هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   176   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

مدیریت بدون نقص در ساختمان هوشمند

مهندس میترا نیک روش
امروزه صحبت از هوشمند و هوشمند سازی در هر محفلی و هر تجهیزی شنیده  می‌شود. اتومبیل هوشمند،  تلفن همراه هوشمند، خانه هوشمند و ..... اما نکته اصلی این است که به واقع این صفت هوشمندی چه مزیتی برای استفاده‌کننده از این تکنولوژی ایجاد می‌کند. ساختمان‌ها گونه‌ای از تکنولوژی هستند. آنها خود را با تکنولوژی وفق می‌دهند و از آن بهره می‌گیرند. ساختمان‌ها به‌عنوان یک سازه به‌محض اینکه توانایی پردازش را در اختیار بگیرند، هوشمند خواهند شد. نخستین بنای هوشمند استفاده از تکنولوژی در جهت مهیا ساختن محیطی امن و راحت و انرژی زا می‌باشد. ایده یک ساختمان هوشمند، ارتباط و پیوستگی میان دسترسی، نوردهی، امنیت، نظارت، مدیریت و ارتباط راه دور را پیش رو قرار می‌دهد.  عامل یکپارچگی، این توانایی را به سیستم‌ها می‌دهد تا بتوانند اطلاعات را میان خود رد و بدل کنند. تبادل اطلاعات میان این سیستم‌ها باعث می‌شود خروجی اطلاعات که همان نتیجه نهایی است، بدون ایجاد هر گونه اختلال، انجام شود. از سوی دیگر سیستم‌های خروجی اطلاعات و یا تصمیم‌گیرنده‌های نهایی، سیستم‌هایی هستند پاسخگو، که پاسخی مناسب برای اطلاعات ارسالی که از منابع گوناگون به سیستم وارد می‌شوند، مهیا می‌کنند. خروجی‌های اطلاعات و سیستم‌های تصمیم‌گیرنده ، اصلی‌ترین و ضروری‌ترین مؤلفه در این نوع معماری که به نام معماری پاسخگو شناخته می‌شود، هستند.
تاریخچه حضور خانه هوشمند
در سال 1970، ورود کامپیوتر و تکنولوژی ارتباطات راه دور، زندگی بشر را متحول کرد. از سال 1990، زندگی فردی و اجتماعی افراد، با ورود کامپیوتر و ارتباطات راه دور و در نتیجه بی‌معنی شدن فاصله‌ها، تغییرات بسیاری کرد. فضاها و مکان های فیزیکی و تعاریف شان، درست همانند چهره انسان، در طول زمان دچار تغییر شده‌اند. برای مثال اتاق های ملاقات و کنفرانس شکل مجازی به خود گرفته‌اند. چرا که بسیاری از عناصر و اجزای فیزیکی آنها، جای خود را به کامپیوتر داده‌اند.این اتفاق درست همان چیزی است که می‌توان نامش را وحدت میان توانایی‌های کامپیوتر و دنیای فیزیکی ما دانست. در هم آمیختن دنیای فیزیکی ما با کامپیوتر این امکان را فراهم می‌آورد تا دنیای به‌دست آمده با ذهنی کامپیوتری بیندیشد.
سمپوزیوم بین‌المللی معماری در سال 1985 در تورنتو تصریح کرد:  «یک ساختمان هوشمند آمیزه‌ای است از ابداعات (خواه این ابداعات تکنولوژیک باشد خواه خیر) به همراه مدیریتی بدون نقص که در این راستا و با داشتن این دو ویژگی سرمایه صرف شده تا حد زیادی بازگردد. این تعریف علاوه بر لزوم وجود ابداع و نوآوری و استفاده از تکنولوژی این موضوع را نیز یادآوری می‌کند که یکی از اهداف ساخت ساختمان های هوشمند، این است که ساختمان‌هایی ساخته شوند که هر چه بیشتر سرمایه‌ صرف شده در ساخت‌وساز را برگردانند. ممکن است اینگونه به نظر برسد که این اهداف تنها در ساخت ساختمان های تجاری و اداری مدنظر قرار داده می‌شود اما در ساخت خانه‌های مسکونی به آنها توجه نمی‌شود. مگر اینکه این اهداف در راستای توجه به آسایش و راحتی مردم و توجه به استفاده بهینه و بهره‌برداری تمام و کمال از سرمایه، مورد توجه قرار گیرند.
خانه هوشمند به خانه‌ای گفته می‌شود که ساکنین آن امکان تنظیم و کنترل تجهیزات الکترونیکی منزل را از راه دور و نزدیک داشته باشند. سیستم های خانه هوشمند علاوه بر ایجاد آسایش و امنیت مضاعف در خانه ، به بهینه‌سازی مصرف انرژی و صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌های نگهداری ساختمان نیز کمک شایانی می‌نماید. این سیستم علاوه بر مخاطبین معمول خود می‌توانند در بهبود کیفیت زندگی معلولان و سالمندان نیز کمک شایانی نمایند.
امروزه تکنیک های مختلفی از قبیل کنترل نور ، کنترل دما ، کنترل درها و پنجره‌ها و پرده‌ها و یا سیستم های امنیتی و مداربسته و... برای اتوماسیون ساختمان‌های بزرگ به‌کار گرفته‌شده که به‌هرحال ادغام و یک پارچه نمودن این سیستم‌ها در کنار هم همیشه مشکل بزرگی بوده است. هدف و غایت یک سیستم خانه هوشمند ایده آل رسیدن به ادغام تمامی سیستم های بالا به‌صورت یک پارچه و کنترل مرکزی تمام خانه است.  لزومی ندارد که تعریف یک ساختمان هوشمند را به موفقیت‌ها و اهداف بسیار ویژه و آرمانی ربط داد. چرا که تعریف این موفقیت‌ها و اهداف از موقعیتی به موقعیت دیگر تغییر می‌کند و نزد افراد گوناگون، تعاریف گوناگون دارد. یک ساختمان هوشمند باید دارای عملکرد یکسانی باشد تا این توانایی را داشته باشد که نیازهای مختلف و گوناگون را پاسخ گوید.
مدیریت انرژی ساختمان
انرژی های مصرفی در ساختمان معمولاً در قالب روشنایی، حرارتی و برودتی می‌باشند. برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی، باید بتوان انرژی‌هایی که در ساعات مصرف بیش‌ازحد مصرف می‌شوند را مهار نمود و نیز انرژی‌هایی را که در ساعات خالی از سکنه تلف می‌شوند را حذف کرد. عمده مصرف انرژی الکتریکی در روشنایی و فن کویل‌ها می‌باشد. درصورتی‌که صاحب واحد از آن خارج شد، فن کویل خاموش شده و کلیه چراغ های روشنایی خاموش می‌گردد. در ساعت خاصی از صبح، سیستم فن کویل شروع به‌کار کرده و دمای واحدها را به دمای نرمال تنظیم‌شده می‌رساند. در ساعاتی که سکنه در واحد حضور دارند، دمای واحد در بازه خاصی قرار دارد و فن کویل تا دمای واحد در درجه تنظیم‌شده ثابت بماند ها به‌صورت خودکار کنترل می‌شوند.
ویژگی های خانه هوشمند
• خانه‌تان را از راه دور از طریق خط تلفن یا سیستم  wiFi چک کنید
• بهترین دما برای خانه شما
• امن تر از آنچه که فکرش را کنید
• حداقل مصرف انرژی
• قابلیت اجرای سیستم تمام خاموش و تمام روشن ، و تنظیم نور برای روشنایی‌ها
• خانه شما می‌تواند بر اساس شرایط گوناگون تصمیم‌گیری کند.
برای واضح تر شدن موضوع خانه هوشمند مثالی از ابتدای ورود به خانه تا رفتن به سفر و اوضاع خانه در آن شرایط و ویژگی های خانه هوشمند را به اختصار بررسی می‌کنیم.
به در ورودی ساختمان می‌رسیم با داشتن کارت یا کد تعریف‌شده برای باز نمودن در اقدام کرده و برای ورود به منزل با همان کارت می‌توانید در واحد را بازنمایید و یا راه حل ساده‌تر این که با اثر انگشت خود روی قفل به‌راحتی وارد خانه‌تان شوید. با ورود شما چراغ‌ها روشن می‌شوند . مسئله‌ای که در ابتدای امر اگر خانه هوشمند داشته باشید متوجه آن می‌شوید دمای مطلوب داخل خانه است که هر کدام از دمای اتاق‌ها به‌صورت مجزا قابل تنظیم بوده و نکته مهم ، این است که این دما به گونه‌ای تنظیم شده باشد که موارد اقتصادی هم در نظر گرفته شده باشد .به واقع در طول شبانه‌روز و در صورت عدم حضور شما در خانه لزومی به‌صرف انرژی و داشتن دمای ایده آل نیست. بعد از روشن شدن چراغ های هوشمند، تنظیم نور می‌تواند به گونه‌ای انجام شود که بیشترین آرامش را برای کار در خانه ایجاد کند.
شما به‌راحتی می‌توانید تردد های انجام‌شده را هنگامی که در خانه حضور نداشتید را پیگیری کنید یا از پیغام ضبط‌شده افراد خانواده با خبر شوید. برای تنظیم پرده‌ها هم می‌توان به‌صورت اتوماتیک یا توسط ریموت کنترل عمل کنید. اگر با واحد های مجاور خود می‌خواهید در ارتباط باشید یا از داخل خانه  درخواستی از لابی من دارید با داشتن این سیستم  به‌راحتی این کار انجام‌پذیر است. شما به‌عنوان مالک می‌توانید نظارت تصویری مناطق را با استفاده از دوربین های مداربسته نصب‌شده در محل برای تشخیص ورود غیرمجاز داشته باشید. این تشخیص حتی در شب هم امکان‌پذیر است و با مجهز بودن به قفل شب از داخل به هیچ عنوان با واردکردن رمز یا کارت ، در از بیرون باز نمی‌شود. با یک صفحه کنترل مرکزی لمسی نبض خانه هوشمند در دستان شماست و شما می‌توانید با لمس صفحه‌نمایش رنگی، با کنترل و اجرای سناریو ها، از لحظات بودن در ساختمان لذت ببرید.
زمان خروج از خانه کلیه چراغ های خانه با هم خاموش شده و قبل از بیرون آمدن از منزل آسانسور را به‌طرف واحد خود احضار نموده و از خانه خارج می‌شوید. همیشه در میان راه نگرانی و دلواپسی برای خانه وجود دارد اما سیستم هوشمند خانگی این مشکل را حل نموده که از راه دور از طریق تلفن یا اینترنت شیر برقی گاز را بسته و دمای خانه و روشنایی‌ها را کنترل نمایید.
در مدیریت حریق در ساختمان، تشخیص به‌موقع حریق و محل اصلی بروز آن، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در کلیه واحدها بستگی به نوع کاربری واحد، حسگرهایی مربوط به تشخیص دود و حرارت نصب‌شده که به کنترل‌کننده محلی آن واحد متصل می‌باشد. درصورتی‌که هر گونه دود نشانگر آتش‌سوزی یا حرارتی که نشانگر حریق است، احساس شود، کنترل‌کننده محلی آژیری پخش می‌نماید که نشانگر وقوع حریق است و به نرم‌افزار مرکزی هم اطلاع می‌دهد.همچنین با آتش‌نشانی و صاحب واحد تماس گرفته‌شده و اطلاع‌رسانی لازم انجام می‌گیرد و تصاویر صحنه حریق نمایش داده‌شده و ذخیره می‌گردد.
بر روی مونیتور اصلی نیز محل دقیق وقوع حادثه روی نقشه ساختمان نمایش داده‌شده و مشخص می‌گردد. درصورتی‌که آن واحد مجهز به تجهیزات اطفای حریق باشد و سیستم بر روی کنترل خودکار قرار داشته باشد یا دستوری از اتاق کنترل دریافت نماید، اطفای حریق به‌صورت خودکار انجام و آب پاش‌ها و کپسول های خودکار منطقه آتش به‌کار می‌افتد، می‌پذیرد.
در کل می‌توان نتیجه‌گیری کرد هوشمند سازی خانه، امری اجتناب‌ناپذیر در خانه‌های مدرن امروزی می‌باشد که با تکیه بر تکنولوژی های مدرن راحتی و آرامش مضاعفی را در کنار مصرف بهینه انرژی در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد.

ارائه‌دهنده مقاله: شرکت پارس کام تک
آگهی در همین صفحه و 58