اينجا خدمات به معني خدمت نيست

شمار نشریه : 177

شرکت توزیع برق منطقه‌ای که از مجموعه‌های تحت پوشش وزارت نیرو می‌باشد ،همان طور که از نامش پیداست،وظیفه تأمین نیروی برق و ایجاد انشعابات جدید را بر عهده دارد. ازآنجاکه این شرکت ارتباط مستقیمی با مشترکین در زمینه قبوض مصرفی،خرابی کنتور،قطع برق،نوسانات شبکه و ... دارد، همواره شاهد مراجعه بسیاری از شهروندان به ادارات برق مناطق برای پیگیری مشکلاتشان هستیم.در ادامه سلسله گزارش‌هاي خبرنگار پيام ساختمان از ادارات برق، آب ‌و فاضلاب و گاز اين مرتبه خبرنگار پيام ساختمان به اداره برق یکی از مناطق تهران سر زد تا مراجعات مردمي به اين اداره را پوشش دهد و پيگير مطالبات، اعتراضات و مشكلات مشتركين برق این منطقه باشد.
تجربه گزارش پيش و برخورد حراست كه در ضميمه تأسيسات شماره 176 به چاپ رسيد، باعث شد خبرنگار پيام ساختمان اين بار رأس هرم را نشانه رود و سراغ مديريت اداره و مسئولان را بگيرد، اما گويا اين راهكار نيز براي اخذ اجازه مصاحبه با مردم و گفتگوي يك شهروند با شهروندي ديگر! كافي نبود و مسئولان اين اداره مصاحبه را منوط به اجازه روابط عمومي اداره كل دانستند. اين است كه خبرنگار پيام ساختمان خيابان را بهترين مکان يافت و در همان نقطه مصاحبه با همشهريان را پي‌گرفت.
فقط با امضاي آقاي رئيس
اولين شهروندي كه طرف مصاحبه قرار گرفت مالك ساختماني بود كه براي نصب كنتور جداگانه براي سرايداري ساختمان درخواست داده بود. وي گفت: ابتدا مي‌گفتند برای سرايداري كنتور جداگانه نمی‌دهند چرا که سرايداري جزو مناطق عمومي ساختمان محسوب مي‌شود. متصدي مي‌گفت اين كار خلاف قانون است، اما  با پيگيري‌هايي كه داشتيم ، رئيس اداره برق منطقه با درخواست ما موافقت كردند.
اين شهروند كه تنها 15 روز است برای دریافت کنتور اقدام كرده، افزود: هنوز درگیر مراحل اداری این کار نشده است تا بخواهد در اين مورد به قضاوت بپردازد و ادامه مي‌دهد: اگر تمام‌کارها طبق قانون و روي روال باشد به سادگي و سرعت امورات انجام خواهد شد.
هزینه‌ها معقول است
شهروند ديگري كه مي‌گفت ازآنجاکه در ابتداي راه است، نمي‌تواند در خصوص روند دریافت انشعاب جدید چیزی به ما بگويد اما به نظر مي‌رسيد از پروسه راضي است. وي گفت: درخواست پست براي يك مجتمع اداري 5 هزار و 400 متري داشتيم. اين پروسه با سرعت صورت گرفت و از روند كار راضي هستم چون من هفته پيش مراجعه كرده و مداركي  که مي‌خواهد را تهیه‌کرده‌ام. وي ادامه داد: تنها به علت فراموشي يك مهر كم داشتيم كه دارم مي‌روم  آن را تهیه کنم.این شهروند هزینه‌ها را نيز معقول مي‌داند و مي‌گويد: 160 ميليون تومان براي يك پست رقم مناسبي است.
سيستم اداري معيوب
مراجعه‌کننده ديگري كه بر خلاف مراجعه‌كننده قبلي چندان راضي به نظر نمي‌رسيد،گفت: كار من در زمينه ساخت‌وساز است و بسيار پيش‌ مي‌آيد كه با ادارات برق،گاز و آب برخورد داشته باشم.
وي نسبت به پروسه اداري و كاغذبازي اين ادارات به شدت اعتراض داشت و ادامه داد: در حالت عادي كار برق سه فاز و كامپكت بايد حدود 5 ماه طول بكشد اما حدود 2 سال است كه  من پیگیر این موضوع هستم و هنوز به نتیجه نرسیده‌ام.
این شهروند يكي از دلايل زمان طولاني شدن این کار را رفت‌وآمد به ادارات مختلف دانست و گفت: ادارات مرتبط بايد در يكجا متمركز باشند تا كار خيلي سريع تر و راحت‌ صورت گيرد. چرا که به دلیل این رفت و آمدهای طولاني هزينه‌ها نيز افزايش پيدا مي‌كند و انرژي زيادي هدر مي‌رود.
وي همكاري مسئولان و متصديان را متوسط ارزيابي مي‌كند و مي‌گويد: آنها هم به‌هرحال كار خودشان را انجام مي‌دهند ولي سيستم اينگونه است كه وقت و انرژي زيادي را تلف مي‌كند.
بروكراسي مختص اينجا نيست
شخص ديگري كه براي درخواست انشعاب مراجعه كرده بود، به خبرنگار ما گفت: من ساختمان قدیمی ام را تخريب و اقدام به بازسازي نموده‌ام اما سيستم به گونه‌اي  است كه همه انشعاب‌ها را مشتركان بايد خريداري كنند. وي با اشاره به اینکه مسئولین ذی‌ربط قول داده‌اند براي بازديد از ساختمان بنده چهارشنبه بیايند ، در مورد طولاني بودن این پروسه گفت: بروكراسي و پروسه‌های طولاني مختص اينجا نيست و بیشتر ادارات دولتي همين مشكل را دارند.
اين شهروند كه خود نيز از فعالان عرصه ساخت‌وساز است، ادامه داد: متأسفانه هزينه‌هاي برق و انشعاب آن افزايش پيدا كرده است ولي به ازاي اين افزايش قیمت‌ها، خدمات مناسب ارائه نمي‌دهند يعني اينجا خدمات به معني خدمت نيست.
وي افزود: هزينه‌ها آن‌قدر افزایش‌یافته كه خود به عاملي براي افزايش قيمت مسكن تبديل شده است. براي مثال قيمت كنتور نسبت به سال پيش 2 برابر شده است.
اين شهروند ادامه داد: يكي دیگر از مشكلات اين است كه براي يك كار ساده آن‌قدر دوندگي و رفت‌وآمد بايد صورت بگيرد كه هيچ فايده‌اي ندارد.  درحالی‌که بسياري از اين كارها  و رفت آمدها را مي‌شود كم كرد مخصوصاً الآن كه بحث آلودگي نيز مطرح است زیرا يكي از دلايل آلودگي هوا همين رفت و آمدهاي بيهوده در سطح شهر است.