هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   177   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

مسكن مهر اعتبار دولتي ندارد


گروه تأسیسات: معاون وزیر راه و شهرسازی در خصوص تأكيد عباس آخوندي بر توجه به تأسيسات روبنايي و زيربنايي، گفت: متأسفانه نسبت به اين موضوعات كمي غفلت شده بود ولي هیئت‌مدیره جديد شركت مادرتخصصي ، تأمين آب شهر پرند با افق جمعيتي 520 هزار نفر را در دستور كار خود قرار داد.
وي با اشاره به تبدیل‌شدن پرند به كلانشهري با جمعيت 520 هزار نفر بيان كرد: مهم‌ترین چالش فراروي اين شهر آب است كه در كنار آن باید  به تأسيسات زيربنايي ديگري مانند آموزش، بهداشت‌ودرمان، پارك‌ها و اماكن تفريحي هم توجه شود تا شهري پويا و سالم داشته باشيم.
فقط ما متولي نيستيم
نريمان همچنين به بهره‌برداری از 30 هزار واحد مسكوني همزمان با دهه فجر اشاره كرد و گفت: در انتهاي سال 93 پيش‌بيني مي‌كنيم كه کار ساخت و تحویل اكثر واحدهاي مسكن مهر به اتمام برسد.
وي ادامه داد: تأكيد مي‌كنم متولي اجراي مسكن مهر فقط وزارت راه و شهرسازي يا شركت عمران شهرهاي جديد  نيست و وزارت‌ نيرو، نفت، آموزش‌وپرورش، بهداشت و درمان هم چه در رابطه با خود پروژه و چه در رابطه با طرح‌هاي زيربنايي و روبنايي مسئول هستند  و لازم است يك هماهنگي بزرگ شكل بگيرد تا يك شهر پويا و سالم داشته باشيم.
مسكن مهر ميراث دولت پيشين است
وي به وام مسكن مهر اشاره كرد و گفت: شاخصه اصلي مسكن مهر در وام ارزان‌قيمتي است كه تا سقف 30 ميليون تومان به هر واحد مسكوني تعلق مي‌گيرد و نرخ سود آن 4 درصد است.
معاون وزير راه و شهرسازي ادامه داد: در قراردادهایی كه از پيش با پيمانكاران بسته شد اندکی افزایش قيمت‌ داشتیم كه اخيراً طي بخشنامه‌اي و با پرداخت مابه‌التفاوت قيمت‌ها این مشکل مرتفع گردیده و پروژه‌ها زودتر  به سرانجام می‌رسد. نريمان تأكيد كرد : اين بخشنامه صرفاً به‌منظور اتمام پروژه است و مابه‌التفاوت جبراني به  پيمانكاراني كه اين پروژه‌ها را تمام كنند تعلق مي‌گيرد. ازآنجاکه اين پروژه‌ها در جاهاي مختلفي قرار دارد ارقام آن نيز مختلف خواهد بود. وي ادامه داد: بعضي از پروژه‌ها امكانات بالاتري دارند و طبيعي است كه قيمت آنها بالاتر مي‌رود اما دامنه قيمتي كه اعمال مي‌شود بين 300 تا 400 هزار تومان در هر مترمربع برآورد شده است. 
حاشيه سود حداقلي براي پيمانكاران
نريمان در پاسخ به سؤال خبرنگار پيام ساختمان در مورد مابه‌التفاوت افزايش قيمت مسكن مهر گفت: ما چندين بخشنامه مابه‌التفاوت صادر كرده‌ايم كه به اصل قرارداد اوليه تا سقف متري 90 هزار تومان اضافه مي‌شود و اين بستگي به خود پروژه، زمان تأخیر در پرداخت آورده متقاضیان و تورمي كه در آن مقطع ایجادشده ، دارد. وي افزود: اينها بر اساس فرمولي محاسبه مي‌شود و ما براي اينكه يك روند كار ثابت و هماهنگ داشته باشيم از تمام مسئولان شهرهاي جديد دعوت كرده‌ايم  تا در همايشي اين امور آموزش داده شود كه متفاوت برخورد نكنند.
نريمان گفته‌هاي آقاي صومعلو و مهرآبادي را تأييد كرد و گفت: اگر دستورالعمل قبلي را حساب كنيد كه تا سقف 40 هزار تومان آن موقع مي‌دادند اين رقم بر اساس دستورالعمل فعلي محاسبه مي‌شود و ممكن است اين رقم اكنون 30 يا 40 هزار تومان افزايش پيدا  كند،  اما در كل از حداقل 30 تا 90 هزار تومان متفاوت است.
نريمان در پایان خاطرنشان کرد: پروژه مسكن مهر اعتبار دولتي ندارد و با آورده‌هاي مردم و تسهيلاتي كه در اختيار آنها قرار مي‌گيرد و پروژه مسكن مهر ساخته مي‌شود، اما طرح‌هاي زيربنايي مانند ايستگاه پمپاژ، شبكه حمل‌ونقل ، آماده‌سازي پارك‌ها و وسايل آموزشي و درماني با اعتبارات دولتي است كه يا خود شهرهاي جديد از محل منابع خودش هزینه می‌کنند يا از جاهای ديگر به‌دست مي‌آيد، بنابراين اگر مسكن مهر ارزان يا گران شود مردم بايد تقبل كنند البته ما تلاش مي‌كنيم كه در گران‌تر شدن به حداقل‌ها اكتفا شود.