بازار فولاد در کولاک حوادث

شمار نشریه : 157

گروه بازار ساختمان: همه ساله با پايان تعطیلات نوروزی و آغاز فصل ساخت و ساز  موجودی انبارهای تولید کنندگان به بازارمصرف عرضه مي شود و تجار نیز آنچه را که در سرمای زمستان خریداري نموده و نگه داشته بودند، آماده عرضه می‌کنند.همچنين فولاد وارداتی نیز از گمرک‌هاي کشور ترخیص شده و به موجودی بازار اضافه مي شود. از طرف دیگر با شروع کارهای عمرانی میزان تقاضا برای خرید بالا رفته و همه این عوامل وضعیت بازار را تعیین می‌کند، اما در اردیبهشت امسال چه روی خواهد داد؟

همانگونه كه پیش بینی می‌شد بخشی از این موارد روی داد اما همچنان قیمت‌ها در وضعیت ثبات است. در آخرین هفته از فروردین ماه نه تنها بر قیمت‌ها اضافه نشده بلکه به میزان 20 تا 25 تومان از قیمت هر کیلو میلگرد داخلی نیز کاسته شده است. در روز 26 فروردین ماه 1392 قیمت هر کیلوگرم میلگرد سایز 14 تا 5  تولید ذوب آهن 1925 تومان، بناب 1930و امیرکبیر 1935 و نیشابور 1920 تومان در کارخانه بوده است.

طبعاً قیمت در بازارهایی مانند شاد آباد به دلیل هزینه های جانبی مانند حمل و نقل و انبارداری بیشتر خواهد بود، اما چرا از میزان تقاضا خبری نیست ؟ دلیل اول اینکه هنوز بودجه تصویب نشده و برنامه های عمرانی امسال نیز واضح نیست. دلیل دیگر وضعیت کاهش قیمت طلا به دلیل عرضه سنگین طلای قبرس است که به جای اخذ تسهیلات از کشورهای اروپایی انجام شده است. از این رو با تقویت دلار بازارهای جهانی به این شرایط واکنش نشان دادند.

محمد صادق چیت ساز، کارشناس بازار فولاد در خصوص وضعیت بازار فولاد در اردیبهشت ماه به خبرنگار پیام ساختمان گفت: با آنکه فولاد خام خریداری شده از هند، روسیه و اوکراین در بندر انزلی و بندر عباس تخلیه شده اما با این حال  با ثبات قیمت ارز و نیز نبود تقاضای زياد، بازار با ثبات همراه است. /وی كه از جمله مخالفان صادرات سنگ آهن است ، افزود: این درست است که هنوز نمی‌توان همه فولاد خام مورد نیاز داخل را از فراوری سنگ آهن تأمین کرد اما باید در این زمینه تلاش کرد چرا که با فروش سنگ آهن به قیمت هر تن حتی 150 دلار و خرید فولاد خام به قیمت 600 دلار  می‌توان زیانی 200 دلاری را محاسبه کرد. بنابراين در صورتی که زمینه برای تولید فولاد خام از سنگ آهن داخلی و تکمیل زنجیره تولید فولاد در ایران فراهم شود، می‌توان به کاهش قیمت‌ها امیدوار بود. علی اصغر بهرامی، کارشناس ارشد اقتصاد، معتقد است: رکود و سیاست صبر در بازار فولاد تا زمان انتخابات قابل مشاهده است اما با توجه به نتیجه انتخابات در سه ماهه دوم می‌توان تغییر در بازارها از جمله بازار فولاد را پیش بینی کرد. البته این ثبات را نمی‌توان به معنای توقف قیمت دانست بلکه نوسان آن اندک است و معلول عوامل بسیاری است. در اواخر زمستان 91 قیمت هر کیلوگرم میلگرد 1850 و هر کیلو گرم تیرآهن قریب به 2.000 تومان بود،  بنابراين نمی‌توان گفت كه قیمت فولاد افزایش نیافته است.