هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   176   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

صنعت سبز CLC

شركت سبک‌سازان پارس شركتي است كه در زمينه توليد بلوك‌هاي سبك بتني فعال است. محصولي كه با توجه به اهميت صنعتی سازی و مطرح‌شدن اين شيوه از ساخت‌وساز رونقي تازه خواهد يافت. گفتگوي كوتاه ما با مجید شريفي مديرعامل اين شركت را در ادامه می خوانید:
پيام ساختمان: شركت سبك‌سازان پارس چه محصولي توليد مي‌كند؟
انواع بلوك سيماني سبك كه اصطلاحاً به آن بتن سبك سلولي گفته مي‌شود، توسط شركت ما توليد مي‌شود. اگر بخواهم تاريخچه اين محصول را بگويم اين محصول از سال 1923 میلادی در کشـور امـریکا، هلند و بعدها در کشور آلمان مورد توجه قرار گرفت. توسعه وسیع بتن سبک بنا بر نیازمندی‌های وسیع آن در پروژه‌های بزرگ ساختمانی از سال 1980 آغاز شد و در این سال شرکت Voton با همکاری دانشگاه‌های آلمان، اروپا و شرکت Aning-jonson امریکا استفاده از این محصول را به‌صورت گسترده در جهان معرفی کرد. روسیه، آمریکا، آلمان، چین، رومانی و ایتالیا از پیشگامان و از بزرگ‌ترین تولید و مصرف‌کنندگان این محصول هستند.
پيام ساختمان: بازار اين محصول در ايران چگونه است؟
با آشنايي بيشتر مسكن‌سازان با اين محصول و طرح مسكن مهر كه نياز به توليد سريع و صنعتي احساس مي‌شد از سال 1387 مصرف آن در بازار ايران بيشتر شد. براي صنعتی سازی نياز به زمان‌بندي دقيق بود در نتيجه استفاده از بتن سبك سلولي، نمود و ضرورت بيشتر پيدا كرد.
پيام ساختمان: شركت شما چه سالی تأسيس شد؟
تأسيس شركت كم و بيش به همان دوره بازمي‌گردد. شركت سبك‌سازان پارس از سال 1391 در استان يزد شروع به فعاليت كرد و در همين مدت كوتاه توانستيم با بهره‌گیری از فنّاوری‌ روز دنيا در زمينه طراحي، توليد، نصب و تعمير ماشين‌آلات توليد بتن سبك CLC كه مخفف تركيبCellular Lightweight Concrete  است، به جايگاه مناسبي دست پيدا كنيم.
پيام ساختمان: CLC چه محصولي است و در كجا كاربرد دارد؟
بتن سبك CLC يكي از انواع بتن سبك هوادار است كه به‌وسیله ايجاد حباب‌هاي هوا با اندازه‌هاي مختلف در درون بتن ايجاد می‌شود. محصول ایجادشده سبك خواهد بود و در نتيجه كار کردن با آن ساده است و سرعت و بازده چيدمان به شدت بالا مي‌رود به‌صورتی كه با سرعت بسيار، حتي تا بيش از 3 برابر سرعت ساخت زياد مي‌شود. یکی از مهم‌ترین مزایای بلوک‌های CLC در قیاس با دیگر مصالح، کارپذیری ساده این بلوک‌هاست که موجب کاهش قابل‌توجه ضایعات و افزایش سرعت و کیفیت فعالیت‌های تأسیساتی می‌شود. به‌وسیله گرد بر می‌توان به سهولت جای کلید و پریز برق را بر روی این بلوک‌ها تعبیه کرد و محل لوله‌ها را با وسیله‌ای مخصوص شیار کنی نمود.
محصول نهایی که بعد از واکنش های شیمیایی به‌دست می‌آید قابل اشتعال نیست و حرارت را بسیار آرام منتقل می‌کند، به‌طوری که میانگین سرعت آتش در مکان های ساخته‌شده با این نوع بلوک تقریباً  3 سانتي‌متر در ساعت است که همین ویژگی آن را در زمره دیوار های ضد آتش (fire wall) معرفی می‌كند و در مکان‌های عمومی حساس و بااهمیت، کاربری خوبی دارد.
پيام ساختمان: با اين توصيف و تكنولوژي به‌کاررفته، قيمت این محصول نسبت به مصالح مشابه چگونه است؟
اگرچه قیمت تمام‌شده خرید بلوک‌های سبک در مقایسه با مصالح مشابه به‌صورت ظاهری تا حدی بالاتر است اما با در نظر گرفتن هزینه‌های ملات و دستمزد و همچنین صرفه‌جویی در مصرف انرژی و افزایش ضریب ایمنی ساختمان، قیمت تمام‌شده به ازای هر مترمربع بسیار پایین تر خواهد بود.
پيام ساختمان: آيا استانداردي براي اين محصول وجود دارد؟
با توجه ساختار مولکولی و همچنین نحوه پخش حباب های هوا در بلوک CLC آن را به‌عنوان یکی از مصالح خوب در رابطه با عایق صوتی معرفی نموده که از این بابت کاملاً منطبق با مبحث 18 مقررات ملی ساختمان است. همچنين بررسی‌های انجام‌شده نشان‌دهنده سازگاریِ کاملِ بلوکِ سبکِ بتنی با محیط‌زیست است به گونه‌ای که برای طبیعت مضر نیست و هیچ‌گونه زباله یا آلاینده تولید نمی‌کند. کارخانه‌ بلوک CLC به‌عنوان صنعت سبز شناخته می‌شود.

آگهی در صفحه آخر نشریه