«مهر» یا «اجتماعی» مهم نیست

شمار نشریه : 175

عضو کمیسیون عمران مجلس از طرح مسکن مهر در کنار همه نقاط ضعف آن به‌عنوان یک طرح موفق در تأمین مسکن مورد نیاز مردم یادکرد.

محمد ابراهیم محبی گفت: تأمین مسکن برای اقشار آسیب‌پذیر و نیز زوج های جوان را بر اساس قانون اساسی بر عهده دولت دانست و خاطرنشان کرد: در این زمینه تخصصی‌ترین مجموعه دولت وزارت راه و شهرسازی است که مکلف به تأمین مسکن برای مردم است.

وی با بیان اینکه هر یک از دولت‌های روی کار آمده همواره برنامه‌هایی را برای تأمین مسکن مردم داشته‌اند، یادآور شد: مسکن مهر توفیقی در دولت نهم و دهم بود و در مجموع باوجود نقاط ضعف آن مانند جانمایی نادرست برخی پروژه‌ها، می‌توان از آن به‌عنوان یک طرح موفق یادکرد.

نماینده سنقروکلیایی تاکید کرد: دولت یازدهم به‌منظور تأمین مسکن باید نگاه و ارزیابی مجددی بر روی طرح مسکن مهر داشته و نقاط ضعف این پروژه‌ها را در برنامه‌های مسکن خود مرتفع کند.

این نماینده مجلس معتقد است عنوان طرح تأمین مسکن مهم نیست و اینکه نام طرح تأمین مسکن "مهر" باشد یا "اجتماعی" اهمیتی ندارد و باید تنها به درست اجرا کردن آن توجه شود.

محبی خاطرنشان کرد: دولت باید برنامه‌ریزی تأمین مسکن را برای تمامی گروه‌های هدف جامعه در نظر بگیرد و با برنامه‌ریزی و رفع نواقص پروژه‌های قبلی در جهت تأمین مسکن مردم اقدام کند.

وی همچنین بر لزوم تکمیل تمامی پروژه‌های مسکن مهر تاکید و خاطرنشان کرد: در این پروژه‌ها پای مردم در میان است و باید تمامی آنها به اتمام برسد، زیرا سرمایه مردم در این پروژه‌ها خوابیده است.

محبی پیشرفت بسیاری از پروژه‌های مسکن مهر را نزدیک به 70 تا 80 درصد اعلام کرد و اظهار داشت: تا اتمام آنها کار زیادی باقی نمانده و ضروری است که دولت یازدهم آنها را به اتمام برساند.

به گفته این نماینده مجلس طرح "مسکن اجتماعی" مطرح‌شده از سوی دولت یازدهم را نمی‌توان در حال حاضر مورد نقد و بررسی قرارداد، زیرا فعلاً طرح در مرحله نظری بوده و جزئیات بسیارکمی از آن منتشر شده است.

وی با بیان اینکه طرح مسکن اجتماعی برای تأمین مسکن اقشار کم درآمد جامعه به‌صورت اجاره به‌شرط تملیک است گفت: فعلاً در همین حد می‌توان گفت که طرح بدی نیست.

به گفته محبی، زمان نیاز است تا نواقص و مزایای طرح مسکن "اجتماعی" خود را نشان دهد و تنها با عملی شدن آن می‌توان نظر معقول و منطقی در خصوص این طرح داد.

عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه قضاوت درباره طرح مسکن اجتماعی را زود دانست و اظهار داشت: آنچه که مسلم است اینکه دولت مکلف به رفع مشکل مسکن مردم می‌باشد و مجلس حتماً این امر را به‌عنوان مطالبه جدی مردم از دولتمردان خواهد خواست.