نشریه شماره   175   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

فورجينگ سربه سر ميلگرد

فرآیند جوش سر به سر میلگرد یا در اصطلاح فورجینگ سر به سر میلگرد در سال ۱۹۵۲ میلادی و بیشتر به‌منظور کاربرد در صنایع حمل‌ونقل ریلی ژاپن ابداع شد، اما با افزایش ساخت‌وساز و رشد سازه‌های شهری و بلندمرتبه‌سازی، توجه به مقاوم‌سازی، استحکام بیشتر و حفظ امنیت جانی و مالی این نوع جوش در اهمیت قرارگرفته و به دلیل ضریب ایمنی بالای آن و کاهش هزینه‌ها، جوش سر به سر میلگرد وارد حوزه ساخت‌وساز گردید. در این روش به‌جای بر روی هم قرار دادن‏ بخش انتهایی میلگردها، دو سر میلگرد به‌وسیله اعمال حرارت در دمای مشخص و سپس فشار هیدرولیکی(که به دو سر میلگرد وارد می‌آید) به یکدیگر اتصال داده می‌شود.

بومی‌سازی تکنولوژی فورجینگ سر به سر میلگرد

بروز مشکلات و معضلات متعدد در ساخت‌وساز سازه‌های بتنی و درک نیاز این موضوع در پروژه‌های کشور، کارشناسان شرکت مهندسی مشاور سازه آزمون فولاد را بر آن داشت تا با بررسی های فنی خود اقدام به بسط و گسترش فن آوری های نوین صنعت جوشکاری در بحث سازه‌های بتنی در کشور نمایند.

در این رابطه واحد تحقیق و توسعه شرکت مهندسی مشاور سازه آزمون فولاد با بهره‌گیری از متخصصین باتجربه و خلاق خود در این بخش در سال 1388 اقدام به راه‌اندازی بخش جوشکاری سر به سر میلگرد خود ، به‌عنوان اولین شرکت فنی و مهندسی ایرانی در زمینه فن آوری نوین فورجینگ سر به سر میلگرد نمود. این شرکت با بهره‌گیری از متخصصین با سابقه خود در زمینه‌های عمران , متالوژی و با درایت و شناخت بررسی‌شده از مشکلات و معضلات موجود در صنعت ساخت‌وساز مسکن به فعالیت در زمینه تولید اجزای فن آوری نوین فورجینگ سر به سر میلگرد مبادرت ورزید و تلاش خود را در جهت نیل به این تکنولوژی به سمت بومی‌سازی کامل در کشور معطوف داشت.

امیر قاسمی مدیرعامل شرکت مهندسی مشاور سازه آزمون فولاد گفت : نیاز روزافزون پروژه‌های داخلی به تجهیزات جوشکاری فورجینگ سر به سر میلگرد و بالا بودن قیمت تجهیزات خارجی و عدم دسترسی راحت به قطعات یدکی و لوازم جانبی این دستگاه باعث تولید و ساخت دستگاه ایرانی با مشخصات و شرایط به‌مراتب بهتر از نمونه مشابه خارجی شد. وی افزود: از مزایای دستگاه تولید این شرکت می‌توان به کیفیت مطلوب در مقایسه با قیمت مناسب دستگاه اشاره کرد که با در نظر گرفتن داخلی بودن اجزای این دستگاه، تهیه قطعات و خدمات مورد نیاز با توجه به وجود بیش از هشت عاملیت مجاز فروش در سراسر کشور به سهولت صورت می‌گیرد.

امیر قاسمی خاطرنشان كرد : زمینه و بستر اولیه جهت پیاده‌سازی و کاربرد صحیح یک تکنولوژی مستلزم فرهنگ‌سازی صحیح می باشد. لزوم انجام کار دقیق و حرفه‌ای در زمینه مهندسی جوشکاری و تکنولوژی فورجینگ سر به سر میلگرد در ایران با توجه به معضلات قبلی که در زمینه ساخت‌وساز سازه‌های فلزی و پایین بودن سطح جوشکاری های انجام‌شده در ساختمان های سطح شهر وجود داشت درس عبرتی برای جامعه مهندسی شده است.

متأسفانه در پروژه‌های ساختمانی عدم پیاده‌سازی چهارچوب‌ها و بایدونباید‌های ابتدایی مطابق با استاندارد های جهانی باعث شده تا فرآیندجوشکاری در سطح پایینی از استاندارد های جهانی اجرا گردد.

برای فورجینگ سر به سر میلگرد نیز اگر از ابتدا کار به‌صورت اصولی و دقیق و مهندسی انجام نشود در آینده‌ای نه چندان دور افرادی در این زمینه وارد بازار کار خواهند شد که باعث ایجاد مشکلاتی در سازه‌های بتنی می شوند که هم اکنون در سازه‌های فلزی گریبانگیر مردم و مسئولین شده است.

امیر قاسمی افزود: بهتر است با توجه به بومی شدن این تکنولوژی در ایران بر اساس استاندارد های موجود و تدوین‌شده توسط سازمان فنی و حرفه‌ای کشور آموزش های دقیق و اصولی به کاربران اینگونه دستگاه‌ها داده شود تا بتوانیم از این تکنولوژی در راستای مستحکم تر شدن سازه‌ها بهره بگیریم نه ضعیف تر کردن آنها. البته ارائه خدمات دقیق مهندسی و آموزش های اولیه توسط مهندسین کارآزموده در این تکنولوژی و کنترل صلاحیت و تخصص آنها و داشتن کارت مهارت و گواهینامه جوشکاری از موارد خیلی مهم و حیاتی در کاربرد این تکنولوژی می باشد.

خوشبختانه شرکت مهندسی مشاور سازه آزمون فولاد با بهره‌گیری از سابقه 8 ساله خود در زمینه آموزش و برگزاری دوره‌های متعدد در زمینه مباحث مختلف جوشکاری توانسته بخشی از نیاز صنعت ساختمان را به تکنسین ها و اپراتورهای جوشکاری فورجینگ برطرف کند.در این راستا همکاری هرچه بیشتر سازمان‌ها و ارگان های مربوطه همچون وزارت راه و شهرسازی ، نظام‌مهندسی ؛ مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن ، اداره استاندارد ایران می‌تواند تسریع‌کننده فرهنگ‌سازی و بسط و گسترش این تکنولوژی مفید در کشور باشد.

انجام تمام تست‌هاي مخرب و غير مخرب جوش

مدیرعامل شركت مهندسي مشاور سازه آزمون فولاد ادامه داد: هر روز شاهد استفاده روزافزون از سازه‌های فلـزی در بخش اعظمی از ساختمان‌های احداث‌شده و در حال احداث کشورمان می‌باشیم که دراین‌بین جوشکاری به‌عنوان تکنیک اصلی پیوند عناصر سازه‌های فولادی شناخته‌شده و به‌کار می‌رود. استفاده از تکنیک‌های متداول جوشکاری در اتصالات نیـازمند رعایت اصول و اجرای دقیق آنها می‌باشد که متأسفانه در حال حاضر در ایران این موارد به طور عام رعایت نمی‌شود.

وي افزود: بازرسی و نظارت بر جوشکاری صحیح سازه‌های فولادی از اهمیت بسزایی در تأمین ایستایی یک سازه تحت بارهای ثقـلی و نیز بارهـای جانبی هماننـد زلـزله برخوردار اسـت. طـبق آمـار موجود و شـواهد عینی، خـرابی و فروپاشی اکثر سازه‌های فولادی در زلزله‌های اخـیر ایران به علت ضعف در اتصـالات جـوش آنهـا بوده است. عـدم به‌کار بردن جوشکاران ماهر در ساخت سازه‌های فلزی و نیز آشنا نبودن آنها با الزامات و نکات جـوش و رعـایت نـکـردن اصـول اولیه جوشکاری و خلأ وجود سازمان‌ها و گروه‌های متخـصـص جهـت نظـارت و بـازرسـی و اصلاح آنها باعـث افـزایش روزافـزون سـاختمـان‌های معیـوب و مستعـد بـرای به وقوع پیوستن یک فاجعه بزرگ انسانی به مراتب بزرگ‌تر و فجیع‌تر از زلـزله بم شده اسـت.

وي خاطرنشان كرد: مهندسی مشـاور سازه آزمون، فولاد (STS) بر آن است که با استفـاده از تجـارب و دانش فنی خود در جـهت رسیدن به اسـتانداردهای جهـانی در مـبحث جـوش سازه‌های فولادی و ساختمان پـس از بر جای گذاشتن کارنامه‌ای درخشان در صنعت کشورمان به یـاری بخش ساختمان و مسـکن شتافته و به‌منظور بـالا بـردن ضـریب اطمینان و کـاهش صدمات مالی و جانی زلـزله خدمات تخصصی خود را ارائه نماید. این شرکت در سال 1385 باهدف ارائه خدمات تخصصی خود در زمینه‌های مختلف بازرسی فنی و مهندسی جوش و آزمایش‌های غیر مخرب به صنایع مختلف نفت، گاز، پتروشیمی، راه‌آهن، ساختمان و ... تأسیس شد و در این راستا به‌عنوان مرکز تخصصی بازرسی و کنترل کیفیت ساختمان و سازه‌های فلزی با استفاده از دستگاه‌ها و تجهیزات پیشرفته خود در زمینه تست جوش و انجام آزمایش‌های التراسونیک، مایعات نافذ، ذرات مغناطیسی و بازرسی چشمی خدمات گسترده‌ای به صنعت ساختمان کشور نموده است.

قاسمي اضافه كرد: بخش مهندسی فروش این شرکت با استفاده از دانش فنی و تجربیات خود اقدام به فروش و تجهیز اقلام مورد نیاز کارخانه‌های ساخت اسکلت فلزی و سوله سازی با استفاده از دستگاه‌های جوش و برش نموده است. بومی‌سازی و توسعه فن آوری نوین و مفید جوش فورجینگ سر به سر میلگرد در ایران و ارائه این تکنولوژی به صنعت ساختمان کشور با کاربرد در سازه‌های بتنی، سد، تونل، پل و غیره از افتخارات خدمت رسانی این شرکت می‌باشد.

اين شركت با استفاده از تجهيزات پيشرفته خود در زمينه انجام تست هاي غير مخرب جوش و فلز توانايي ارائه خدمات خود با استفاده از تكنولوژي روز دنيا در زمينه روش های نوین تست التراسونيك همچون TOFD B - Scan & C – Scan & را دارا می‌باشد. در اين روش‌ها كه جايگزين مناسبي براي تست راديوگرافي می‌باشد علاوه بر سرعت‌بالا در اجرا و دريافت سريع اطلاعات به‌صورت ONLINE امكان تشخيص و تفكيك عيوب بر حسب ميزان حساسيت و خطرپذیری آنها به تفكيك وجود دارد. لازم به توضيح است با اين روش علاوه بر دقت بالای تست ؛ خطرات و مشكلات تست راديوگرافي وجود نداشته و می‌توان از لحاظ هزينه و زمان صرفه‌جویی قابل‌توجهی در پروژه‌ها نمود.

بازرسی سازه‌های پل

با توجه به عملکرد ویژه پل‌ها در عبور ترافیک از روی رودخانه‌ها ، مسیل‌ها و کاهش معضلات ترافیکی تقاطع های شهری پر ازدحام ، بدون شک بروز مشکلات فنی و در موارد خاص ریزش پل‌ها خسارات جانی و مالی فراوانی به دنبال خواهد داشت.

علاوه بر بازرسی های لازم و الزامی حین ساخت پل‌ها , انجام بازرسی های منظم پل‌های شهری، بزرگراهی، راه‌آهن و راه‌های اصلی به‌صورت دوره‌ای و طبق برنامه زمانی می‌بایست صورت پذیرد.

شرکت مهندسی مشاور سازه آزمون فولاد با بهره‌گیری از دانش فنی نیروهای کارآزموده خود و امکانات و تجهیزات پیشرفته و تخصصی خود در زمینه انجام آزمایش های غیر مخرب جوش بر روی سازه‌های فلزی پل آمادگی انجام خدمات زیر را در این زمینه بر اساس نشریه 367 (شناسنامه فنی پل‌ها ) معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری و نیز استاندارد های رایج بین‌المللی دارا می‌باشد.

• بازرسی و کنترل کیفیت حین ساخت پل

• انجام آزمایش های مخرب و غیر مخرب در حین ساخت پل

• ارائه دستورالعمل‌ها و مدارک فنی جوش و جوشکاری سازه‌های پل

• کنترل و تائید کیفیت بهره‌برداری سازه‌های پل

• انجام آزمون‌ها و بررسی های ادواری حین بهره‌برداری سازه‌های پل

بازرسی سازه‌های فلزی پیچ و مهره‌ای

اتصالات پیچی به دلیل سرعت بسیار بالا در اجرا و اطمینان از رفتار آنها به گونه‌ مورد انتظار و شکل صنعتی مطلوب ساخت سازه‌ای، از بهترین انواع اتصال در سازه‌های فولادی بوده که در سال‌های اخیر مورد توجه طراحان قرار گرفته است.

متأسفانه در روند ساخت این نوع سازه‌ها، با توجه به تکنولوژی تولید و ساخت در کشور ما، مواردی از عدم اجرای درست و اصولی دیده می‌شود. رعایت نکات آیین‌نامه‌ای در روند تولید , طراحی اجرا می‌تواند ضامن داشتن یک سازه‌ فولادی کارآمد برای کارفرما باشد.

مراحل بازرسی پیچ و مهره :

1- تأیید شناسایی مواد پیچ ‌و مهره‌ها

2- تأیید وجود شرایط مناسب و تحت کنترل جهت انبار قطعات

3- تأیید وجود دستورکارهای مصوب نصب پیچ‌ و مهره و استفاده از این دستور کارها در روند عملیات اجرایی

4- تأیید صلاحیت همه‌ پرسنل نصاب پیچ‌ و مهره

5- حصول اطمینان از آگاهی تمام نیروهای کاری از دستور کار نصب پیچ و مهره