هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   157   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

ثبات قیمت مسکن پس از انتخابات

رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک در مورد قیمت مسکن بعد از انتخابات ریاست جمهوری گفت: همیشه قبل و بعد از تعطیلات نوروزی و همین طور قبل از انتخابات و شایعات زیادی در خصوص مسکن مطرح میشود که این شايعات پس از انتخابات خاتمه مییابد و مطمئناً بازار مسکن به ثبات میرسد. به هر حال پیشبینی بنده این است که قیمت مسکن بعد از انتخابات ریاست جمهوری به ثبات میرسد.

مصطفی قلی خسروی، در گفتگو با پیام ساختمان افزود: قیمت کنونی مسکن به علت نوسانات شدید ارز از حالت طبیعی خود خارج شده و مسیری را پیمود که خارج از انتظار بود. این افزایش قیمتها باعث رکود کسب و کار مشاوران املاک شد كه این موضوع را میتوان از آمار سامانه کد رهگیری استنباط کرد. وي افزود: طبق این سامانه قبل از نوروز 92 روزانه 15 هزار فقره سند ثبت میشد که این رقم از ابتدای سال 92 به 1280 فقره رسید.

رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک در جواب این سؤال که بیشتر مشاوران املاک معتقدند؛ برای پی بردن به تعداد معاملات در سال 92 باید تا اردیبهشت صبر کرد، گفت: این گفته صحیح است اما برخی مسئولین حرکتهایی میکنند که بازار مسکن آشفته تر شود، هرچند با ثبات نرخ ارز و قیمت مصالح ساختمانی میتوان انتظار داشت که اوضاع مسکن آرامتر شود. خسروی افزود: به هر حال باید تا اواسط اردیبهشت ماه صبر کرد و دید که این غول خوابیده بیدار میشود یا خير.

خسروی خاطرنشان كرد: هر کس و با هر خط فکری در انتخابات پیروز شود مطمئناً تأثیر خوبی بر اوضاع مسکن میگذارد زیرا دو موضوع مسکن مهر و بافت فرسوده به خط و سیاست یک فرد بستگی ندارد و یک موضوع ملی است.