اجرای اجباری شناسنامه فنی

شمار نشریه : 177

سید سجاد موسوی: اجرای شناسنامه فنی و ملکی ساختمان یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های دلسوزان صنعت ساختمان است چرا که ساختمان بدون شناسنامه را می‌توان همسنگ ساختمان بی‌کیفیت و بی‌هویت دانست. از طرف دیگر تا زمانی که تمامی جزئیات و نحوه ساخت‌وساز، جنس و نوع مصالح استفاده‌شده در ساختمان ثبت نشده باشد، همه‌چیز در نمای زیبای ساختمان خلاصه می‌شود و به دلیل اینکه اصولاً معیاری برای سنجش ارزش وجود ندارد. سوداگری در بازار شدت می‌یابد؛ بنابراین بیراه نیست اگر بگوییم اجرای شناسنامه فنی باعث می‌شود تا قیمت مسکن به سمت واقعی شدن حرکت کند.
چندی پیش سید مهدی هاشمی، رئیس شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان و عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از ممنوعیت نقل‌وانتقال ساختمان های فاقد شناسنامه خبر داد. خبری که رسانه‌ها تا این لحظه صرفاً به جنبه خبری آن اکتفا کرده‌اند. پیام ساختمان برای اگاهی از چندوچون این موضوع به سراغ مسئولان و کارشناسان رفته تا این خبر را از جنبه‌های مختلف بررسی کند.
تمام ساختمان‌ها شناسنامه‌دار می‌شوند
سید مهدی هاشمی، رئیس شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان دراین‌باره به خبرنگار پیام ساختمان گفت: صدور شناسنامه فنی و ملکی ساختمان برای تمام متراژ‌ها به‌زودی اجباری می‌شود. توافقات اولیه این کار صورت گرفته و توافقات نهایی متعاقباً اعلام می‌شود که امیدواریم از سال آینده الزامی شود.
وی در پاسخ به سؤال خبرنگار پیام ساختمان که آیا باز هم قرار است به‌صورت تدریجی تا تعمیم نهایی به تمام ساخت و سازها اجرا شود،گفت خیر موضوعی که بنده اشاره کردم ربطی به اجرای مرحله‌ای شناسنامه فنی ساختمان ندارد.
هاشمی با بیان اینکه توافقاتی با سازمان ثبت‌اسناد، اتحادیه مشاوران املاک و شهرداری صورت گرفته است، گفت: شناسنامه فنی و ملکی ساختمان به دلیل ارتقای کیفی و ارزش افزوده‌ای که برای مالکان ایجاد می‌کند در مجموع هزینه‌ها را کاهش می‌دهد. 
وی ادامه داد: در فرایند اجرای شناسنامه فنی ساختمان نظارت اتوماتیک و مضاعفی به وجود می‌آید که این امر قطعاً باعث ارتقای کیفیت ساخت‌وساز در کشور می‌شود و اگر ضعفی هم از طرف دست‌اندرکاران مشاهده شود، به‌راحتی قابل پیگیری است.
رئیس شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان در مورد ساختمان‌هایی که قبل از الزامی شدن اجرای شناسنامه فنی ساختمان ساخته‌شده‌اند، هم گفت: ساختمان‌هایی که قبلاً ساخته‌شده‌اند هم به مرور زمان شناسنامه‌دار می‌شوند.
سخت‌تر از کد رهگیری نیست
مصطفی قلی‌خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور نیز در رابطه با ممنوعیت نقل‌وانتقال ساختمان های بدون شناسنامه و امکان اجرای آن گفت: به نظر من این طرح از طرف مشاوران املاک قابلیت اجرا دارد چرا که اعتقاددارم اجرای آن برای مشاوران املاک سخت  تر از کد رهگیری نیست.  وی افزود می‌توانیم اعلام کنیم که چنانچه مشاور املاک قراردادی بدون شناسنامه فنی و ملکی ساختمان نوشت، متخلف است.
رئیس سابق اتحادیه مشاوران املاک کشور خاطرنشان کرد: ممنوعیت نقل‌وانتقال ساختمان‌های بدون شناسنامه باعث بروز مشکل در بازار نمی‌شود
خلاف قانون اساسی است
محسن بهرام غفاری ، رئیس اسبق سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران در این رابطه نظر متفاوتی دارد.« اگر کسی به‌عنوان مهندس چنین  اظهارنظری بکند می‌توان گفت یک آرزویی را مطرح کرده است، آرزویی که فعلاً با توجه به شرایط موجود، تحققش مقدور نیست و اگر این خبر از طرف یک نماینده مجلس عنوان شده باشد یک سخن شعاری است تا واقعی زیرا هیچ قانونی وجود ندارد که الزام شناسنامه فنی و ملکی در نقل‌وانتقال را بیان کرده باشد.
وی ادامه داد: قطعاً شناسنامه فنی ساختمان در زمان نقل‌وانتقال خوب است و هیچ کس در اهمیت آن شکی ندارد اما به یاد داشته باشیم که اساساً تمام معاملات تابع قانون مدنی یا دارای عنوان است که عقود معین نامیده می‌شود یا فاقد عنوان است که ذیل ماده 20 قانون مدنی قرار می‌گیرد . غفاری خاطرنشان کرد:  هیچ مصوبه دولتی نمی‌تواند طرفین خریدوفروش را ملزم کند که شناسنامه فنی ارائه کنند چون با قانون مدنی مغایرت دارد.
شناسنامه فنی کافی نیست
علی‌اکبر رمضانی، رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان خراسان شمالی در رابطه با الزام شناسنامه‌دار کردن ساختمان‌ها گفت: اعتقاددارم اگر قرار است این شناسنامه الزامی شود نباید صرف شناسنامه فنی و ملکی ساختمان  را کافی دانست بلکه باید ضمانت‌هایی به آن پیوست شود.
رمضانی با بیان اینکه نحوه اجرای قانون بسیار حائز اهمیت است، اضافه کرد: تا کارشناسی های لازم صورت نگیرد، نباید کارها را به مرحله اجرا بگذاریم تا بدبینی نسبت به متخصصان و مهندسان به وجود نیاید.
عضو شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی در پاسخ به سؤال خبرنگار پیام ساختمان مبنی بر اینکه آیا شهرداری‌ها با اجرای کامل شناسنامه فنی ساختمان موافقت می‌کنند، گفت: به عقیده من یکی از دلایل عدم موافقت با اجرای شناسنامه فنی این است که اعتقاد شهرداری تاکنون بر این بوده است که همانند پروانه ساختمان، باید شناسنامه فنی را هم  شهرداری‌ها صادر کنند ولی اجرای شناسنامه کارشناسی خیلی قوی می‌خواهد و امیدواریم شهرداری جلوتر از نهادهای ذی‌ربط حرکت کند.