هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   175   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

نباید بابت رکود نگران باشیم

دکتر علی‌اکبر قلی زاده عضو هیئت‌علمی گروه اقتصاد دانشگاه بوعلی سینای همدان در خصوص اظهارات وزیر راه و شهرسازی مبنی بر راه‌اندازی صندوق های پس انداز و پرداخت بیش از 100 میلیون تومان وام برای خانه‌دار شدن مردم ، گفت: بحث مهمی که وجود دارد این است که باید در کنار تأمین مالی سیاست‌های تثبیت هم  به‌کار گرفته شود؛ یعنی اول بازار مسکن  باثبات شده و جلوی نوسانات شدید گرفته شود تا سایر سیاست‌ها مفید، اثرگذار و کارآمد باشند. وی تاکید کرد : سیاستی که در خصوص پس انداز مسکن و اعطای وام مسکن مطرح‌شده، می‌تواند سیاست خوبی باشد به‌شرطی که شرایط مذکور در بازار مسکن برقرار باشد.
دکتر  قلی زاده در گفتگو با پیام ساختمان افزود: زمانی که قیمت‌ها شدید افزایش پیدا می‌کند، سیاست اعطای وام مفید و کارآمد نیست،به‌قدری افزایش قیمت‌ها زیاد است که حتی رقم وامی که در حال حاضر زیاد به نظر می‌رسد در آینده تأثیری بر قدرت خرید مردم نخواهد داشت. بنابراین، بحث مهم تثبیت بازار است و به نظر می‌رسد سیاست وزارت راه و شهرسازی مبنی بر توسعه نظام تأمین مالی مسکن و اعطای وام خوب است اما باید به‌صورت یک بسته سیاستی اجرا گردد تا هم تثبیت و هم تأمین مالی مهیا شود.
عضو هیئت‌علمی دانشگاه بوعلی سینای همدان تاکید کرد: ما نباید از بابت رکود نگران باشیم چون در حال حاضر زمان مناسبی برای انتقال سیاست‌های جامع و کلان مسکن است و سیاست تقویت قدرت خرید مسکن همزمان با تثبیت بازار چاره‌ساز است.