هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   175   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

ناهارخوری در آپارتمان کوچک

گروه معماری و دکوراسیون: شاید هر کسی فضایی به نام اتاق ناهارخوری رسمی‌ در خانه‌اش نداشته باشد، اما بهتر است گوشه‌ای از فضای منزلتان را به این منظور اختصاص داده و یک میز و چندین صندلی در آنجا قرار دهید. اندازه فضا اهمیت ندارد بلکه وجود این قسمت در خانه اهمیت دارد و با زیبا ساختن آن می‌توانید به زیبایی و دکوراسیون داخلی منزلتان کمک کنید.برخی اعتقاد دارند آپارتمان های کوچک دیگر جایی برای میز ناهارخوری ندارند و باید از آن صرف‌نظر کرد اما در این مطلب به شما یاد می‌دهیم که چگونه از کمترین فضاها بیشترین استفاده را ببرید.
کنج بی‌طرف
با استفاده از رنگ های خنثی و کمرنگ می‌توانید یک کنج راحت و کامل برای قرار دادن میز غذاخوری ایجاد کنید. برای بهترین استفاده از فضا، گوشه‌ای از اتاق نشیمن را انتخاب کنید. به نجار سفارش نیمکت های تشک‌دوزی شده بدهید که در زیر خود نیز کشو دارند و می‌توان به‌عنوان انباری وسایل کوچک از آن استفاده کرد. در مقابل این نیمکت، یک میز صاف و ساده و صیقلی قرار دهید و در طرف مقابل، دو صندلی حصیری بسیار شیک بگذارید. به‌این‌ترتیب، گوشه بی‌استفاده آپارتمان شما به یک نقطه کانونی بسیار زیبا در خانه تبدیل می‌شود.
دیوار دورنگ
دورنگی در انسان‌ها زشت و ناپسند  و بر عکس در دکوراسیون بسیار زیبا و پسندیده است. از این دورنگی می‌توانید برای جلوه دادن به فضای غذاخوری در آپارتمان های کوچک بهره بگیرید. به‌عنوان مثال، دو سوم دیوار را با ورقه‌های چوبی بپوشانید و یک سوم باقی‌مانده را رنگ یا کاغذدیواری کنید. ترجیحاً رنگ‌ها متضاد باشند. به‌عنوان مثال، در اتاقی که در این تصویر می‌بینید، دو سوم پایین دیوار با لایه‌های چوب بلوط به رنگ سفید پوشانده شده‌اند و در بالای آن آبی روشن کار شده است. این همان ترکیب رنگی است که ما در صندلی های میز غذاخوری شاهد آن هستیم.
عمقِ رنگ
در آپارتمان های کوچک از کنج های خانه برای ایجاد فضای غذاخوری استفاده می‌کنند. این فضاها اصولاً دکوراسیون مشابه با فضاهای دیگر اتاق دارند. اما می‌توان از یک رنگ ساده و متضاد، شخصیتی متفاوت به این فضای کوچک بخشید. به طور مثال، در دکوراسیون سفید و مشکی در تصویر که با آشپزخانه جفت شده است، رنگ های بنفش و یاسی هویتی جدا به میز غذاخوری بخشیده‌اند. لوستر گرد سفید با نوارهای نقره‌ای نیز طرحی متفاوت از مستطیل و مربع های میز و کابینت‌ها دارد.
صمیمیت زیاد
در گوشه‌ای از خانه یا آپارتمان خود نیمکت های تشک‌دوزی شده قرار دهید و برای اینکه استفاده بهینه‌ای از آنها داشته باشید، میزی مناسب و متناسب شکل آنها در مقابلشان قرار دهید تا یک فضای غذاخوری راحت و صمیمی ایجاد شود. پرده‌هایی که برای پنجره‌های این اتاق در نظر گرفته شده‌اند، نصف پنجره را می‌پوشانند و این باعث شده است تا نور طبیعی زیادی وارد خانه شود و فضای ناهارخوری روشن و دنج شود.
کیوسک گفتگو
ایجاد یک اتاقک یا کیوسک کوچک و اختصاصی در گوشه‌ای از خانه باعث می‌شود زمان صرف غذا احساس راحتی بیشتری داشته باشید و زمان بیشتری در کنار هم بنشینید و حرف بزنید. این نوع دکوراسیون شبیه کافه یا رستوران های بیرون از خانه است و به همین دلیل به ساکنان خانه حس متفاوتی می‌بخشد. قرار دادن میز ساده‌ای که فقط یک پایه در وسط دارد نشستن و بلند شدن فرد از پشت میز را آسان می‌کند.
یکدست کردن
دیوارهای سفید، نیمکت‌های سفید، تاقچه های سفید و وسایل تزئینی سفید باعث می‌شوند تا هیچ‌چیز به چشم نیاید و همه‌چیز از دید افراد مخفی باشند. اما می‌توانید با ایجاد نوعی تضاد ملایم این مخفی بودن را از بین ببرید. به طور مثال، کوسن های کرم با پارچه‌های طرح‌دار یا یک میز ساده تیره تضاد جالب‌توجهی در این‌همه سفیدی به وجود می‌آورند. برای بیشتر دیده شدن حتی می‌توانید از تابلوهای نقاشی رنگی نیز استفاده کنید.
رستاخیز طرح‌ها
فضاهای ساده غذاخوری در خانه را می‌توان با کمک طرح های زیبا، شاداب و زیبا جلوه داد. به طور مثال، دیوارها را به رنگ کافه لاته نقاشی کنید، برای پوشش پنجره‌ها از کرکره استفاده کنید. کف زمین را با کاشی های دو رنگ به‌صورت شطرنجی تزئین کنید و در کنار این رنگ‌ها، کوسن و بالشتک‌هایی با رنگ های متضاد و طرح های زیاد به کار بگیرید تا مثلاً صندلی های حصیری و میز بژ خیلی هم بی‌روح به نظر نرسند. طرح و گل پارچه صندلی‌ها ارتباط مستقیم با زیبایی فضا دارند.