هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   175   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

نقش دیوارهای اداری در ایجاد توازن فضاهای کاری

محیط کار،جایی که حدود80 درصد از وقت روزانه خود را در آنجا می‌گذرانیم، می‌بایست فضایی آرامش‌بخش جهت تمرکز بر امور شغلی و تصمیمات مدیریتی باشد. مدیریت سازمان‌ها و پرسنل تمایل دارند در محیطی امن و آرام به امور کاری روزانه خود از قبیل: مکالمات تلفنی ، جلسات با مشتریان و همکاران بپردازند . این امور نیازمند فضاسازی بر مبنای استانداردهای مورد نیاز همانند آکوستیک، امنیت ، کنترل ، زیبایی و ظرافت می‌باشد.

کار بیشتر در فضایی کمتر

پیکربندی فضای مناسب هر محیط اعم از فضاهای خصوصی یا فضاهای عمومی می‌تواند نقش بسزائی در رسیدن به استانداردهای فوق بازی کند. امروزه با توجه به محدودیت فضاهای کاری اغلب مدیران ترجیح می‌دهند جهت استفاده حداکثر از فضای موجود و کسب بالاترین بهره وری ،از امکانات جدیدتر همراه با ویژگی های منحصر به فردتری استفاده کنند.

دیوارهای اداری یکی از این گزینه‌هاست

یکپارچگی طراحی محیط اداری ، شفافیت به‌عنوان یک اصل اساسی در ایجاد فضای اداری کارآمد ، انعطاف‌پذیری ، سبک و قابل‌حمل بودن ، استفاده بیشتر از نور طبیعی ، استفاده مجدد از این دیوارها در فضاهای دیگر و سازگاری با محیط‌زیست به علت قابل بازیافت بودن اقلام به‌کار رفته در ساخت دیوارها از جمله این ویژگی‌هاست. علاوه بر این دیوار جداکننده با ساختار فلزی مانند آلومینیوم همراه با پوشش شیشه‌ای به‌جای دیوار های سنتی می‌تواند حس زیبایی ، تعادل و انرژی طبیعی را به محیط منتقل کرده و موجب تقویت همکاری در بین کارکنان گردد.

لزوم صرفه‌جویی در زمان و هزینه

در حال حاضر با توجه به اهمیت صرفه‌جویی در زمان و هزینه، راه‌حل‌هایی چون سیستم های از قبل طراحی و مهندسی‌شده، پیش‌ساخته و مدولار و همچنین ضایعات کمتر در روند ساخت‌وساز، سرعت در نصب ، اجتناب از آلودگی‌هایی همچون ضایعات ساختمانی ، بتونه و رنگ‌آمیزی در محل و نظافت پس از ساخت در مقایسه با دیوار های سنتی می‌تواند به میزان قابل‌ملاحظه‌ای در کاهش هزینه‌ها موثر باشد.

کارایی و زیبایی در پانل های دیوارهای اداری

پانل های محصورشده در میان قاب های فلزی که معمولاً از نوع آلومینیوم آنادایز شده هستند ، کارایی و زیبایی های منحصر به فردی را به محیط عرضه می‌کنند ، پانل هائی از نوع شیشه‌های ایمن یا صفحات مصنوعی چوب قبل از پرداختن به آنها باید به این نکته اشاره نمود. اهمیت استفاده از شیشه‌های حرارتی نشکن یا سکوریت در محیط های داخلی از توجه خاصی برخوردار است ، احتمال ضربات به شیشه و شکستن و فروریختن جام بزرگی از شیشه با وجود ترافیک انسانی در کریدورها یا اتاق های داخلی می‌تواند ضربات جبران‌ناپذیری برای مجموعه‌های اداری به همراه داشته باشد .پانل های شیشه‌ای ضمن داشتن زیبایی، در برگیرنده کاربردهای سودمندی برای محیط اداری هستند.

شیشه‌های مات که از روش‌هایی همچون سیستم سند بلاست تهیه می‌گردند،علاوه بر نوردهی طبیعی به محیط داخلی ، دید را محدود می‌کنند. طرح های انتخابی و مختلف روی شیشه‌ها ضمن تشریح کاربردهای هر زیرمجموعه از فضای داخلی ،بیانگر سلیقه، زیبایی‌شناسی یا اعلانات مختلف طراحان یا کارفرمایان می‌باشد . در هر محیط کاری حتماً جاهایی پیدا می‌شود که نسبت به بقیه مکان خصوصی تر به نظر می‌رسند ، پیشنهاد طراحان این دیوارها استفاده از پانل‌هایی با امکان غیر بصری همچون صفحات مصنوعی چوب با رنگ‌بندی متناسب با المان های محیطی در محیط است.

برنامه‌ریزی برای امروز و فردا

تیم های کاری در محیط های باز امروز نیاز به حفظ حریم خصوصی بصری و صوتی جهت افزایش کارآئی و تمرکز دارند.دفاتر پراکنده و ناکارآمد امروز می‌تواند هویت سازمان های پویا و پیشتاز را مختل کرده و سرعت در فرآیند های کاری را به حداقل برساند.محل کار خود به تنهایی می‌تواند به بهترین وجه در خدمت ایجاد فرهنگ‌سازمانی ، رشد کسب‌وکار و ارتقای نام تجاری باشد.

ارائه دهنده مقاله: شرکت ایده‌آ ل آفرین آرمانو

آگهی در صفحه 47