هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   177   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

كشمكش آبی در پرديس

اواخر دی ماه بود که خبرگزاری‌ها اعلام کردند بر اثر آلودگی آب شرب پردیس عده‌ای از شهروندان شهر جدید پردیس روانه بیمارستان‌ها شده‌اند. خبر به‌زودی در سراسر کشور پیچید و مسئولان هراسان وشتابزده به تکذیب پرداختند و هنوز این کشمکش‌ها ادامه دارد.بخشی از گفتگوها و اقدامات مسئولان در ادامه آمده است.
آب شهر پردیس آلوده نیست
پس از انتشار اخبار مسمومیت بخشی از اهالی پردیس، معاون شرکت آبفای استان تهران مسمومیت تعدادی از شهروندان پردیس به علت آلودگی آب را تکذیب کرد و گفت: 80 درصد کسانی که مسموم شدند کودکان زیر 12 سال هستند و تنها در بخشی از پردیس این اتفاق افتاده درحالی‌که آب شرب پردیس از مرکزی تأمین می‌شود که سه شهر رودهن، بومهن و پردیس را پوشش می‌دهد
علیرضا نوذری‌پور اظهار کرد: به‌محض مطلع شدن از موضوع مسمومیت تعدادی از شهروندان در پردیس باوجود اینکه هشداری توسط سیستم‌های آنلاین به ما داده نشده آب را آزمایش کردیم و در نهایت مشخص شد که آب پردیس مطابق با استاندارد جهانی است و مشکلی ندارد. وی تصریح کرد: آزمایش آب آشامیدنی پردیس در زمان قبل و بعد از بروز حادثه نشان می‌دهد که آب مشکلی نداشته است. تجهیزات شرکت آب و فاضلاب به‌صورت آنلاین کیفیت آب را رصد می‌کند و آزمایشگاهی که آب را مورد مطالعه قرار داده نیز این مطلب را تأیید کرده که آب آلوده نبوده است. این آزمایشگاه گواهینامه بین‌المللی دارد و آزمایشگاهی مجهزی است.
نوذری‌پور همچنین تصریح کرد: بر اساس آزمایشات انجام‌شده بر روی آب توزیعی در پردیس مشخص شد که میزان کلر باقیمانده در آب نیز بین 0.5 تا 1 میلی‌گرم در لیتر است و آب از نظر میزان کلر نیز مشکلی ندارد؛ موضوع مذکور توسط مرکز بهداشت نیز تأیید شده است.
اطلاعات آبی پردیس به شورای تأمین داده شد
چهار روز بعد، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران در مورد اظهارنظرهایی مبنی بر مسمومیت اهالی پردیس به خاطر شکستگی لوله، با تاکید بر این‌که برخورد با شکستگی لوله کار روزمره ما است، گفت: مسمومیت بخشی از ساکنین پردیس ربطی به شکستگی لوله نداشته است.
پرورش در واکنش به ادعای مطرح‌شده مبنی بر تأثیر شکستگی لوله آب بر کیفیت و سلامت آب شرب و در نهایت مسمومیت بخشی از ساکنین شهر جدید پردیس گفت: در نشستی که برگزار شد، همه اطلاعات مربوط به آب را به شورای تأمین دادیم و قرار شد این شورا که نتایج را از مرکز بهداشت نیز دریافت کرده است، علت اتفاق رخ داده را بیان کند. وی با اشاره به شکستگی لوله در پردیس گفت: لوله‌ای که در هفته گذشته دچار شکستگی شده است آب کمتر از 20 درصد از جمعیت شهر جدید پردیس را تأمین می‌کند و هم‌چنین تأمین‌کننده آب بومهن و رودهن نیز است. مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران تصریح کرد: درصورتی‌که مسمومیت افراد به خاطر آلودگی آب بوده باشد، این پرسش مطرح می‌شود که چرا در رودهن و بومهن اتفاقی نیفتاده است؟ وی در پایان خاطرنشان کرد: براساس آزمایش‌های صورت گرفته کیفیت آب مشکلی نداشته است.
ورود نمایندگان
 نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی از بررسی علل و چگونگی مسمومیت اهالی شهرستان پردیس خبر داد.
حسین طلا در خصوص مسمومیت عده‌ی زیادی از شهروندان شهرستان پردیس گفت: این موضوع از روز دوشنبه بعدازظهر اتفاق افتاد و افرادی با علائم اسهال و استفراغ به مراکز درمانی و بهداشتی شهرستان پردیس مراجعه کردند. وی با بیان این که این مراجعات در روزهای سه شنبه، چهارشنبه و پنج شنبه هفته گذشته شدت گرفت، افزود: تاکنون حدود 2 هزار و 832 نفر به این مراکز و با علائم ذکر شده مراجعه کرده و مورد درمان قرار گرفته‌اند.
نماینده‌ مردم تهران در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: ما از ابتدای بحث موضوع را از مسئولان استانی و شهرستانی و دستگاه‌های مربوطه پیگیری کردیم که نهایتا به نظر رسید مشکل پیش آمده به دلیل شکستگی قسمتی از شبکه‌ توزیع آب شرب در شهر پردیس بوده است که این آلودگی رخ داده اما با توجه به اطلاعات ما، در حال حاضر موضوع مرتفع شده است. طلا یاد آور شد: بنا بود ما جلسه‌ای را با حضور نمایندگان تهران با مسئولین استانی شهرستانی و وزیر نیرو برای  بررسی داشته باشیم که به دلیل سفرخارج از کشور وزیر این جلسه احتمالا در هفته آتی برگزار خواهد شد.
بازرسی کل کشورهم آمد
هیئتی ویژه از سازمان بازرسی کل کشور آلودگی آب شرب شهر پردیس استان تهران و عملکرد مسئولین در این زمینه را بررسی می‌کند. این هیئت به دستور رئیس سازمان بازرسی کل کشور تشکیل و مامور بررسی این موضوع شده است.
کشمکش بر سر آلودگی آب پردیس
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران در واکنش به ناسالم خواندن آب شرب پردیس و مسمومیت حدود چند صد نفر از اهالی در پی آن، گفت: ما هم منتظر اعلام نظر وزارت بهداشت هستیم.
محمد پرورش در واکنش به اخبار اعلام شده مبنی بر ناسالم بودن آب شرب پردیس، گفت: قرار شد وزارت بهداشت اطلاعات مربوط به این موضوع را بررسی و به عنوان متولی اعلام نظر کند. وی تصریح کرد: وزارت بهداشت در حال حاضر آزمایش‌ها وبررسی‌های لازم را انجام می‌دهد و تا 10 روز دیگر درمورد علت مسمومیت بخشی از ساکنان پردیس و کیفیت آب اعلام نظر می کند. مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با توجه به ورود وزارت بهداشت برای اعلام نظر، درمورد نظر این شرکت سخنی نگفت.
اقدام برای برکناری مدیر آبفای شرق تهران
در روز نخست بهمن ماه نیز پس از بررسی‌ها باز هم آب، آلوده خوانده شد و استاندار تهران در توضیح مسمومیت اهالی مسکن مهر گفت: در این زمینه نسبت به برکناری مدیر عامل آبفای شرق تهران اقدام کردیم، چرا که به نظر می‌رسید اطلاعات این مسئول تناقض دارد.
سید حسین هاشمی در توضیح بیشتر در این باره و پاسخ به این سوال که تناقضات مربوط به چه موضوعی می‌شده، اظهار کرد: این مسوول یک بار اعلام کرد که کیفیت آب مشکلی نداشته و پس از آن این‌گونه عنوان کرد که مشکل به بحث انتقال مربوط بود، اما در نهایت به این جمع‌بندی رسیدیم که اطلاعات دقیقی ارائه نکرده و از آنجا که این موضوع به سلامت مردم مربوط می‌شود و بحث سلامت برای ما موضوعی حیاتی است، تصمیم به برکناری این مسوول گرفته شد و این موضوع به استاندار و مسوولان مربوطه اعلام شد تا نسبت به برکناری این مدیر اقدامات لازم انجام شود.
حسین هاشمی در پاسخ به سوالی مبنی بر آخرین اخبار در زمینه مشکل آب شرب پردیس، اظهار داشت: اقداماتی در این زمینه صورت گرفت و دستگاه های ذیربط موظف به حضور و بررسی مسئله شدند، پس از آزمایشات مشخص شد که در منبع اصلی آب مشکلی وجود ندارد و احتمال می رود که شکستگی احتمالی در شبکه انتقال آب و ورود آب های آلوده سطحی به داخل شبکه توزیع موجب بروز آلودگی شده باشد.
کی بود ؟ کی بود؟
مهدی مهاجر - فرماندار شهرستان پردیس نیز در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد: با انجام اقدامات بهداشتی، مشکل آلودگی آب پردیس رفع شده و هم‌اکنون ورودی به پایگاه‌های درمانی و بیمارستان‌های شهر پردیس به دلیل مصرف آب شرب صفر شده است. وی همچنین با اشاره به گزارش‌های ارایه شده به استاندار تهران و مشخص شدن تخلفات، از برکناری مدیر آبفای شرق استان تهران و مدیر آبفای شهر پردیس توسط استاندار تهران خبر داد و افزود: مقرر شده است مدیر شرکت آب و فاضلاب استان تهران رسما از مردم پردیس عذرخواهی کند. مهاجر در رابطه با اقدامات صورت گرفته بعد از این حادثه، با بیان این که خط انتقال آب از سالیان گذشته در اختیار شرکت عمران پردیس بوده است، گفت: بر اساس مصوبه شورای تامین شهر پردیس، شرکت آب و فاضلاب موظف شده است که این خط را تحویل بگیرد. مهاجر در پایان تاکید کرد: در حال حاضر آب شرب پردیس، بهداشتی، استاندارد و قابل شرب است و هیچ گونه نگرانی در خصوص آن وجود ندارد
این درحالی است که شنیده‌ها حاکی از آن است که گزارش‌های کارشناسی که درپی حادثه پردیس آماده شده، آلودگی آب را تایید نمی‌کند و مطالبه طبیعی افکار عمومی و رسانه ها در چنین شرایطی این است که مراجع رسمی هرچه زودتر گزارش‌های مستند خود را از نتایج آزمایش‌ها و دلایل مسمومیت ساکنان پردیس منتشر کنند.