خانه ایمن با درِ قابل اطمینان

شمار نشریه : 157

گروه بازار ساختمان: مسکن، پوشاک و غذا از نیازهای اساسی انسان است اما اهمیت مسکن بیشتر به دلیل احساس آرامشي است كه به واسطه سكونت در آن به انسان دست مي دهد. بخشی از این آرامش ناشی از احساس امنیت است اما خود امنیت هم  دربرابر عوامل محیطی مانند سرقت و تهاجم آسيب پذیر خواهد بود. اولین گزینه در راستای افزایش ایمنی ساختمان،  درهای ورودی خانه  هستند و بي دليل نیست که بازار در به انواع ضد سرقت آن رویکردی جدی دارد. پيام ساختمان در گفتگو با چند تن از توليد كنندگان و عرضه كنندگان درهاي ضد سرقت به بررسی بازار اين محصولات پرداخته است. با ذکر این نکته که مطالب عنوان شده در این گزارش تنها نظرات فعالان عرصه تولید و عرضه درهای ضد سرقت بوده و الزاما نظرات نشريه نمي باشد .

در بورس‌ها چه خبر است

کافی است به بورس درهای ضد سرقت در میدان رسالت یا بنی هاشم تهران سری بزنید تا دریابید در حال حاضر چند نوع در ضد سرقت در بازار وجود دارد.

 زیبامنش و روزگاری از فروشندگان بازار میدان رسالت تهران درباره انواع درهاي ضد سرقت مي گويند: درهاي معمولی با MDF کابینتی و روکش لمینت که قیمت آن از 850 هزار تومان شروع می‌شود و دارای تسمه های فولادی است ، درهای ساخته شده از MDF با قطر 12 تا 16 میلي متر و روکش طبیعی چوب که با قیمت‌های متفاوت از یک تا 3.5 میلیون تومان بیشترین تقاضا را در بازار دارد و در نهایت درهاي با چوب طبیعی راش یا گردو که برای خانه های لوکس استفاده شده و با قيمتي در حدود 4 تا 4.5 میلیون تومان گران‌ترین  نوع درهاي ضد سرقت می‌باشند.

چوب شکن و مهمان دوست نیز از فعالان بازار بني هاشم می‌گویند؛ درهاي ضد سرقت از چند بخش تشکیل شده است: نوع چوبی آن یا از چوب طبیعی یکپارچه ساخته شده یا از ترکیبات MDF تشکیل شده و تسمه یا ورقه ای فولادی نیز امنیت آن را تأمین می‌کند. مدلی از درهاي ضد سرقت نیز در بازار دیده می‌شود که کاملاً فولادی است اما زیبایی کمتری نسبت به دیگر درها دارد و در صورت آتش سوزی این درها نیز می‌سوزند و مقاومتی در برابر آتش ندارند اما همان حفاظ‌های فولادی باز هم سدی در برابر سرقت خواهد بود. بیشترین تفاوتی که درها دارند در طراحی ، رنگ ، برجسته بودن آنهاست و اینکه براي ايجاد طرح بر روی آنها از  CNC  استفاده شده یا جت واتر.

فرمند زاده از فعالان بازار  واردات درهاي ضد سرقت معتقد است: تولید درهاي ضد سرقت در کشور سخت نیست اما واردات آن مقرون به صرفه تر است چرا که تقریباً تمام مواد اولیه آن مانند ورق ضد زنگ،  MDF و HDF  و حتی روکش آن باید از خارج وارد شود و بازار هم انباشته از MDF  های بی کیفیت چینی است. علاوه بر آن ، هر کالا به طراحی و گرافیک متفاوتی هم نیاز دارد و در مجموع  واردات کامل و یکسره آن راحت‌تر است.

واردات برترین تا تولید بهترین

مجتبی سپهر، مدیر عامل شركت تولیدی- بازرگانی کیا که اگرچه اکنون در زمينه واردات درهای ضد سرقت از ترکیه فعالیت دارد اما معتقد است که به سهولت می‌توان این درها را در داخل تولید کرد. وی که تولید کننده انواع درهای ضد حریق و نیز درهای ضد فرسایش چوبی است، اميدوار است در آینده محصولی را به بازار عرضه کند که هم ضد حریق است و هم ضد سرقت چرا که از چوب فرآوری شده استفاده می‌شود و پوششی از نانو دارد. سپهر خاطرنشان كرد: درهاي ضدسرقتي كه وی به کشور وارد می‌کند؛ کالایی است در حد بازار اروپا که مشابه آن را در سایر محصولات وارداتی نمی‌توانید، ببینید.

همیشه همراه مشتری

اسماعیل غفاری مدیر فروش شرکت «آریادر» معتقد است: کیفیت برای آریادر از اهمیت بالایی برخوردار است و این شرکت همه انواع كالاها را هميشه در انبار براي تحويل آماده دارد. خدمات پس از فروش این شرکت نیز شامل دو سال گارانتی و 10 سال ضمانت تعویض قطعات است. وی تاکید كرد: مسئولیت ما بعد از فروش کالا به مشتری تمام نمی‌شود، بلکه در آینده نیز ادامه می‌یابد و نصب کالاهای این شرکت رایگان است. غفاري مزیت دیگر کالاهای وارداتی‌اش را وجود هانیکوم می‌داند که می‌تواند به عنوان عایق مانع از تبادل صدا بین خانه و محیط شود و نیز پشم سنگ جهت منع تبادل حرارتی. کالاهای این شرکت از 1.300 تا 2.650 هزار تومان و نوع فلزی آن 650 هزار تومان قیمت دارد.

ناصر جعفری، مدیر فروش نیک افرا به پيام ساختمان گفت: درهای ضد سرقت را به صورت مونتاژ شده به بازار عرضه می‌کند، به این صورت که MDF و یراق آلات را از ترکیه وارد کرده و بر ورق فولادی و چارچوبي که تولید داخل است ، مونتاژ می‌شود. جعفری تاکید کرد: با توجه به تعدد نمایندگی‌های این شرکت در کل کشور، هر جا که مشتری بخواهد، خدمات پس از فروش ارائه می‌شود.

هرچند بیشتر درهای ضد سرقت چوبی هستند اما نوعی در شیشه ای هم وجود دارد که از شیشه سکوریت 10 میلي متر ساخته شده و در ساختمان‌های عمومی مانند بیمارستان‌ها و بانک‌ها کاربرد دارد. اردلان؛ مدیر عامل» درین نما آرا» درباره  اين نوع محصولات می‌گوید: اگر چه می‌توان با پتک شیشه این درها را خُرد کرد اما افرادی که قصد ورود غیر مجاز را داشته باشند، معمولاً قفل آن را باز می‌کنند که این اقدام برای کالاهای شرکت « درین نما آرا» غیر ممکن شده است.

نکاتی بازاری

در بازار این کالای خوش رنگ ساختمانی قیمت‌های متفاوتی را می‌توانید، بیابید. رضا سلطان خواه، فروشنده مي گويد: بیشتر مردم به اشتباه تصور می‌کنند همه درهای ضد سرقت بسیار گران هستند در حالی که اينگونه نيست و تنها لوکس‌ترین درهای ضد سرقت 4.5 تا 5 میلیون تومان قيمت دارد که از چوب کامل تهیه شده است و برخی از درهای ضد سرقت ارزان را هم می‌توان در بازار یافت که از قدرت مقاومت بالایی برخوردار باشند اما گرانی برخی از درها به دلیل زیبایی و طراحی آنهاست. 

بیرانوند، فروشنده درهاي ضد سرقت گفت: بیشتر خریداران تنها به ظاهر در توجه می‌کنند درحالی‌که ممکن است به دلیل وزن زیاد در، لولای آن خراب شود و اگر قطعات آن مانند لولا یا حتی یراق آلات موجود نباشد مصرف كننده دچار مشكل مي شود. اینجاست که خدمات پس از فروش اهمیت می‌یابد، اما برای درهای وارداتی که لوازم آن در بازار موجود نیست ،خریداران باید توجه بيشتري داشته باشند.

 خریدار خردمند

آناهیتا کرمی در حال بازدید از بازار است و جهت تعویض در ضد سرقت آپارتمانش به بازار آمده اما اعتراضی که دارد قابل توجه است. وی مدعی است شرکت انبوه سازی که منزلش را ساخته نه اعتنایی به رنگ و طرح در داشته و نه کیفیت آن بلکه به تنها موردی که  توجه کرده همان قیمت ارزان در بوده است.

سبحان میر میران، مأمور خرید یک شرکت می‌گوید: برای شرکت وی در مرحله اول قیمت مهم است چرا که بیشتر درهای ضد سرقت وارداتی و مشابه یکدیگرند و اصولاً برای سازنده اهمیت چنداني ندارد مگر در خانه های لوکس که خریدار به دقت همه زوایای خانه را بررسی می‌کند.