هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   177   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

ایده‌هایی برای پوشش پلکان چوبی

گروه معماری و دکوراسیون: دیوارهای اطراف پلکان های چوبی نقش مهمی در زیبایی آنها دارد . بنابراین لازم است به دکوراسیون آن اهمیت بدهید. آنهایی که خانه هایشان دوطبقه یا دوبلکس است، احتمالاً پلکان چوبی بین طبقات دارند. برای پوشاندن این پله‌ها و به نوعی می‌توان گفت برای تزئین آنها از انواع پوشش‌ها استفاده می‌کنند. ما در این مطلب 5 ایده ساده اما زیبا برای این هدف معرفی کرده‌ایم که شاید به کارتان بیاید.
الیاف گونی‌مانند طبیعی
این الیاف طبیعی هرگز کهنه و قدیمی نمی‌شوند و با همه نوع دکوراسیون نیز جور در می‌آید. برای زیبایی بیشتر این پله‌ها می‌توان آنها را با کاغذدیواری‌هایی که رنگ گرم دارند یا مبلمانی با رنگ گرم جفت کرد.  
طرح نمایشی
برای پلکان چوبی که با رنگ سیاه‌وسفید نقاشی شده است ، می‌توانید از طرح هندسی و رنگ مشابه برای پوشش پلکان استفاده کنیدمثلا در تصویری که می‌بینید، پله‌ها سیاه و نرده‌های آن سفید هستند و پوششی که برای آنها در نظر گرفته‌شده از قالیچه‌های باریک مشکی و سفید است که طرح ساده راه‌راه‌ دارد و به پله‌ها نمای زیبایی بخشیده است.
طرح ساحلی
برای پله‌های چوبی داخل خانه می‌توانید از قالی‌هایی با رنگ ماسه‌ای و طرح هندسی تکرارشونده استفاده کنید. هنگام استفاده از این طرح‌ها باید توجه داشته باشید همه طول پلکان را پوشش دهد و کناره‌های پله را خالی نگذارید.
برای جلوگیری از لیز خوردن در پله‌های خانه، از قالی‌هایی استفاده کنید که طرح جاجیم و بافت درشت دارند. نمونه‌هایی که به‌صورت راه‌راه‌های رنگی هستند برای این منظور مناسب هستند. اگر قالی که انتخاب می‌کنید، رنگ های آبی، سبز، کرم و نارنجی کمرنگ داشته باشد، بهتر است. البته می‌توانید این پله‌های زیبا را به حال خود رها کنید و از هیچ پوششی برای آنها استفاده نکنید. در عوض، آنها را با ترکیب دو رنگ چوبی و سفید نقاشی کنید تا نما و جلوه بیشتری داشته باشند.