مالکان در شهر جولان می‌دهند

شمار نشریه : 177


گروه ساخت‌وساز: اولین نشست تخصصی جامعه و تشکل‌های حرفه‌ای معماری و شهرسازی کشور با عباس آخوندی، وزیر را ه و شهرسازی در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برگزار شد و مسائلی از جمله ارتباط هر چه بیشتر وزارت راه و شهرسازی با معماران، لزوم توجه به توسعه به‌جای مفهوم رشد، ساخت‌وساز انسان محور، کمک به ماندگاری و ادامه فعالیت مهندسان مشاور از سوی شرکت‌کنندگان در نشست مطرح شد.
دوگانگی نظام سیاسی و شهری
به گزارش خبرنگار پیام ساختمان، وزیر راه و شهرسازی در ابتدای این نشست گفت: باوجود اینکه در شهر‌های ما هزاران میلیارد هزینه می‌شود، اما تمام کلان‌شهر‌های ما مشکل آلودگی، ترافیک، محیط‌زیست دارند و محیط شهر‌های ما دلپذیر نیست.
آخوندی گفت: دوگانگی نظام سیاسی و شهری باعث بروز مشکلاتی شده و شاید لازم باشد در نظام حکمروایی شهری تجدیدنظر کنیم. وزیر نمی‌تواند مسائل را حل کند
وی با بیان اینکه مسائل موجود در کشور را هیچ وزیری نمی‌تواند حل کند، بلکه باید جامعه آن را حل کند، گفت: برای ورود به بحث می‌خواهم با موضوع معماری سخنان خود را آغاز کنم. چند نکته است که باید در خصوص معماری بگویم و خواهش می‌کنم افرادی که در این نشست حضور دارند، نظرات خود را برای بهبود کارها در حوزه معماری و شهرسازی ارائه کنند. وی با بیان اینکه تلاش‌های زیادی در حوزه شهرسازی صورت گرفته، اما فکر نمی‌کنم کسی از محصول نهایی راضی باشد، گفت: اینکه در شهرها قوانین و مقررات بی‌ارج و قرب است و همه‌چیز قابل معامله و دادوستد است، ما را به فکر می‌برد.
آخوندی با تاکید بر اینکه باید سؤال و چالش ساخت‌وساز را درست مطرح کنیم، گفت: علیرغم رشد سریع شهرنشینی باید بگویم که با فقر شهری مواجه هستیم، یعنی علاوه بر وجود پدیده فقر در جامعه با فقر شهری مواجه هستیم، پس باید این دو پدیده را به رسمیت بشناسیم.
مسئله مهندسی در چارچوب اجتماع حل می‌شود
آخوندی خاطرنشان کرد: مهندسی در ایران مورد بی‌مهری قرار گرفته و من احساس می‌کنم بیشتر از علت‌ها به بررسی معلول‌ها پرداخته‌ایم. به نظر من مسئله مهندسی را نمی‌توان در چارچوب مهندسی حل کرد بلکه باید در چارچوب اجتماعی آن را حل کنیم. چرا که مهندسی در محیط اجتماعی عرضه می‌شود و صلاحیت می‌یابد. وی با بیان اینکه باید یک نظام‌مهندسی حرفه‌ای پاسخگو درست کنیم که مسئولیت اجتماعی خودش را در توسعه ملی قبول کند، گفت: راجع به‌نظام یکپارچه مهندسی تا بن دندان موافقم. در سال 1374 که قانون نظام‌مهندسی را نوشتیم.
آخوندی افزود: در همان زمان سازمان برنامه‌وبودجه اعلام کرد که با این قانون مخالفیم  و تنها شرط قبول این است که کاری به پروژه‌های دولتی نداشته باشد. شرایط در حال حاضر با گذشته متفاوت شده و نمی‌توان چند صد هزار طرح دولتی را از بقیه ساخت و سازها جدا کرد. وی با بیان اینکه باید در نظام یکپارچه مهندسی مهندس حرفه‌ای صاحب صلاحیت به جامعه پاسخگو باشد، گفت: وقتی مهندس نقشه‌ای را امضا می‌کند که حقوق شهروندان را تضییع می‌کند، چگونه می‌تواند بگوید من صاحب صلاحیت هستم؟ قبول دارم که مالکان در شهر‌ها جولان می‌دهند اما سؤال من این است که چه زمانی جامعه مهندسی به آن واکنش نشان داده است، بنابراین باید ابتدا مهندس تعریف شود.
پایش جدی گسل‌ها
وزیر راه و شهرسازی پس از پایان این نشست در جمع خبرنگاران در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه رئیس‌جمهور گفته؛ وزارت راه و شهرسازی برای صدور مجوز ساخت ساختمان‌های مرتفع بر روی گسل‌های تهران فکری کند، افزود: وزارت راه و شهرسازی نسبت به رعایت مقررات ملی ساختمان و مقررات شهرسازی تأکید دارد و به دنبال این است که نظارت و پایش جدی در این زمینه داشته باشد.
وی افزود:‌ ساختمان بلندمرتبه و کوتاه‌مرتبه فرقی ندارد، بنابراین بحث این است که باید مقررات شهرسازی و ساختمانی را پایش کنیم، تا ساخت مسکن بر روی گسل‌های تهران اجرا نشود. آخوندی در مورد طرح جامع مسکن هم گفت: بازنگری طرح جامع مسکن در حال پیشرفت است و مسیر خود را طی می‌کند.
بررسی چراغ خاموش طرح تفصیلی
پیروز حناچی، معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی نیز در پاسخ به سؤال خبرنگار پیام ساختمان مبنی بر اینکه اصلاح طرح تفصیلی در چه مرحله‌ای است، گفت: در مرحله چراغ خاموش هستیم. به نظر من اطلاع‌رسانی زیاد این موضوع در شرایط حاضر به نفع مردم نیست.