير راه و شهرسازي هم روي آن هست كه اعلام كردند قرارداد آسانسور با شركت‌هاي داراي صلاحيت بسته شود و اين ابلاغيه به تمام استانداران اعلام شد اما متأسفانه شهرداران شهرهاي جديد آن را اجرا نكردند و در نهايت برخي آسانسورها از شركت‌هاي داراي صلاحيت خریداری نشد.
وي تأكيد کرد: با همكاري شهرداري نظارت خوبي بر پروژه‌هاي شهري صورت می‌گیرد اما در برخي شهرستان‌ها كه كارها بيشتر بر روابط مبتني است چنين حساسيتي وجود ندارد. كورس افزود: تصور ما اين است كه فرقي نمي‌كند كجای ايران این آسانسور نصب می‌شود و همان حساسيتي كه در تهران و شهرهاي بزرگ داريم بايد در همه نقاط كشور هم داشته باشيم.
رئيس سنديكاي آسانسور و پله‌برقي دانش فنی مهندسان ايران را مناسب دانست و گفت: با تلاش متخصصان ایرانی در اين سال‌هايي كه درگير تحريم بوده‌ايم مشكلي از نظر فني و مهندسي نداشته‌ايم اما  از نظر توليد و سرمايه‌گذاري روي توليد آسانسور به جهت اينكه حمايت كافي نداشته‌ايم در منطقه بعد از تركيه  قرار داریم.
وی پله‌برقی را از آسانسور متمایز دانست و گفت: پله‌برقی يك كالاي كامل است و در جايي نصب مي‌شود يعني مسائل طراحي، مونتاژ و سرهم‌بندی آسانسور را ندارد. قطب پله‌برقي دنيا كشور چين است و شركت‌هايي كه در اروپا هم بودند الآن همگي به چين منتقل‌شده‌اند. البته به‌تازگي توليدكننده‌هايي شروع كرده‌اند و بايد ديد كه اينها چقدر ظرفيت خواهند داشت و چقدر از بازار را مي‌توانند پوشش دهند.
فريد كورس مهم‌ترین مشكل صنعت آسانسور را در پوشش و فراگیری و توسعه آن در همه نقاط كشور عنوان کرد و گفت: ما توانايي آن را داريم كه شعباتي در سراسر كشور داشته باشيم و تنها تشكل در اين زمينه هستيم.
این کارشناس آسانسور خاطرنشان کرد: از دولت تقاضا داريم كه تكليف اين صنعت را مشخص كند. ما زيرمجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت هستيم و برخي از اتحاديه‌ها مدعي هستند كه شركت‌هاي فني مهندسي برايشان مشكل به وجود می‌آورند. به اين جهت اين سازمان بايد يك شكل فراگير ملي داشته باشد و به طور يكسان كل كشور را پوشش داده و  قدرت ساماندهي صادرات را داشته باشد.