هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   176   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

مقابله با گرد و غبار

راه حل اغلب مشکلات در منزل، از بین بردن منشأ آن است ، اما از بین بردن منشأ گردوغبار موجود در منازل امری غیرممکن است ، ازآنجاکه ۹۰ درصد گردوغبار منازل از وسایل منزل ازجمله پارچه‌ها ناشی می‌شود، راه‌های زیادی برای مقابله با آن نیز وجود ندارد. لباس‌ها، روتختی‌ها و وسایل خانه فیبرهایی را که تقریباً غیرقابل رویت است از خود خارج می‌کنند و آنها با ایجاد کوچک‌ترین تغییری در جریان هوا در محیط شناور می‌شود و روی هر سطحی در منزل می‌نشیند. در قسمت‌هایی از منزل که در معرض جریان هوا قرار ندارند، ذرات جا به جا نمی‌شوند درحالی‌که در قسمت های دیگر، با باز و بسته شدن درها و رفت‌وآمد از جایی به‌جای دیگر می روند. به‌هرحال می‌توان با چند راهکار ساده برای مبارزه با گردوغبار هم در زمان و هم در انرژی صرفه‌جویی کرد:
۱) کف کمدها را برای تمیزکاری آسان تر، خالی نگه دارید: کمدها منبع گردوغبار سرشار از فیبرهای ریز لباس‌ها، حوله‌ها و رواندازها هستند. هر بار که در کمد را باز می‌کنید یک توفان نامرئی از ذرات گردوغبار به وجود می‌آورید. اگرچه نمی‌توانید از ریختن پرزهای لباس جلوگیری کنید اما می‌توانید تمیزکاری کمد را آسان تر کنید و گردوخاک را کاهش دهید. وسایل چیده شده در قفسه‌های کمد را با نایلون بسته‌بندی کنید. روی لباس‌هایی را که به ندرت استفاده می‌کنید بپوشانید.پالتوهایی که فقط در فصل زمستان مورد استفاده قرار می‌گیرد، در طول سال پرز می‌دهد. بنابراین با پلاستیک های بزرگ آنها را بپوشانید تا علاوه بر پرز ندادن، تمیز بمانند. کف کمد را خالی نگه دارید.شلوغ بودن کف کمد باعث می‌شود به هنگام جارو کشیدن آن قسمت را نادیده بگیرید.
 ۲) دستگاه تصفیه هوا در منزل را مجهزتر کنید. دستگاه خنک و یا گرم‌کننده یا تصفیه هوا می‌تواند گردوخاک را مهار کند. با یک دستگاه تصفیه مجهزتر، بهتر می‌توانید با گردوخاک مقابله کنید.
۳) به طور هفتگی ملافه‌های تخت را تکان دهید. تخت خواب اصلی‌ترین منبع انتشار گردوغبار است در ملافه‌ها ذرات پوست جمع می‌شود و به همراه پرز لباس با هر بار غلت خوردن در هوا پخش می‌شود. برای به حداقل رساندن غبار ملافه و رو بالش‌ها ، آنها را هر هفته بشویید. رواندازها مانند پتو و روتختی‌ها را که نمی‌توان هر هفته شست کافی است به حیاط ببرید و خوب تکان دهید.
ملافه‌های کثیف را به آرامی با ملافه تمیز عوض کنید تا گردوغبار بلند نشود.
۴) مانع پخش گردوغبار شوید.دستمال های گردگیری خشک تنها مقداری از گردوخاک را برمی‌دارند و بقیه جای دیگر می‌نشیند.برای جمع‌کردن گردوخاک از دستمال های مرطوب استفاده کنید.
۵) قالیچه‌ها، قالی و موکت‌ها را تکان دهید.در اغلب منازل، موکت بزرگ‌ترین منبع پرز است که گردوخاک را مانند یک اسفنج حجیم به خوبی جذب می‌کند. برخی افرادی که به آلرژی های حاد مبتلا هستند چاره‌ای جز جایگزین کردن موکت با سرامیک یا چوب برای کف اتاق ندارند. افرادی هم که از آلرژی حاد رنج می برند اما قصد عوض کردن کف اتاق را ندارند باید به طور مرتب خانه را به‌ویژه قسمت‌هایی که رفت‌وآمد زیادی دارد، جاروبرقی بکشند.خاک تکانی فرش با استفاده از چوب، جارو دستی و... نسبت به جاروبرقی خاک بیشتری را از بین می‌برد.فرش های نسبتاً کوچک را نیز هر هفته خاک تکانی کنید.